Nyt on ollut juttua että verotus muuttuu eläkesäästämisessä. Kannattaako säästäminen enää uudistuksen jälkeen?
ja voiko lopettaa kesken tai vaihtaa esim. toiseen sijoitusmmuotoon. Miten käy jos vain jättää kuukausimaksut maksamatta?
ja voiko lopettaa kesken tai vaihtaa esim. toiseen sijoitusmmuotoon. Miten käy jos vain jättää kuukausimaksut maksamatta?
Vastaukset 2
Vanhimmat
odota ensvuoden puolelle ,että saavat säädökset voimaan.
tulee uusi eläkevakuutus sopimusten kierros vanhoille vakuutuksille ,hyväksyä vaiko ei siinäpä miettimistä .
Näin se vain tulee olemaan hyvin monen kohdalla. Pyydäppä vaikka sitä vakuutusvirkailijaa laskemaan miten hyvin se kannattaa esim. silloin kun oletkin vaikkapa sairaseläkkeellä silloin 60-65 vuotiaana jolloin oli tarkoitus olla vapaaehtoisella eläkkeellä. Voit toki ottaa rahat eläkkeen päälle mutta silloin verottaja vie säästöistäsi 50%.