Kani-allergiasta muita eläinallergioita?

Allergeeni

Sain joskus lapsena tehdyssä allergiatestissä kaniallergia pisteiksi 2. Koira, kissa ja hevonen eivät hälyttäneet mitään. Monesti kuitenkin yksi eläinallergia kuulemma aiheuttaa toisiakin, vaikka olen kuullut kani-allergian olevan jotenkin poikkeuksellinen?

Nykyään on 2 kissaa, eivät nuku samassa huoneessa kanssani ja harjaan niitä ulkona. Myös koiraa olen miettinyt, ja otan varmaan jossain vaiheessa elämää. Onko kellekään kani-allergikolle käynyt niin ettei sitten muitakaan eläimiä ole voinut pitää?

2

402

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Omark

      Minulla on niin päin, että olen ollut koko ikäni kissalle (prick 5) allerginen. Ilmeisesti olen lapsena reagoinut testeissä myös lievästi koiralle. Koira-allergia on voimistunut (prick 4) aikuisena, vaikka minulla ei ole ollut koskaan omaa kissaa tai koiraa.

      Kaneja minulla puolestaan oli 10 vuotta, enkä allergisoitunut niille, vaikka niiden pitäisi olla helposti allergisoivia.

      Voi olla, että voit ihan hyvin ottaa koiran. Varmaksi sitä ei pysty kukaan sanomaan. Ymmärtääkseni kissatkin ovat erittäin allergisoivia, ja olet pärjännyt niiden kanssa. Oletko koskaan saanut kanista selkeää allergista reaktiota? Sekin on mahdollista, että lapsena tehty allergiatesti ei ole antanut täysin luotettavaa tulosta.

      • ja ovat yksilöllisiä

        Minä olen älyttömän alleginen kaikille muille eläimille (hevonen, koira, kissa, lehmä, sika), mutta en kaneille. Lääkäri ei ollut koskaan nähnyt näin pahaa hevosallergiaa..

        Ja eläinrakas olen...eikun kania hankkimaan n. 4 vuotta sitten. Nyt kotona on 3 pomppivaa karvakuonoa, enkä saa oireita niistä. Uusin tulokas kun muutti meille reilu vuosi sitten, aivastelin pari kertaa enemmän kuin norm. (tai sitten kuvittelin).

        Yksi kani nukkuukin sängyssä...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      99
      3171
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      50
      2585
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      54
      1410
    4. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      339
      1194
    5. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      43
      1141
    6. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      154
      931
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      11
      911
    8. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      740
    9. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      54
      710
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      38
      695
    Aihe