Pistokkeet samanlaiset, mutta ei lähde LJ10 käyntiin, onkko pistokkeen kytkennöissä eroja?
Oilon LF1 -> LJ10
asennus
94981
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
niistä se selviää ja muutenkin vaatisi öljypoltinasentajan viritystä tuo uusi poltin.
Sanon että kytkennöissä on eroa!
Minun uuden Nova Kattilan asennus- ja käyttöohjeessa sanotaan sähkökytkennät:
Huom! Mikäli polttimessa on 3-johtiminen liitäntäkaapeli, yhdistetään riviliittimet 2-3 ja otetaan syöttö polttimelle liittimeltä 4.
Uuusittuani myös polttimen Oilon LJ 10, sähköasentaja ilmeisesti otti kattilan kytkentärimasta tämän lenkin pois käytöstä, koska uuden polttimen kytkentä on tehty 5-johtimisella liitäntäkaapelilla
Tässä:
http://www.kaukora.fi/material/viewmaterialfile.php?li_id=346&inline=1&additional=www_thumbnail
on tehty vaikeaksi. Purin liittimet ja johdot oli eri järjestyksessä, ei vaan arvaa mennä vaihteleen ettei uus poltin kärähdä..
kun joku ne laittaa paikoilleen. Ensin selvittää mikä on mikä.
taas on nuukat amatöörit asialla.Tilaa ammattimies laittamaan niin onnistuu kerralla.Älkääkä sanoko että ei siihen ammattimiestä tarvita se hän on ihan helppo ittekin asentaa.Poltin homma on luvan varaista työtä.
olevan itsekin tehtävissä kun kerran samat pistokkeet on polttimissa. Ja en nyt sentään johtoja irrotellut kannen vaan aukasin. Pelkkää rahastusta ja poltin asentajien tukemista, Stalinin aikana poltin asentajat olis lähetetty Siperiiaan lämmitteleen.
siinä on pikkujippo jonka poltinmies kyllä tietää mutta ei sano sitä.katsos leipä on helvetin hyvää.siinäpä kytket ja säädät polttimosi.
mutta kun et osaa.Mitä sitä lääkäriin menee kun täältä voi kysyä hoidon.Pelkkää rahastusta ja lääkärien tukemista.