Keskustelu on vain täysi-ikäisille

Tämän keskustelualueen sisältö ei sovi alaikäisille. Jatka vain, jos olet täyttänyt 18 vuotta.

seksi ADHD:n kanssa

MoikkaMoikka,

Tilanne on se, että seurustelen ADHDsta kärsivän miehen kanssa. Seksin aikana on tullut miehen adhdstä johtuva tuntoherkkyys esille. Miehen kropassa on kohtia, joihin ei saa koskea (tekee suorastaan kipeää) ja aika usein mies ei pysty käsittämään kosketuksensa voimakkuutta (tekee minulle taaskin kipeää).

Tuntoherkkyys on nyt sitten minulle tullut ongelmaksi, sillä en oikeasti pysty aina seksin aikana muistamaan, että esim. kylkiin ei saa koskea. Pahinta on, että mies vähän suutahtaa tästä. Onko kellään samanlaisia kokemuksia?
148617
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

On mutta se oli nainen jonka kanssa minulla oli ongelmia. Ei saa koskea sinne ja ei saa koskea tänne. Ei helvetti mitä pelleilyä, minä kosken seksin aikana ihan sinne minne tahdon ja sillä sipuli. Karmea kokemus.

Äänestä
  • jakoon vaan.

    Äänestä

  • Mitä helvettiä juuri sanoit

    Äänestä

  • Mielestäni sinun suhtautumisesi asiaan on aivan sairasta.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mielestäni sinun suhtautumisesi asiaan on aivan sairasta.

    Niinhän se sulla spedellä on buaahaa

    Äänestä

Taitaa olla melkoinen ongelma..

Itsellä ei ole kokemusta muutakuin olla tällaisen ADHD:ta sairastavan ystävänä. Seksistä en tiedä vaikka miespuolinen onkin, mutta eipä tuossa tilanteessasi varmaan paljoakaan voi tehdä sillä nämä herkkyydet on sairauden syytä.

Eli sinun täytyy vain opetella varomaan näitä herkkiä kohtia ja eiköhän se siitä sitten. Toinen vaihtoehto tietysti on että jos opettaa miehen siihen tottumaan (en tiedä ADHD:sta sairautena mitään, joten en voi sanoa mistä tämä johtuu ja voiko sitä korjata) ja aina voi ainakin yrittää. Mikäli se nyt ihan suuttuu siitä niin ei välttämättä kannata edes yrittää.

Mitä jos te käyttäisitte asentoja, jossa et kykene koskemaan miehen arkoja kohtia? Jos opettelet pitämään seksistä takaapäin, mies saisi olla rauhassa. Omia jänniä asentoja voi aina myös keksiä, joten eikun vain piirustuspöydän ääreen!

Äänestä

Kosketus herkkyys ei kuulu ADHD/ADD kirjoon vaan Asperger eli Lievä autismi. Itselläni on Lievä älyllinen kehitysvamma ja ADHD/ADD ja nyt lääkitys nousun myötä tullut Asperger piirteet vahvasti esille josta syystä olen pahonpidellyt toisen kehitysvammaisen heti kun ohjaajien silmät vältti ja lopetti palveluiden myöntämisen minulle. Jos et muista mihin saa koskea ehdota että se koskee ja näyttää mihin saa koskea.

Äänestä
  • Kosketusherkkyys kuuluu myös adhd/add-oireisiin, sillä adhd/add on myös osa autisminkirjon häiriöitä.
    Tarkista ystävällisesti faktat ennenkuin lauot asioita totuuksina.
    Jokainen kokee sairautensa eri tavoin ja kokee erilaisia oireita.
    Se ettei sinulla ole jotakin oiretta ei tarkoita etteikö jollakulla muulla sitä olisi.

    Äänestä

Puoliso on adhd /add oireita ja en saa koskea lähes ollnkaan häneen koskaan. Seksiä on välillä mut ei tunnepuolta ollenkaan mukana ja ei saa koskea mihinkään, hän ei tykkää.
Vaikeaa olla.

Äänestä
  • Purkillinen piriä nassuun

    Äänestä

  • Ketä kiinnostaa

    Äänestä

En tiedä liittyykö tämä mitenkään asiaan. Olen mies ja orgasmin saatuani on muutama nainen erehtynyt puristelemaan mun pakaroitani. Se ei tunnu kivalta, se enempikin sattuu.

Äänestä

Itsellä on Lievä älyllinen kehitysvamma ja Adhd ja kun olin yhden miehen kanssa jolla on Lievä älyllinen kehitysvamma ainoastaan se kun ei ymmärtänyt tönäisin sitä kun en siedä aina kosketusta ja löin kädelle sitä miestä kun ei ymmärtänyt ei sanaa jos.

Äänestä
  • Diibadaaba liibalaaba trallallaa ja uffafaa

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


lumimanteli kirjoitti:

MoikkaMoikka,

Tilanne on se, että seurustelen ADHDsta kärsivän miehen kanssa. Seksin aikana on tullut miehen adhdstä johtuva tuntoherkkyys esille. Miehen kropassa on kohtia, joihin ei saa koskea (tekee suorastaan kipeää) ja aika usein mies ei pysty käsittämään kosketuksensa voimakkuutta (tekee minulle taaskin kipeää).

Tuntoherkkyys on nyt sitten minulle tullut ongelmaksi, sillä en oikeasti pysty aina seksin aikana muistamaan, että esim. kylkiin ei saa koskea. Pahinta on, että mies vähän suutahtaa tästä. Onko kellään samanlaisia kokemuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu