Huomasin tuossa muutama päivä sitten että minulle on tullut pyllynreijän ympärille yksi tosi kipeä näppy, en tiedä mistä se siihen on tullut..
Kipeä se on, ja niitä ei ole kuin yksi.. Missään muualla ei ole näppyjä.. Tuntuu kuin se olisi finni :D
Mistähän tää johtunee? Muilla samaa kokemusta?
rv 9
Kipeä se on, ja niitä ei ole kuin yksi.. Missään muualla ei ole näppyjä.. Tuntuu kuin se olisi finni :D
Mistähän tää johtunee? Muilla samaa kokemusta?
rv 9
Vastaukset 7
Vanhimmat
voi olla finni mutta myös pukama. pukama varmaankin jos ollut sinulla myös ummetusta, just raskausaikana niitä tulee tosi helposti ja ovat kipeitä. apua saa apteekista ja jos suihkuttaa kylmällä vedellä niin ne vetää itseänsä pienemmäksi. yritä pitää kuivana ja puhtaana. pukamia saattaa tulla ihan missä vaiheessä raskautta vaan. mutta useimmin lähtee sit synnytyksen jälkeen pois eikä tarvitse leikata.
ummetusta en ole kärsinyt.. ja puhtaana olen yrittänyt pitää, joka päivä normaali alapään pesu.
Pukamaa olen miettinyt, muuta en tiedä samoin kävi mielessä toi kondylooma näppy..
Ehkä se on herpesrakkula.
Kannattaa tutkituttaa, kun kerran olet raskaana. Jos herpes aktivoituu synnytyksen aikaan, et tietääkseni saa synnyttää alateitse vaan tehdään sektio.
Voi olla tukkeutunut talirauhanen, pukama tai vaikka kondyloomanäppy. Kondyloomahan tulee peräreikäänkin.
Paise?
Yksi kipeä näppy voi olla herpes. En tiiä, miten joku voi lausua totena ettei ainakaan herpes. Minä tiedän, että kyllä voi! Ei siitä sen enempää, mutta eikös herpes voi aiheuttaa vauvalle jotain aika vakavaa jos on alasynnytys?
täytyy varata huomenna lääkäri aika ja kysellä mikä on.