käytin 16, aloitin lukion ja sain oman asunnon, kivaa, mutta nytten 150 euron kuukausittainen budjetti ruokaan kusee, perhe maksaa vuokran, sähkön ja veden lapsituesta minkä ne musta saa. Asun pienessä kylässä joten vuokrakin on alle 200 euroa asunnosta, mutta en saa millään 150 euroa riittämään ruokaan ja enempää en kuussa saisi.
asun nyt viidettä kuukautta yksin ja joka kuukausi olen pärjännyt aina pitemmälle sillä budjetilla, mutta sanotaan että viimeiselle viikolle kuukaudesta en ole vielä kertaakaan päässy ilman että olisin mennyt isän lompakolle.
tilanne: kylän halvin kauppa on S-market, jossa yleensä käyn, säästän kaikessa missä voin. Olen lähes täysin luopunut hedelmistä tällä hetkellä omenoita on myynnissä juuri alle euron kilo, niitä olen tossa vähän ostellut, vessapaperi on X-tra:n sellasta harmaata kaksikerroksista santapaperia huomattavasti halvempaa kuin muut, yleensä syön vain jauhelihaa ja sen kanssa perunaa, makaronia, riisiä, olen ennen syönyt paljon kanaa, mutta halvin kana on kaksi euroo kalliimpaa kilolta kuin halvin jauhelija joten nou can do, ja siis kanankoipihan on halpaa, mutta sitä en syö vaikka oisin kuinka köyhä.
olen syönyt nyt vaajaassa puolessa vuodessa syönyt viitisen pizzaa (vain) vähän kyllä karkkia, mutta en siihenkään ole omaisuuksia laittanu, olen vaihtanut kahviporot Brazil:sta kultakatriinaan siinä on noin 2 euroo säästöö kahvipaketti ja kultakatriina on sellasta tiskivettä että yök =(
maito maksaa 1.02 lirta täällä siis sekin on noussu nyt yhden 10 senttiä vuodessa litralta...
minulla on siis 5 euroa päivää kohden.
Olen sitä koittanut jakaa viikoille, mutta siis vika on se että ruoka loppuu kesken ja sitten on pakkoo ottaa seuraavan viikon ruokarahoista.
kertokaa kuinka pääsisin edes pitemmälle tuolla budjetilla. Kiitos =)
asun nyt viidettä kuukautta yksin ja joka kuukausi olen pärjännyt aina pitemmälle sillä budjetilla, mutta sanotaan että viimeiselle viikolle kuukaudesta en ole vielä kertaakaan päässy ilman että olisin mennyt isän lompakolle.
tilanne: kylän halvin kauppa on S-market, jossa yleensä käyn, säästän kaikessa missä voin. Olen lähes täysin luopunut hedelmistä tällä hetkellä omenoita on myynnissä juuri alle euron kilo, niitä olen tossa vähän ostellut, vessapaperi on X-tra:n sellasta harmaata kaksikerroksista santapaperia huomattavasti halvempaa kuin muut, yleensä syön vain jauhelihaa ja sen kanssa perunaa, makaronia, riisiä, olen ennen syönyt paljon kanaa, mutta halvin kana on kaksi euroo kalliimpaa kilolta kuin halvin jauhelija joten nou can do, ja siis kanankoipihan on halpaa, mutta sitä en syö vaikka oisin kuinka köyhä.
olen syönyt nyt vaajaassa puolessa vuodessa syönyt viitisen pizzaa (vain) vähän kyllä karkkia, mutta en siihenkään ole omaisuuksia laittanu, olen vaihtanut kahviporot Brazil:sta kultakatriinaan siinä on noin 2 euroo säästöö kahvipaketti ja kultakatriina on sellasta tiskivettä että yök =(
maito maksaa 1.02 lirta täällä siis sekin on noussu nyt yhden 10 senttiä vuodessa litralta...
minulla on siis 5 euroa päivää kohden.
Olen sitä koittanut jakaa viikoille, mutta siis vika on se että ruoka loppuu kesken ja sitten on pakkoo ottaa seuraavan viikon ruokarahoista.
kertokaa kuinka pääsisin edes pitemmälle tuolla budjetilla. Kiitos =)
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mites koulussa onko siellä vielä ruokaa ja ilmainen !?
Syö niin paljon kuin jaksat !
Tee keittoja ja syö ruisleipää on terveellistä ja täyttää.
Perunaa 2kg uunilenkki porkkanaa 500g ja ruisleipä sillä menee 3 päivää ,jos saat koulussa lounaan.
Sitten makaroonia sipulilla ja mausteilla välillä oikein herkuttele ja laita tonnikalaa sekaan.
Perunaa ja kastiketta ilman jauhelihaa...
Totta kaikki karkit hedelmät ja jotkut vihannekset täytyy unohtaa jos meinaa pärjätä rahallisesti syö niitä koulussa.
Lihapiirakat on myös halpoja ja täyttää.
Osta aina tarjous ruokaa esim. kanastahan on niitä tarjouksia ja osta niitä silloin.
jauheliha on hyvää ja helppo laittaa mut aika kallista kokoajan laitettuna.
Pelkkään ruokaan pitäisi yksin 150€ riittää ,mut ei sillä juhlita eikä olutta litkitä...Käytä hyväksi koulun ruokaa se on paras neuvo !
Itsekkin joutunut joskus kituuttamaan tosi pienellä ,mut paljon perunaa ruisleipää jauhelihaa (tästä yli 10-vuotta ja silloin se oli aina tarjouksessa ja halpaa)makaroonia makkaraa lihapiirakkaa juuri mitä kirjoitin toki nyt en tarkkaan ole seuraillut voihan olla että hinta suhteet ovat muuttuneet ,mut etsi maistuva ja halpa (niitä ei olekkaan)ruoka ..
Muista ovathan jotkut jopa vegaaneja ja siihen minusta ei olisi ikinä yök ei mitään oikeaa ruokaa!!
1. bongaa S-marketista ajankohta milloin lihatiskillä myynnissä -30 / -50% tuotteita. Tällöinkin vielä 1-2 vrk viimeiseen myyntipäivään. Lauantai-aamu??
2. tee isompi satsi ruokaa kerralla --> pakasta
3. osta suurempia pakkauskokoja - kilohinta voi olla kymmeniä prosentteja pienempi
4. Hommaa tyttö/poikaystävä jakamaan kustannuksia
5. yritä löytää pikkuduuni
6. onhan sulla s-bonuskortti? 150€ ostoillakin saa meidän osuuskaupassa 1% bonusta, 0,5% maksutapaetua ja 2,5% ylijäämänpalautusta = 4% % 6€ 150€:sta.
Sama juttu. 150e max ruokaan ja asun kylässä jossa on kaksi pikku kauppaa. Toisessa on niitä punalappuisia viim.pvm tuotteita. Pääsen parin viikon välein lähikaupungin isoon markettiin ja ostan sieltä jotain missä on halvemmat kilohinnat.
En halua maksaa puppuruuasta, lenkkimakkarasta ja rasvasta. Hyvää halpaa proteiinia on esim. tonnikalapalat öljyssä (1 prk riittää kahteen ruokaan, esim. pasta), kalapuikot - ja ehdottomasti kannattaa kokeilla kikherneitä (ei ehkä löydy kyläkaupasta). Pahvipaketti on halpa (ei siis valm.säilöttyjä) ja voi keittää kaikki kerralla ohjeen mukaan. Toivottavasti sulla on pakastin. Saat monta rasiallista ja heität niitä salaattiin, keittoon tai mihin vain. Kaurahiutaleet ovat täyttä ravintoa, mutta ei tarv. aina keittää puuroa. Sekoitat hiutaleita, tummaa kaakaota, sokeria ja maitoa ja saat ihan puuron veroisen herkkupalan. Viim. pvm tummaa leipää voi jättää kuivumaan ja syödä näkkärinä tai - ja tämä on hyvää!!! - käytät kuivan leivän pikaisesti vesihanan alla ja laitat hetkeksi mikroon. Jos pääset käymään joskus isommassa = halvemmassa kaupassa niin osta TUMMAA riisiä ja tummaa makaronia. On vähän kalliimpaa mutta pitää oikeasti nälkää paremmin kuin valkoiset. Ja saat hivenaineita.
Perunavelli on hyvää noiden kuivien ruisleipien kanssa. Tehdään kuten muusi mutta enemmän maitoa. Riisipuuro on hyvää muutenkin kuin jouluna. Halpa herkku kanelin ja sokerin kanssa. Jos on pakastin niin kannattaa joskus leipoa itse sämpylät. Leivän kilohinta on sikamainen.
Tärkeää on että ostat sellaista ruokaa, mitä tulee syödyksi, ettei tule heitettyä roskiin.
Itselläni on ollut aikoinaan iso perhe ja 90-luvulla toki ruoan hinta oli toinen mutta kun oli tiukkaa niin meillä kuuden hengen ruokabudjetti oli yhteensä 5 €/päivä. Nolotti joskus kun keräsin kärryyn kauheasti niitä punalappuisia "Hurstin loosista", kuten äitini sanoo.
Yritä pitää kiinni siitä, että et osta mitään ylihintaan esim. kavereiden painostuksesta.
Minun neuvoni on se, että osta edullisinta lihaa/kanaa ja tee iso liha/kanapata johon laitat mukaan myös joitakin vihanneksia. Lihapataa voit lämmittää todella monen päivän ajan. Keitä myös kattilallinen riisiä ja mikroa sitä lihapadan kanssa. Tämä ruoka on vahvaa eikä mitään höttöstä, jonka jälkeen olisi taas kohta nälkä.
Suurten ruokamäärien valmistaminen laskee päivittäistä käytettävissä olevaa euromäärää, mielestäni huomattavastikin.
Tee itse sämpylät ja pullat, ja säästät sievoiset summat. Älä osta mitään mehuja. Ne ovat epäterveellisiä (sokeria) ja hintavia.
Tarkkaile niitä punaisia tarjouslappuja.
Omasta kokemuksestani tiedän, että köyhän kannattaa yrittää syödä vahvaa ja terveellistä ruokaa, jolla vatsa pysyy pitkään täytenä.