Koska Viro ottaa kansainvälistä vastuusta esim. maailman pakolaisongelmasta? En ole kuullut, että Viro oli ottanut ensinmäistäkää pakolaista.
Vai miten on? Onko Viro tässäkin asiassa vapaamatkustaja.
Vai miten on? Onko Viro tässäkin asiassa vapaamatkustaja.
Vastaukset 12
Vanhimmat
vastaan. Suomalaista verohelvettiä pakenin ja hyvin kelpaa työtä tekevä pakolainen Virolle. Nyt on kansalaisuuden vaihtaminen mielessä.
Ennen oli suuri sosialistinen isänmaa ja nyt on pieni (ääri)kapitalistinen isänmaa. :D
tätä juttua kertovat yleensä suomessa liiketoimintakieltoon joutuneet ns. liikemiehet, jotka on suomessa jättäneet niin velkansa kuin veronsa maksamatta ja "paenneet veroja" viroon.
kuulutko sinäkin näihin laillisuuden äärirajoilla suomessa toimineisiin, joilla poliisin toiminnan tuloksena maa alkoi polttaa jalkojen alla? yleensähän näiden tyyppien toimintavat myös virossa aika lailla rikollisuuteen viittavaa. ei tarvi ihmetellä, miksi suomalaisia liikemiehiä yleensä pidetään virossa epärehellisinä.
aika hyvä selitys tää "veroja pakoon" :).
läheb kogu aeg ette meie "äärikapitalism".
Mis Eesti "päästjat" sa siin mängid?
Toimetad siin väga agaralt...
kirjoittelisi jotain tuollaista. Olkoon, kerron.
Ansaitsin Suomessa sen verran rahaa palkkatöistä liikkeenjohdonkonsulttina että lisäveroprosenttini nousi 61,5%:iin. Laskeskelin paljonko minun pitää talolle tienata että palkkataso säilyy. Tulin siihen tulokseen että sillä menolla ei pitkän päälle pärjää - kuka haluaisi maksaa minun ja tiimin töistä yli 15 kertaisesti sen, minkä me kovapalkkaiset konsultit saimme itse nettopalkaksi joka kuukausi, useampana vuotena peräkkäin vain jotta tiimin palkkakulut saataisiin peittoon? Lisäksi pitäisi maksaa yritykselle voittoa ja kulut.
Tulin siihen tulokseen että palkkatyötä tekemällä Suomessa ei koskaan voi menestyä taloudellisesti tarpeeksi hyvin joitain harvoja poikkeuksia lukuun ottamatta. En ollut aivan varma siitä, haluanko kokeilla arpa-onneani esim. Nokian johtoryhmän paikkoja jaettaessa, ja jos voittaisin, jaksaisinko tehdä niitä töitä?
Ratkaisuni oli perustaa oma yritys. Lyhyt tutkimus osoitti että sitä yritystä ei perustettaisi Suomeen, Ruotsiin tai Tanskaan. Vaihtoehdoiksi jäi Viro ja Latvia. Latviassa oli liikaa rikollisuutta (ilmoitettua) joten päädyin Viroon ja Tallinnaan.
Virossa teen huomattavasti yksinkertaisempia töitä kuin ennen, oman yrityksen nimissä. Kannan kaiken vastuun tekemisistäni, mutta saan myös palkkion onnistumisista. Ennen piti tyytyä pelkkään vastuuseen.
Tänään nostan pienempää bruttopalkkaa kuin mitä tein Suomessa 2004, mutta huomattavasti parempaa nettopalkkaa kuin mitä nostaisin Suomessa v. 2009. Tähän voi vielä lisätä maiden väliset hintataso-erot.
Muutin perheeni Viroon ja tällä hetkellä lapseni käyvät täällä koulua ja vaimoni nauttii oleellisesti parempaa nettopalkkaa kuin Suomessa, joten lähdimme koko perhe veropakolaisiksi Viroon.
Tällä hetkellä yritykset ovat olemassa Virossa ja Latviassa. Seuraava perustetaan Liettuaan tämän vuoden kuluessa.
Kuten jo aiemmin totesin, Virolle työtätekevät nettoveronmaksajat kelpaavat varsin hyvin, vaikka niitä Suomessa potkitaan päähän rankimman mukaan.
Koittakaa löytää itsellenne muita sosiaaliturvanne kustantajia - minä lopetin sen homman.
P.S. palkkasin Suomessa mökilleni suomalaisen timpurin hommiin - olut maistui ja kulua karttui. Annoin äijälle kenkää ja ensi kesänä tuokin kohde tehdään Virolaisvoimin.
Riittääkö tämä, vai haluatko lisätietoja siitä kuinka rikollinen, epärehellinen ja lain rajoilla toimiva olen, kuten niin kainosti kyselit? Toivottavasti ymmärrät hävetä kirjoitustasi.
palkka. Nythän olet Virossa johtaja. Etkö tiedä, että arvopapereilla se raha tehdään Suomessa? Suomessa rikastutaan omistamalla, ei työtä tekemällä. Olisit hyvä ihminen perustanut sen yrityksen Suomeen.
eli Suomessa ei tehdä rahaa työnteolla, vaan omistamisella. Jos työnteosta ei jää kapitaalia käteen, ei ole alkupääomaa. Ilman alkupääomaa ei ole yrittämistä jne.
Paljonko lainarahalla sijoittamisen aloittaneet tienasivat vuonna 2008 Helsingin pörssissä?
Olen tyytyväinen siihen että perustin yrityksen Viroon enkä Suomeen. Viihdyn Virossa huomattavasti paremmin täällä vallitsevassa liberaalissa ilmastossa.
Olen miettinyt samaa usein. Jos kenellä on OIKEAA TIETOA asiasta, niin valaisetko tilannetta meille kaikille?
Eestis ei ole võimalik lõputult sotsiaalabi rahade peal olla.
Ma ei tea, kui suur on Eesti oma elanike töötu abiraha ja seda vist saab ka pool aastat ainult. Aastaid oli see 400 krooni, nüüd on rohkem.
Võib-olla on vale informatsioon. Seepärast on eestlased motiveeritud tööd otsima, et muidu ei ela lihtsalt ära.
2001 käisin mingitel kursustel, kus oli pagulasi ja muid m.m.-d. Seal nad omavahel rääkisid, et Rootsis on neil parem elu kui Soomes ja suurem abiraha. Üks India mees oli seal elanud ja plaanis tagasi minna.
Eks neil ole ju informatsiooni, kuhu tasub minna, st. kus paremad tingimused (sotsiaalabi, korterid jne.).
Rõhutan - see on minu ARVAMUS.
turvapaikan hakijoita vastaan. Jostain syystä se ei vaan kiinnosta "moniosaajia", kun heti annetaan työlupa käteen ja saa mennä töihin hankkimaan elantonsa ;o)
Toinen syy on tämä:
http://www.delfi.ee/archive/article.php?id=20344938&categoryID=120&ndate=1226670876
Onkohan moniosaajien tiedossa että Suomessa ei homma toimikkaan niinkuin muualla ?
Pakolaiset ja työtä tekevät pitäisi erottaa jo rajalla ?