Tuttavani on kaupungilla töissä ja hänellä on myös oma yritys toiminimellä.
Onko ihan sallittua että hän käyttää tuota kaupungin omistamaa puhelintaan ja puh.nroa myös toiminimen puheluihin?
Jopa ytj:n yhteystietoihin on ilmoittanut tämän numeronsa, samoin kaikkiin yrityksensä hakupalveluiden tietoihin jne.
tmi ja työpaikan puh.nro?
6
588
Vastaukset
- että...
huomasit! Nyt äkkiä tekemään ilmianto,niin pääset eroon ystävästäsi.
- Yllättynytkö
Huolehdi omista asioista. Ei varmaan ole sinulta pois, jos kaverisi tekee näin.
- ihmettelijä iivari
Eipä ole multa pois: veronmaksajanahan jokainen meistä osallistunee kustannuksiin, ehkä jopa sinäkin?
Eikä se muuten häiritsis mutta kun sillä pitää kerskua ja rehennellä kun kaupunki maksaa puhelut ja voi puhua ties kuinka kauan ja työaikana hoidella oman firman asiatkin. - toiminnalle
ihmettelijä iivari kirjoitti:
Eipä ole multa pois: veronmaksajanahan jokainen meistä osallistunee kustannuksiin, ehkä jopa sinäkin?
Eikä se muuten häiritsis mutta kun sillä pitää kerskua ja rehennellä kun kaupunki maksaa puhelut ja voi puhua ties kuinka kauan ja työaikana hoidella oman firman asiatkin.on olemassa ihan rikosnimikekin: petos!
- tedottaja_€
Käske sen kaverisi edes tehdä seuraavat toimenpiteet, niin puhelukustannukset tippuvat murto-osaan nykyisestä:
1. Hanki 2 gsm -liittymää, nimittäin:
a) dna Aarre
b) Saunalahti Eliitti, Eliitti tai Eliitti 3G
Lisäksi tarvitaan 2 kännykkää, mutta Eliitti 3G:ssä se tulee mukana ja dna Aarre -liittymään voi itse niin halutessaan liittää myös puhelimen dna Kimppa -sopimuksella. Vanhojakin voi käyttää, tosin dna:n kanssa pitää olla 2-taajuuspuhelin,m eli viime vuosituhannelta olevaa 1-taajuusluuria ei dna:n liittymällä voi käyttää.
2. Käytä ahkerasti jompaakumpaa seuraavista:
http://www.siirretytnumerot.fi/
TAI
ilmaisnumero: 0800 0 2202
ennen *jokaista* lähtevää puhelua.
Jos numeron, johon soitat operaattori on:
dna: Soita dna Aarre -liittymällä (laskennallisesti alkaen 0,00593 €/min)
Elisa, Kolumbus tai Saunalahti: Soita Saunalahden Eliitti (tai E tai E 3G) -liittymällä(Normaalihinta: laskennallisesti alkaen 0,0013167 €/min; tarjoushinta jopa 0 €/min=Eliitti viimeistään 31.1.2009 tilattuna !)
Jokin muu operaattori: Soitelkoot sillä millä nytkin, veronmaksajan maksettavaksi se tuossa tapauksessa jää.
Mutta siis em. tarjousta hyödyntämällä vain 8,90€/kk maksamalla saa 1500 min/kk puheaikaa dna:n liittymiin, ja soittelee koko vuoden 2009 ilmaiseksi Saunalahden, Elisan ja Kolumbuksen liittymiin.
Kun Elisa -konsernilla on n. 2 miljoonaa liittymää ja dna:lla n. 1 miljoona liittymää, niin puhelut peräti 3 miljoonaan liittymän menee pelkillä kuukausimaksuilla ilman minuuttiveloitusta, max. 1500 min/kk dna:han ja 3000 min/kk Elisa -konsernin liittymiin, ja Toinen noista kk- maksuista (norm 3,95€/kk) siis tarjousedun ansiosta 0€/kk vuonna 2009.
Soitot nykyisestä liittymästä siis lähennä TeliaSoneran kännykkäliittymiin ja lankapuhelimiin.
Tulee iso säästö sen kunnan veronmaksajille, jonka piikkiin tuo kaverisi nyt soittelee *kaikki* yksityispuhelunsa !
Jos tätäkään vähää ei viitsi tehdä yhteiseksi hyväksi, niin ilmianna kaverisi välittömästi !
- virapeli virkamies
Minulla myös on kaupungin puhelin ja olen ilmoitellut ko. numeron kaikkiin toiminimeni yhteystietoihin.
En näe siinä mitään ongelmaa, koska maksan yksityispuhelut itse. Tai ehkä ongelma on, kun kaiken maailman kauppiaat soittelevat virka-aikana... Tosin muilla meidän toimiston työntekijöillä on sama ongelma, lehtimyyjät soittelevat keskellä päivää. Oli virkamiehellä firmaa tai ei, joka tapauksessa osa virka-ajasta suttaantuu yksityisasioiden hoitoon... niinpä se taitaa olla yksityiselläkin puolella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856324
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303793törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283160Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691716- 331398
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46959Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11880- 42859