Eli missä paikoissa Oulussa voi käydä ilmaisissa (miel. nimettömissä) sukupuolitautitesteissä? Onko Oulun yliopistollisessa sairaalassa sukupuolitautien poliklinikkaa, jossa voisi käydä testeissä ilman ajanvarausta? Tai onko Oulussa muuta paikkaa missä testeissä käyminen onnistuu ilman ajanvarausta?
Sukupuolitesti paikat Oulussa?
???
46427
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
terveyskeskuksia löytyy Oulusta monia. Lääkäriä sitoo vaitiolo velvollisuus ja ne on nähny ja kokenut kaiken. Olet vielä hengissä , lääkäriin tullaan vaikka pää kainalossa.
Niin onko? Pystyykö esim. OYS:ssa käymään ILMAISISSA testeissä ja ILMAN AJANVARAUSTA? Jos niin millä puolella? Ihotautien poliklinikallako? Onko kenelläkään kokemusta kuinka kauan odottaminen kestää ja saako tulokset heti samalla käynnillä?
Soitat kiltisti omaan terveyskeskukseen ja kerrot että haluat tehdä sukupuolitautitestin.
Käyt antamassa pissanäytteen labrassa seuraavana päivänä(ei ole tiettyä kello aikaa). Odottelet n. viikon soittoa, jossa kerrotaan mitä pissastasi löytyi, tai löytyikö yht mitään.
Sukupuolitautitestit ovat täysin ilmaisia.
OYSssa ei ole sukupuolitautipoliklinikkaa, käsittääkseni se on ainoastaan Helsingissä.
Itselläni ei ole oireita, mutta haluaisin kuitenkin että minulle tehtäisiin sukupuolitautitestit koska entinen poikakaverini petti minua, ja koska niin moni sukupuolitaudeista voi olla myös oireettomana tai sitten oireita ei ole osannut yhdistää sukupuolitautiin.. Ja olen jo kerran yrittänyt paikkakuntani terveyskeskuksestani saada sukupuolitautitestit, mutta eivät meinaa millään alkaa tekemään testejä, kun minulla ei ole mitään oireita. Kuulin että Oulussa OYS:ssa voisi käydä ihotautien poliklinikalla suklupuolitautitesteissä ilman ajanvarausta? Onko tosiaan näin? Ovat testit sielläkin ilmaiset?
Onko kukaan käynyt terveyskeskuksessa sukupuolitautitesteissä, vaikka ei ole oireita? Mitkä kaikki testit teiltä otettiin? Itse haluaisin kaikki mahdolliset, klamydia, tippuri, kuppa, HIV, hepatiitit yms. Niin ja voiko herpes testeissä käydä vaikka ei ole oireita eli voiko testeillä selvittää kantaako herpestä siis sitä 2 tyypin eli ei huuliherpestä vaan genitaaliherpestä?