Hei!
Meidän tytöllä, 3,5vee on ilmeisesti tätä nyt sitten myös. Allergiatesteihin on verikokeet otettu, tulokset saadaan viikon päästä. Aikaisemmin ei muista allergioita tytöllä, mutta 4 päivää ennen ensimmäisten oireiden ilmenenmistä taloon tuli kani. Talossa ollut ennestään noi n1,5 vuoden ajan koira. Oireita ei ole kotona sisälläs oltaessa.
Eilen lapsi oli hoidossa pihalla klo 10-11, pakkasta noi n10 astetta ja asianmkaisesti oli puettuna. Hain hoidosta klo 16 ja tytön koko naama oli aivan turvoksissa!! Oli oikein pelottavan näköinen.
Mun pelkoni koskeekin nyt sitä, ettei turvotus vain mene hengitysteihin? Voiko tuota enää viedä hoitoon olleenkaan jo mittari näyttää nolla tai alle? Koska eihän päiväkodissa ole resursseja hoitaan yhtä lasta sisällä kun muut ovat pihalla.
Ei voi kyllä mun mielestä olla tervettä jos tyttö aina hoitopäivän pääteeksi näyttäisi siltä, että on turpaansa saanut. Pitääkö meidän nyt olla aina sairaslomalla, kotona sisällä talvet?
Mä olen aivan hukassa... :(
Kylmäurtikaria, ts. Kylmäallergia
3
1666
Vastaukset
- on sama
ongelma. Olen aikuinen nainen jolla atoopinen iho. Ulkoillessa, pakkasella tai kovassa tuulessa niin naaman tulee punaisia isoja läikkyjä ja hieman turvotusta. Tämä häviää parin päivän sisällä. Käytän hyvän suojavoiteen, esim.Dr.Hauschkan ruusuvoide on ollut paras. Halutessaan voi myös käyttää ns.kommandopipoa, esim.silkistä. Iho tottuu väh.kylmään jolloinn ihottumat ei enää niin pahoja.
- tarja22
avuksi.Meille lääkäriltä saatiin zyrteciä.Eikä oireita ollut muutenkaan kuin n. viikon verran.Nyt useampi vuosi ettei ollenkaan oireile.Eli voi mennä ohitse ihan yhtä nopeasti kuin tulikin.Meillä puhkesi nollakelillä.
- ohimenevä vaiva
Meillä tytöllä 10-v. oli samoja oireita viime talvena. Alkoivat yhtäkkiä flunssan jälkeen, oireet olivat pelottavan voimakkaita: kasvot ja korvalehdet turposivat nopeasti. Pahinta oli tuulinen pakkaskeli. Käytiin ihotautilääkärillä, joka kertoi että allergia saattaa puhjeta virustaudin jälkeen! Joillakin menee ohi muutamassa kuukaudessa joillakin kestää vuosia. Meillä onneksi ei ole ollut oireita tänä talvena ollenkaan! Saimme antihistamireseptin, sitä piti ottaa päivittäin sekä pakkasella suojata hyvin iho. Huomaa myös että myös kylmä ruoka ja juoma voivat aiheuttaa kurkun turpoamista, samoin uiminen kylmässä vedessä voi olla vaarallista! Netistä googlettamalla löytyy hyvin tietoutta asiasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1795012Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,194397Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/593769993117Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2532962Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1432892- 522511
- 271929
- 221757
- 351750
- 681741