Pari vuotta olen tässä erästä fisua deittaillut ja näitä keskusteluja lukiessa kävin miettimään, että mitä vaatisi että fisu toimisi spontaanisti? Tää tuntemani fisu on melko yllätyksetön, kultaisen keskitien kulkija. Voihan se turvallisuushakuiselle kumppanille olla ihan jees, mutta itse kaipaisin silloin tällöin pientä spontaaniutta ja yllätyksellisyyttä.. Mua ei ollenkaan haittais vaikka fisu ilmoittamatta ja yllättäen seisois mun oven takana koska halus nähdä mut (meillä siis välimatkaa parisataa kilsaa). Tarviiko sitä aina nyt niin kaikki olla kirkossa kuulutettua, ennalta suunniteltua ja järjestettyä? No tietty kun lapsia on molemmilla, niin yleensä pitää, mutta sehän on vain järjestelykysymys jos oikeasti tahtoo toisen yllättää.. Arki kun on arkea ja samaa harmaata puurtamista, niin pienillä yllätyksillä ois helppo tätä arkea piristää, vaan taitaa olla turha fisulta moista voimainkoitosta odottaa?
Sanottakoon vielä sekin, että itse olen kyllä pyrkinyt yllätysmomentteja hänelle järjestämään mahdollisuuksien rajoissa monin eri tavoin ja kovin otettu hän on niistä ollut. Mutta niin oisin mäkin :)
Kalan yllätyksettömyys?
3
876
Vastaukset
- fisu itsekkin
mä varmaan olenkin sit se toinen ääripää, koska rakastan tehdä yllätyksiä niin pari-,ystävyys- kuin sukulaisuussuhteissakin. Seurustelukumppania kuulemma joskus hirvittää kun ei ikinä tiedä mitä olen keksiny, mut se on minusta ihanaa ja elämän suola arjen keskellä :) kumpa vain toinen edes vähän samanlainen. Myös eräs toinen tuntemani kalat on kyllä samanlainen kuin mä.
Siinä olet kylläkin oikeilla jäljillä et lapsien kans joutuu sit miettiin asiat vähän eritavalla, mut sit mennään sen mukaan :) - vastailee..
Joo, en mäkään ihan tota yllätyksettömyyttä allekirjottaisi ainakaan omalla kohdallani. Ainakin oman skorpparimieheni olen yllättänyt monesti sekä hyvässä että pahassa... ;-D Kiitos oman ailahtelevaisen luonteeni!!!
Muutaman muunkin fisun tunnen ja kyllä ne välillä täysin arvaamattomia ihmisiä ovat välillä. Voivat mennä puoleen tai toiseen... - vastailee
minua ei yllätykset niin kiinnosta ainakaan itse tehtynä, olen melko asiallinen ja asiat on mukava sopia kunnolla ja tarkasti. Sellainen rutiininomainen elämä sopii minulle. Ihan pikkuyllärit on ihan ok minulle. Mutta en tykkää yllätysvierailuista tai muista sellaisista. Yllätän itse sitten kun on toisen esim.syntymäpäivä vaikka lahjalla ja kukalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse4728466Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1195820Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos2554762Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli584615Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s644111Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1603930SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1713749- 901698
- 951212
- 42857