On niin siisti peli et tekis mieli ostaa...
Löytyykö käyttökokemuksia keltään täältä?
Millainen peli on? Millaisia tyypillisimmät viat? huoltokustannukset? ym... ruostuuko?
Kiitoksia paljon etukäteen asiallisista vastauksista!
Löytyykö käyttökokemuksia keltään täältä?
Millainen peli on? Millaisia tyypillisimmät viat? huoltokustannukset? ym... ruostuuko?
Kiitoksia paljon etukäteen asiallisista vastauksista!
Vastaukset 4
Vanhimmat
hieno se on
Ei noin vanhasta kokemuksia, mutta omani oli ihan hyvä, ei mitään vikaa, lämmin ja luotettava talvella(kin) ja hyvä ajaa. Huollot merkkiliikkeessä sitä mitä nyt ovat, ei varmastikaan mitenkään erityisen kalliita, linjassa muiden kanssa. Kone ihan ok, mutta vanhaa tekniikkaa, bensaa vie liikaa tehoonsa nähden, tosin varmasti siksi niin luotettavakin. Jotkut takaluukun tiivisteet tai kumit kovettuvat pakkasella ja rymisevät. Se oikeastaan ainoa "vika".
Coupessa perusratkaisuja, toimivaa ja kestävää.
ja kurkkaa:
http://www.hyundaiclubfinland.com/forum/index.php?board=6.0
Terve,
itsellä on -05 malli v6 koneella ja automaattilootalla. Itse ollut erittäin tyytyväinen autoon. Pirun hyvä ajaa, pesee mennnen tullen monen "arvo" merkin sporttiset versiot. Ohjaus tarkka, alusta jäykkä. Ainoa on se, että alusta on kova, kuten sporttisessa autossa kuuluukin, ja silloin tien kuopat tuntuvat enemmän. Koneeseen olen ihan tyytyväinen, v6 murisee, eikä sillä jalkoihin jää, vaikka tehoa voisikin olla enemmän. Mutta koneena erittäin luotettava ja toimii pakkasillakin loistavasti.
Itsellä n. 115tkm mittarissa, eikä mitään isompaa vikaa ole ollut. Muuten en ole joutunut huoltamaan kuin vuosihuollot, hinnat normaalitasoa, kannattaa kysellä. Itsellä ollut samaa, takaluukun tiivisteiden jäykistymistä, mutta tiiviste hoitoaineella sekin hoitunut.
Ruostetta en ole huomannut, eikä ainakaan katsastuksessa sanottu siitäkään mitään vaikka kyselin. Yksi vika tulee mieleen, kuskin oven tunnistin hajosi, eli vaikka ovi oli kiinni tunnistin näytti, että auki ja saattoi valo jäädä päälle. Mutta sekin hoitui itse 5 min ruuvimeisselillä, seuraavassa huollossa mainitsin, ja vaihtoivat osan takuuna. Autossahan on 5 vuoden takuu! Ainoa miinuspuoli on iso antenni, itse otin senkin irti, ainakin Helsingissä kuuluu hyvin ilmankin, ja voihan siihen ostaa pienemmän.
Kaikin puolin olen autoon erittäin tyytyväinen. Tykkään moottorin murinasta, ja auton ulkomuodot ovat päätä kääntäviä, itsellä kirkkaan punainen ja alla mustat kromi vanteet!