Klitorisin etäisyys emättimestä?

Kyselen mittoja

Olisi kiva tietää lukuja kuinka kaukana naisen klitoris on emättimen aukosta eli juuri siitä kohdasta, missä penis hankaa yhdynnän aikana.
Voisiko emätinorgasmin puuttuminen ja vaikeus aiheutua osittain myös anatomisista eroista?

Minulla ainakin häpyliitosluu on korkea, mikä näkyy silminkin. Korkean häpyliitoksen vuoksi etäisyyttä klitosisin ja emättimen välillä on 6 cm. En tiedä onko tämä paljon vai normaalia. Minulla siis on vaikeuksia yhdyntäorgasmin kanssa.

Tein mittauksen narun avulla selin maatessani.

Kyselen näitä, sillä minulla ei ole kokemusta kuin omasta kehostani.

7

2616

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TALOVALINTA-VERTAILU

      En tiedä virallisia mitta-arvioita,mutta
      naisissa on niin merkittäviä eroja,ettei
      voi olla mitään säännönmukaisuutta.Pimpalla
      ja klitillä ei ole yhteistä toimintaa,vaan
      emätintä pumpataan erikseen ja klittiä hie-
      rotaa erikseen,luonnollisesti se voidaan tehdä
      yhtäaikaa,usein hierotaan ensin kuumaksi ja
      sitten ...

    • Löytyy

      Klitoriksen ja emättimen välistä etäisyyttä ei tietääkseni ole tutkimuksissa selvitetty, mutta klitoriksen ja virtsaputken suuaukon välinen etäisyys on naisesta riippuen 16-45 mm. Yhdynnässä tapahtuu niin sanottu keinuefekti, jolloin myös klitoriksen terska saa lievää stimulaatiota.
      Kyllä, emätinorgasmin puuttuminen voi johtua anatomisista eroista. Italialaisen tutkimuksen mukaan ne naiset, joilla on suuri massa emättimen etuyläseinämässä saavat helpoiten emätinorgasmin. Huomioitavaa on myös se, että emättimen erogeeninen alue vaihtelee runsaasti naisen mukaan.
      Etsi siis vaikkapa hieromasauvan avulla emättimestäsi se kohta, joka reagoi stimulaatioon kaikken hermimmin. Se voi olla joko ihan emättimen suulla tai sitten ihan pohjukassa tai niiden välillä. Valitettavasti tarkkaa aluetta ei pysty nimeämään, koska eroja naisten välillä todellakin on niin paljon.
      Myös yhdynnän pituudella on vaikutusta siihen, saako nainen emätinorgasmin vai ei.

      • Walter Guggenheimer

        "Italialaisen tutkimuksen mukaan ne naiset, joilla on suuri massa emättimen etuyläseinämässä saavat helpoiten emätinorgasmin. "

        -----

        Ahaaaa... nyt se selvisi miksi vaimoni saa melkein jokaikisessä yhdynnässämme orgasmin. Tosin asiaa auttaa myös se että siittimenin on selvästi keskivertoa paksumpi mutta ei kovinkaan paljoa pitempi.


    • mitta..

      noin 7 cm. eipä ihme ettei tule. joskus on tullut exmiehen mahan päällä joka on iso, klitta hieroi siihen. nykyisellä miehellä ei ole mahaa joten ei tule päällä ratsastaessa.
      emättimen ja pepun väli mulla on pieni, siksikö klitan ja emättimen on sitten iso? ja siitäkö johtuu että saan peppusexissä helposti?

      • ap kysyjä

        Kiitos sinulle ja muille myös asiallisista vastauksista. Jatketaan vielä keskustelua.

        Tuo isomaha herätti mielenkiintoni. On ihan totta, että ison mahan massalla voisi saada kivat paineet ja sitä kautta helpomman orgasmin. Myönnetään, ettei mulla ole vielä seksikokemusta isomahasen kanssa.


      • edell..
        ap kysyjä kirjoitti:

        Kiitos sinulle ja muille myös asiallisista vastauksista. Jatketaan vielä keskustelua.

        Tuo isomaha herätti mielenkiintoni. On ihan totta, että ison mahan massalla voisi saada kivat paineet ja sitä kautta helpomman orgasmin. Myönnetään, ettei mulla ole vielä seksikokemusta isomahasen kanssa.

        ei siitä isosta mahasta sitten muuta hyötyä ollutkaan, tiellä vaan joka asennossa. :(
        mutta kun itse ratsasti klitta hieroi siihen ihraan. mahattoman kanssa ei ole onnistunut.


    • Anonyymi00007

      Löysin tällaisen vuodelta 2009 olevan ketjun ja nostin sen nyt tänne ylemmäksi. Eli klitoriksen ja emättimen aukon välistä mittaa kysytään. Käykääpäs naiset mittaamassa tämä omaan anatomiaanne liittyvä mitta.

      Ketjun avaaja kyseli tätä mittaa liittyen vaikeuksiin saada orgasmi yhdynnässä.

      Minä tarvitsisin tätä tietoa, kun teen sellaisia eroottissävytteisiä lyijykynäpiirroksi. Eli mittasuhteet pitäisi olla oikein ja jos pimppi näkyy, se pitäisi olla juuri oikean kokoinen.

      Pitää vielä sopia mittaustapa. Eli laittakaa dildo tai joku muu esine emättimeen ja ottakaa mitta sen klitoriksen puoleisesta pinnasta klitorikseen senttimetreinä. Lisäksi pitäisi ilmoittaa sisällä olevan esineen halkaisijamitta myös cm :ssä. Muuten mittaukset eivät ole vertailukelpoisia.

      Kiitos jo etukäteen!

      T: Tuleva suuri taiteilija

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      157
      4462
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      38
      2510
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      144
      2167
    4. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      29
      1269
    5. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      69
      1129
    6. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      71
      1102
    7. En unohda sua

      En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on
      Ikävä
      38
      982
    8. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      63
      936
    9. Kullan kemiallinen merkki on au

      Ei välttämättä. Mikä sun kullan merkki on?
      Ikävä
      48
      889
    10. Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä

      Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies
      Ikävä
      106
      852
    Aihe