Onko Vammalassa, toivon mukaan, tulossa kehitystä kelvottomaan terveydenhuoltopolitiikkaan uuden johtavan lääkärin mukana?
Jääkös se kotihoidon pomo pian eläkkeelle, kaivattais sielläkin puolella kohennusta johdon ammattitaitoon?
Jääkös se kotihoidon pomo pian eläkkeelle, kaivattais sielläkin puolella kohennusta johdon ammattitaitoon?
Vastaukset 9
Vanhimmat
sais tapahtua. Itellä ja muutamalla kenen kans jutellu menee kohta hermot kun jonotus arvauskeskuksessa kestää tuntikausia...itsellä tuossa ennen joulua odotusta oli 5,5h...ja ei todellakaan kovin kaksinen olo...joten toivottavasti menee parempaan pikaisesti.
Kunnallisella puolella tuntuu olevan ajatus JOT (Juuri Oikeaan Tarpeeseen) ajattelusta tuntematon. Päivystyksessä, kun on ruuhkaa pitäisi käyttää useampaa vastaanottajaa.
Ensiksi pitäisi toteuttaa rakenneuudistus; Lääkärit koulutustaan vastaavaan työhön. Raskaan johdon purkaminen.(mitä useampi kokki sen sen sekavampi soppa) SASPE on huonosti johdettu.
Saspe työllistää itse itsensä ei se tarvitse potilaita.
"Saspe työllistää itse itsensä ei se tarvitse potilaita."
Juu, ei tarvita potilaita, huonokuntoiset, sairaat potilaat passitetaan kotiin, vaikka potilaalla ei ole minkäänlaisia mahdollisuuksia selvitä kotihoidossa. Tuollaista toimintaa sanotaan heitteillejätöksi, mutta Vammalan Aluesairaalassa se on arkea.
Vammalan terveudenhoidon vastuuhenkilöt toteuttaa esim. Tampereen esimerkkiä vanhustenhoidossa.
Ainakin nyt sain ajan jo viikon päähän ja sain jopa valita lääkärin jolle menen!
Kyllähän kotihoito jonkunlaista järjenkäyttöä kaipais, vaan kuuluu olevan enempi rahasta kiinni.
"Kyllähän kotihoito jonkunlaista järjenkäyttöä kaipais, vaan kuuluu olevan enempi rahasta kiinni."
Miten se järjen käyttö on rahasta kiinni.
Kyllä johdon pitää osata toimia ja tehdä työnsä siten, kuten heidän yleiseen työnkuvaansa kuuluu.
Esim. alaisten "nokkiminen", kalvaminen ja kiusaaminen ei kuulu johdon tehtävänkuvaan.
Kotihoitoa suorittavat henkilöt ovat erittäin ammattitaitoista väkeä, suorittavat erittäin vaativaa ja tärkeää tehtävää, joten johdolta vaaditaan myös ammattitaitoa, ei öykkäröintiä.
Kodihoitajien virkoja kyllä pitäisi saada lisää ja se on rahakysymys, mutta nykyisellä menolla hoitajat ajetaan loppuun, entäs sitten? ...Mutta sehän ei ole johdon ongelma?
Taitaa olla rahasta kiinni se resusurssipuoli. Öykkäröinti ei kuulu minkäänlaiseen työyhteisöön missään oloissa. Olen joskus joutunut asioimaan kotihoidon kanssa ja se on ollut osittain kuuntelua ettei ole mahdollista, ei ole henkilökuntaa ei me ehditä ja sitä rataa. Välillä on tuntunut että pitäisi pyytää anteeksi jo omaa olemassaoloakin. Keskustelut ovat muistuttaneet palaveria käkikellon kanssa. No onhan sieltä saatu sentään palveluseteleitä joilla on voinut maksaa osan tarvitsemastaan hoidosta, se loppuosa pitääkin sitten maksaa omasta pussista. Lisäksi se palvelu on itse etsittävä ja tilattava Saspen hyväksymien palveluntuottajien joukosta. Siinä listassa ei kovin montaa yritystä ole joiden toimenkuva kattaa yhtä laajan tehtäväkentän kuin esim. kotihoidon omat hoitajat, siis kyllä apua löytyy ulkoilutukseen, kauppa-asiointiin, kodinhoitoon. Mutta sitten kun tarvitaankin nimeenomaan suorittamaan esim. yksinkertaisia hoitotoimenpiteitä, niin eipä tahdo löytyä tekijää. Saspe on antanut palvelusetelin ja se on siinä. Tuntuu olevan vastuu siirretty asiakkalle. Sai sen palvelun tai sitten et.
Sairaalan lääkäripula on vaivannut jo vuosia, mutta miksi?
Onko sairaalan johdossa joku häirikkö, vai mikä tuo ongelman, joka on sivullisesta hieman oudon tuntuinen?
Sastamalan alueen potilaat ovat kilttejä, koska eivät ole kanteluita lääninhallitukseen paljon tehneet.
Erottakaa kummasta kerrotaan Aluesairaalasta vai Saspesta (terveyskeskus) Saspen organisaatio on "sairas".
Aluesairaalaan mennään lähetteellä. Minulla ei ole aluesairaalasta moitittavaa. Terveyskeskus on heikkotehoinen palvelu ei pelaa. päivystys huonosti järjestetty.
En osaa sanoa.