Kylmäurtikaria, ts. Kylmäallergia

AA78

Hei!
Meidän tytöllä, 3,5vee on ilmeisesti tätä nyt sitten myös. Allergiatesteihin on verikokeet otettu, tulokset saadaan viikon päästä. Aikaisemmin ei muista allergioita tytöllä, mutta 4 päivää ennen ensimmäisten oireiden ilmenenmistä taloon tuli kani. Talossa ollut ennestään noi n1,5 vuoden ajan koira. Oireita ei ole kotona sisälläs oltaessa.
Eilen lapsi oli hoidossa pihalla klo 10-11, pakkasta noi n10 astetta ja asianmkaisesti oli puettuna. Hain hoidosta klo 16 ja tytön koko naama oli aivan turvoksissa!! Oli oikein pelottavan näköinen.
Mun pelkoni koskeekin nyt sitä, ettei turvotus vain mene hengitysteihin? Voiko tuota enää viedä hoitoon olleenkaan jo mittari näyttää nolla tai alle? Koska eihän päiväkodissa ole resursseja hoitaan yhtä lasta sisällä kun muut ovat pihalla.
Ei voi kyllä mun mielestä olla tervettä jos tyttö aina hoitopäivän pääteeksi näyttäisi siltä, että on turpaansa saanut. Pitääkö meidän nyt olla aina sairaslomalla, kotona sisällä talvet?
Mä olen aivan hukassa... :(

3

1658

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on sama

      ongelma. Olen aikuinen nainen jolla atoopinen iho. Ulkoillessa, pakkasella tai kovassa tuulessa niin naaman tulee punaisia isoja läikkyjä ja hieman turvotusta. Tämä häviää parin päivän sisällä. Käytän hyvän suojavoiteen, esim.Dr.Hauschkan ruusuvoide on ollut paras. Halutessaan voi myös käyttää ns.kommandopipoa, esim.silkistä. Iho tottuu väh.kylmään jolloinn ihottumat ei enää niin pahoja.

      • tarja22

        avuksi.Meille lääkäriltä saatiin zyrteciä.Eikä oireita ollut muutenkaan kuin n. viikon verran.Nyt useampi vuosi ettei ollenkaan oireile.Eli voi mennä ohitse ihan yhtä nopeasti kuin tulikin.Meillä puhkesi nollakelillä.


    • ohimenevä vaiva

      Meillä tytöllä 10-v. oli samoja oireita viime talvena. Alkoivat yhtäkkiä flunssan jälkeen, oireet olivat pelottavan voimakkaita: kasvot ja korvalehdet turposivat nopeasti. Pahinta oli tuulinen pakkaskeli. Käytiin ihotautilääkärillä, joka kertoi että allergia saattaa puhjeta virustaudin jälkeen! Joillakin menee ohi muutamassa kuukaudessa joillakin kestää vuosia. Meillä onneksi ei ole ollut oireita tänä talvena ollenkaan! Saimme antihistamireseptin, sitä piti ottaa päivittäin sekä pakkasella suojata hyvin iho. Huomaa myös että myös kylmä ruoka ja juoma voivat aiheuttaa kurkun turpoamista, samoin uiminen kylmässä vedessä voi olla vaarallista! Netistä googlettamalla löytyy hyvin tietoutta asiasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      131
      6468
    2. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      73
      6402
    3. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      378
      6236
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      347
      4026
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      153
      2462
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      6
      2379
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      131
      1466
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      14
      1374
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      193
      1175
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      64
      990
    Aihe