Varjele, miten ruoka on kallistunut

Ruoka on kallistunut! Ainakin S-marketeissa. Muualla en juurikaan käy. Paitsi Lidlissä, mutta siellä sama homma. Itse asiassa Lidl on hivuttanut hintojaan hiljalleen ylöspäin.

Katsokaapas esim. leipien ja jugurttien hintoja. Huh!
171421
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Meidän S-marketissa / Prismassa

200g Valio-jogurtti 0,29€ > 0,45€
200g Ingman-jogurtti 0,45€ > 0,29€

Reissumies 0,90€ > 0,69€

jne jne.

Normaalia hintavaihtelua...

Äänestä

:Varjele, miten ruoka on kallistunut
:perheenäitinä. Ruoka on kallistunut! Ainakin
:S-marketeissa.

Niin on kaupan "hurjia" palkankorotuksia sekä nyt
tulevaa ALV alennusta varten, jotta voidaan näyttää
"kunnon alennukset" Marraskuussa. Lidl on hyvä &
edullinen ostospaikka jossa on valikoima eroja
aidosti vrt suomikauppa.

Tiedän että kaupan kassajärjestelmiin tehdään
parhaillaan maksamismaksuohjelmaa jossa
loppusummaan lisätään korttijärjestelmän mukanaan
tuomat kulut, sekä joilta voidaan välttyä jos on
kaupan Kanta-asiakaskortti. S-Pankki tarjoaa
tälläistä "maksamisetua" S-liikkeissä kun maksaa
S-Pankin Visalla. Käteisalennukset on OUT
sekä maksamismaksu tullaan lobbaamaan jopa
käteiselle ohi Amex / Diners korttien.

Äänestä

Ajattelin taas ostaa kaapit täyteen evästä ja miten kävikään... Jogurtit oli kallistunut 5 sentiä, maito oli vielä vanhalla hinnalla onneksi, mutta paikallis kaupassa oli hinta noussut muutamia senttejä, lihat oli kallistunut. Minäkin olin jo siinä toivossa, että oikeastiko ne hinnat nyt laskivat hiukan, mutta eipä mitä taas nousi muka alennuksen jälkeen. Pitänee hankkia laiton ase ja juosta omat lihat tuolta metsästä isoisän luvalla kun ei voi valmiiksi tapettua lihaa kalliin hinnan vuoksi kaupasta ostaa. maidonkihan voisi jättää pois kun ulkona on vettä nyt kinoksittain ilmaiseksi ja kesällä sitä välillä sataa taivaalta. Ei siinä, että hinnat nousee vaan kun vuokratkin pomppasi taas ainakin omalla kohdalla reilun 30€ kk ja sähkökin nousee vuoren varmasti. Polttoaineen hinta on tullut lujaa alas ja se on ollut mainio uutinen ainakin minulle.
Jos alkaisi tekemään pimeitä töitä tilaisuuden tullen niin voisi ehkä saada rahaa kasaan niin, että voisi lapsellekin ostaa käytetyn pyörän kirpparilta.

Äänestä

Asumismenot ovat kuukaudessa pudonneet 200€
Polttoaineen hinta on parissa kuukaudessa pudonnut 50snt/l
Palkat senkun nousee
Verotus kevenee

---

jos maksamakkarapaketin hinta nousee... ei paljoa merkitystä

Äänestä
  • Veroja ei pienistä tuista makseta, opinotuki 80-l:n tasolla, omaa autoa ei monellakaan ole. Vuokrat nousivat vuoden vaihteessa ja ruuan hinta nousee.
    Minun kuukausibudjetistani ruoka vie noin 28% erän, eli hinnannousu ei ole mikään pikkujuttu.

    Äänestä

Minäkin ostan s-marketista ja olen huomannut siellä hintojen nousseen. Täytyy alkaa miettiä muita kauppoja.
Lidlistä sanon sen että kun asun jonkin aikaa Espanjassa ja siellä on Lidl niin vertaa hintoja Suomen hintohin. Esim Lidlin kivennäivesi sininen pullo maksaa Espanjassa 19 centtiä, mitäs meillä ,ehkä 50 cm pantti. Olen siellä verrannut Suomen Lidlin ja Espanjan Lidlin hintoja ja miettinyt mikä saa hintoja nousemaan niin kauheasti Suomessa.

Äänestä

Saavat sitten näyttää "1,5 % hintojen laskuvaikutusta" syksyllä, kun ovat 1,5 vuotta ensin hilanneet niitä ylös nousu ensin n. 20 %, sitten hintavaikutusta tuosta näytetään tuo 1-1,5 % .... vittu mitä kusetusta.

Äänestä
  • kertoa hintojenkohotuksesta?????????

    Äänestä

  • valituslautakuntaan kirjoitti:

    kertoa hintojenkohotuksesta?????????

    Tuommoiset hintoja kontrolloivat valituslautakunnat lakkautettiin Neuvostoliiton hajotessa.

    Sellaiset eivät kuulu vapaaseen markkinatalouteen.

    Äänestä

  • ljljjjljjljjlj kirjoitti:

    Tuommoiset hintoja kontrolloivat valituslautakunnat lakkautettiin Neuvostoliiton hajotessa.

    Sellaiset eivät kuulu vapaaseen markkinatalouteen.

    ja tyhmälle kaikki on vaikeeta,vai miten se oli.

    Äänestä

  • kaikki on kallista kirjoitti:

    ja tyhmälle kaikki on vaikeeta,vai miten se oli.

    Aurinko kun paistaa päänläpi, ihminen saa aikaiseksi mitä ihmeellisimpiä sepustuksia!

    Äänestä

Juu, maitotaloustuotteet ( Valion jugurtti kyläkaupassa 49 senttiä/ 2 dl) ja leikkeleet ainakin on selvästi nousset. Syön töissä hyvin ja illalla puuroa ja omenoita niin rahat riittää.

Äänestä
  • KKK-market 26.1.2009

    Valio jugurtti 200g: 0,25€/kpl

    Äänestä

  • 0,25 kirjoitti:

    KKK-market 26.1.2009

    Valio jugurtti 200g: 0,25€/kpl

    Löysin cittarin kuitin viimevuoden lokakuulta ja menin vähän tekemään vertailuja samaiseen cittariin. Lokakuussa tuon kuitin loppusumma oli 58.20, nyt summaksi olisi tullut 73.85. Aikamoinen korotus ja tuskin nuo korotukset tähän jää. Ennen tuota veroalennusta ehtii vielä muutaman prosetin nousta. Muutamissa tuotteissa korotus on muuten ollut jopa 30% luokkaa, enkä todellakaan keksi niin mitään perusteluja tuohon. "KYLLÄ KAUPPIAS HOITAA HOMMAN"

    Äänestä

  • 0,25 kirjoitti:

    KKK-market 26.1.2009

    Valio jugurtti 200g: 0,25€/kpl

    Pääkaupunkiseudun S-marketeissa jugurtti 200g; 0,19 egua ollut ainakin tämän kuukauden.

    Äänestä

  • Säästän ässässä kirjoitti:

    Pääkaupunkiseudun S-marketeissa jugurtti 200g; 0,19 egua ollut ainakin tämän kuukauden.

    Varmaan kyseessä ingmannin vedellä lantrattu "jugurtti". Sen voi todellakin juoda...

    Vaikka Ingmanin hinta on -50% Valiojugurtista, niin maku on -80%.

    Äänestä

Ettei vaan S-ryhmälle tullut maailmanlaajuinen rahoituskriisi yllätyksenä?
Laajennettu on joka niemeen ja notkoon, marketteja laajennetaan, liikenneasemia nousee, baltian maat siihen päälle devalvoituinen rahoineen. Pankkitoiminta maksaa, isot tilat syö energiaa jne.

Lainarahan hintakin on noussut ja kustannukset siirretään hintoihin. Kohta kaikki saa 5% bonusta, mutta kukas sen sinne kassaan tuo? Ei ole ilmaisia lounaita.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


perheenäitinä kirjoitti:

Ruoka on kallistunut! Ainakin S-marketeissa. Muualla en juurikaan käy. Paitsi Lidlissä, mutta siellä sama homma. Itse asiassa Lidl on hivuttanut hintojaan hiljalleen ylöspäin.

Katsokaapas esim. leipien ja jugurttien hintoja. Huh!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu