Mansikkamaan perustaminen?

Olen ajanut10*12 m:n alueelle puoli metriä peltomultaa (viljaa kasvatettu aiemmin). Ajatuksena perustaa mansikkamaa. Paikka on aurinkoinen ja tuulelta suojassa. Miten tulisi toimia; mistä hankin mansikantaimet (useampi lajike), milloin istutetaan,...jne. Neuvoista kiitollinen!
31423
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Mansikka viihtyy parhaiten aurinkoisella ja tuulensuojaisella kasvupaikalla runsasmultaisessa ja hiekkapitoisessa maassa,joten kuvailemasi paikka kuulostaa hyvältä mansikan kasvattamista ajatellen.Peruslannoita ja kalkitse tuleva mansikkamaa keväällä.Hävitä monivuotiset rikkakasvit ennen taimien istuttamista,sillä jos joudut nyhtämään niitä myöhemmin on vaarana,että taimet nousevat mukana ja kuivuvat.Istuta taimet mustalla muovilla tai huomattavasti kestävämällä mansikkakankaalla peitettyihin kohopenkkeihin joko yksi- tai kaksirivi-istutuksena.Lajikkeesta riippuen taimiväli on noin 40-50cm.Liian tiheä kasvusto altistaa mansikan mm. harmaahomeelle ja härmälle.Penkkien välit eli käytävät voi ajaa ruohonleikkurilla (jos ovat riittävän leveät) tai kattaa kankaalla,kuorikkeella tai sahanpurulla.Riviväleihin voi myös kylvää esim. valkoapilaa.Kukkiva apilakasvusto houkuttelee pölyttäjiä ja edesauttaa näin myös mansikan pölyttymistä.

Mansikan taimia saa lähes joka puutarhamyymälästä,lajikevalikoimat vaihtelevat myyntipaikoittain.Yleisimmin myynnissä olevat lajikkeet mahtavat olla Polka,Bounty,Honeoye,Jonsok ja Senga Sengana,muitakin on vaihtelevasti tarjolla.Mansikka kannattaa istuttaa joko keväällä kesäkuun puoleen väliin mennessä tai elokuussa.Taimia istutettaessa on muistettava ettei istuta niitä liian syvään,sillä liian syvälle istutetut mansikat kasvavat rehevästi mutta tuottavat satoa heikosti.Istutussyvyys on sopiva,kun juuriston ja vihreän verson yhtymäkohta tulee maanpinnan tasoon.

Äänestä
  • vastauksestasi. Kuinka pian taimet tuottavat satoa....istutusajankohta myöhäinen....

    Äänestä

  • Kasvimaaaa kirjoitti:

    vastauksestasi. Kuinka pian taimet tuottavat satoa....istutusajankohta myöhäinen....

    Keväällä istutetut taimet tekevät muutaman marjan sinne tänne jo ensimmäisenä kesänä,elokuussa istutetut aloittavat sadon muodostamisen seuraavana kesänä.Suurempaa satoa on odotettavissa vuoden,parin päästä istuttamisesta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kasvimaaaaa kirjoitti:

Olen ajanut10*12 m:n alueelle puoli metriä peltomultaa (viljaa kasvatettu aiemmin). Ajatuksena perustaa mansikkamaa. Paikka on aurinkoinen ja tuulelta suojassa. Miten tulisi toimia; mistä hankin mansikantaimet (useampi lajike), milloin istutetaan,...jne. Neuvoista kiitollinen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu