Onko muilla ollut ongelmia Altean sivuturvatyynyjen kanssa.Takuussa vaihdettu matkustajan situimen alle liitinsarja ja nyt takuun jälkeen kuljettajan puolelle.Vikavalo syttyy kahden viikon välein ja syynä tilapäinen häiriö sivutyynyssä uusi tyyny/sytytinsarja 370 €
Altea airbag ongelma
seatin
5777
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Eipä ole ollut, 15000 vasta ajettu.
Minkä vuoden malli sinulla on ja miten paljon oli suurinpiirtein ajettu kun ongelma ilmeni?
eka kerran meni n 30000km matkustajan puolelta ja nyt 2,5 vuotta ja 60000 km ja kuskin puoli vikoilee..
mulla -05, ajettu lähes 100tkm ja ei ole ollut mitään airbag ongelmaa. Mutta onkos teillä toiminut radion automaattinen äänenvoimakkuuden säätö? siinähän on kolme asetusta. mulla edelliseen alteaan vaihdettiin koko radio takuuna, nykyiseen tuli sama vika mutta ei enää takuu voimassa. Se siis toimii kun aina erikseen laittaa päälle mutta kun auton sammuttaa, poistuu muistista. Hyvä toiminto, varsinkin kun nuo rengasäänet on aika kovat.
Ainakin Skodissa (Octavia) samaa vikaa. Liitinongelma jossain sivutyynyjen sähkökytkennöissä. Sellainen korjattiin meikäläisen -05 Octaviaan takuuaikana (ei siis uusittu airbagiä).
Se on todennäköisesti liitinongelma, vaikka se liitinsetti ois vaihdettukin. Niitä on seateissa 05,06,07 malleissa ollut.