ILP:n ulkoyksikön melu

Mitsu FD25

Talo on puurunkoinen, tiilivuorattu OK-talo. Ulkoyksikkö on omalla telineellä, tiiliseinässä kiinni. Nyt on hieman alkanut vaivaamaan ulkoyksikön melu, lähinnä seinään tuleva värinä/ääni. Ääni on kovimmillaan silloin, kun "pyytää" enempi lämpöä, siis kovalla pakkasella.
Ääni tosiaan tuntuu siltä, kuin seinän takana kävisi vanha diesel-mersu.
Kannattaisiko valaa maahan kunnon betonijalka ja siihen teräsrunko, minkä päälle ILP? Muita ratkaisuja?

20

15688

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kale

      puhetta.mulla on mitsu ja ulti.mitsu on äänetön,ulti pitää ääntä.molemmat on kiinnitetty samalla lailla.mutta ei niitä voi verrata,hinta on ihan eri,mitsu maksoi 1700 ja ulti 400.mitsu toimii kuin junan vessa,ultin sulatus aika on niin lyhyt ja ulkoyksikön pohja niin umpinainen että se menee umpijäähän pakkasella

    • myös meillä

      Näin myös meillä. Elokuussa asennettu mutta vasta joukukuun lopulla ääni "ilmaantui". Ääni on matala "basso" ääni joka kulkee rakenteissa. Voisiko jollakin kumilla vaimentaa? Kiinnitys myös meillä tiiliverhoilussa. Sama kone.

    • huomannut että

      pitäisi jotain ääntä?? Onkohan meillä tavallista hiljaisempi versio? Panasonicin tehokkain taitaa olla.

    • MasentajaToshiba

      ei se kyllä tiili seinässä pitäisi tuoda sisälle juurikaan ääntä elle nyt sitten just ole tuettu tiiliseinää runkoon siinä kohdalla ja siksi tuo resonanssia sisälle, olis pitäny valita toshiba olen asentanut monia laitteita ja siinä on minusta värinättömin kompura. onhan muuten koneen ja telineen välissä 2,5-3 cm kumityynyt eikä ne telineen mukana tulevat muovilätkät joilla ei tee mitään.

      • myös meillä

        Käsittääkseni mukana tulleet, melko ohuet lätkät asentaja asensi, jotka ovat kovettuneet ensimmäisessä pakkasessa. Ulkona kone on äänetön. Resonassi ääni kuuluu nyt sisään, aikaisemmin ei kuulunut.


      • Nimetön
        myös meillä kirjoitti:

        Käsittääkseni mukana tulleet, melko ohuet lätkät asentaja asensi, jotka ovat kovettuneet ensimmäisessä pakkasessa. Ulkona kone on äänetön. Resonassi ääni kuuluu nyt sisään, aikaisemmin ei kuulunut.

        kannattaa vaihtaa niiden ohuiden lätkien paikalle paksummat oikeat tärinänvaimennin kumityynyt se ainákin auttaa pahimman yli.


      • "hakkaa"?
        Nimetön kirjoitti:

        kannattaa vaihtaa niiden ohuiden lätkien paikalle paksummat oikeat tärinänvaimennin kumityynyt se ainákin auttaa pahimman yli.

        Yksikön alla kumit OK. Seinäteline "roikkuu" poikittaiskiskossa, telineen alaosa nojaa seinään, vain muoviläpyskät seinää vasten. Epätasainen tiiliseinä. Pääsee varmaankin tärisemään. Täytyy katsoa miten sitä saisi kumilla vaimennettua. Vaikea nyt lähteä asentamaan pois seinästä kun putket on kiinni.


      • pois ja
        "hakkaa"? kirjoitti:

        Yksikön alla kumit OK. Seinäteline "roikkuu" poikittaiskiskossa, telineen alaosa nojaa seinään, vain muoviläpyskät seinää vasten. Epätasainen tiiliseinä. Pääsee varmaankin tärisemään. Täytyy katsoa miten sitä saisi kumilla vaimennettua. Vaikea nyt lähteä asentamaan pois seinästä kun putket on kiinni.

        kumit tilalle.


    • pakkasella

      vaimennuskumien kovettuvan, ja johtavan enemmän ääntä. asennettiin maatelineelle.

    • maukkisp

      Joku sanoi laittaneensa ilpin "maahan telineeseen" ei seinään,tuntuu kyllä järkevältä...

      • ei mökää

        Ääntä ei kuulu ulkona eikä sisällä. Seisoo omilla jaloillaan ehkä 5 cm talon seinästä.


    • kumitassut

      Ulkoyksikkkö on telineellään suoraan puurunkoon kiinnitettynä. Ulkoyksikön tassujen alla on kunnolliset kumiset värinänvaimentimet. Makosivat 4 euroa kappale.
      Ääntä ei tule sisälle lainkaan, eikä juuri uloskaan.

      • ennn

        Onnneksi ole niin herkkä äänille, kyllä minunkin ilpistä kuuluu sisälle ääni, välilä melkoinenkin, tiiliseinään kiinnitetty pumppu


      • Mitsu FD25
        ennn kirjoitti:

        Onnneksi ole niin herkkä äänille, kyllä minunkin ilpistä kuuluu sisälle ääni, välilä melkoinenkin, tiiliseinään kiinnitetty pumppu

        Näytti samoja ongelmia olevan muillakin. Itse ajattelin tehdä juuri sen maatelineen. Alle vaan tarpeeksi massaa (betonikakku). Putkien kanssa pitää olla tarkkana että ei joudu turhaan irroittelemaan.


    • Ja sama Dieselin jyrinä

      Kuuluu, vaikka on maatelineellä. On lautaverhoiltutalo! Vähän on lakanut ääni häiritsemään yö unia jo!

    • auttoi...

      Kylmäaineputket olivat liian tiukasti kiinnitetty seinään ja ulkoyksikön resonanssit välittyivät niitä pitkin. Kiinnikkeet irti ja solukumin sisään putket ja "hatarampi" kiinnitys niin äänet loppuivat.

    • R-410A

      Mielikuvat hiljaisesta pumpusta karisee.
      Suomalainen ei usko ennenkuin kokee
      Ulkoyksikön kiinnitys, uskokaa jo!
      Ei seinään, vaan!
      Kivijalkaan tai erilliselle pukille.
      Jos kiinnitys on tehty seinään pulttaamalla, ja jos oikea ammattiasentaja on huomannut jättää ulkoyksikölle meneviin putkiin pienen ylimääräisen mutkan ( putkea vähintään 3 m, värinäkieppi ns. öljymutka ), eli ei kohtisuoraan pumppuun, niin nyt pumpun värinä ei mielestäni riko niin helposti putkia ja voi vähentää sisälle saakka kantautuvaa huminaa.

      Jos näin on menetelty asennuksessa, ja siitä huolimatta ääni kulkeutuu rakenteiden kautta sisätiloihin, nyt on mahdollisuus korjata tilanne, ja ottaa ulkoyksikkö seinästä irti, ja valaa vaikka kahdesta ruostumattomasta teräsputkesta pukki, aivan kun itse tein.
      Eristetyt putket on hyvä asentaa sähköliikkeissä myytäviin asennuskouruihin, ja katsoa ettei läpivientien kohdalla putket ota kiinni ”läpivientiputkeen” jossa tilkkeeksi laitetaan villaa, uretania, akryylimassaa jne.
      Näin tehtynä putket aivan kuin leijuisi ilmassa Hmm!

      Myös pitää ottaa huomioon valmistajan suosittelema minimietäisyys ( yleensä vähintään 3 m ), koskien mielestäni kaikkia malleja, josta olen maininnut aikaisemmissa kirjoituksissa ja josta olen saanut tulikivenkatkuista palautetta.
      Kirjoiti samasta aiheesta aiemmin:
      http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=100&conference=4000000000000009&posting=22000000037564948

    • varmasti oikein?

      Mitsu ainakin vertailuissa jatkuvasti aina äänettömin tai toiseksi äänettömin ilmalämpöpumppu. Onkohan asennus nyt tehty varmasti oikein? Jos on, niin ole tyytyväinen, ettet valinut markkinoiden äänekkäintä vehjettä.

    • siellä on

      Laitoin Sanyon pumpun kolme vuotta sitten uuteen taloon.
      Kyseessä hirsitalo, seinä 204mm paksu.
      Pumppu on kiinnitetty seinään pumpun myyjältä ostamallani kumityynyillä vaimennetulla telineellä.
      Ulkoyksikön ääni on suurinpiirtein saman suuruinen sisältä kuultuna kuin sisäyksikön ääni, eli ei häiritse.
      Poikkeus:
      Kun kompressorin siipiin tulee lumimyrskyllä pienikin nokare lunta, on sen jälkeen meteli kova.
      Siipi on niin tarkkaan tasapainotettu, että tärinä ja meteli alkaa pienestäkin ylimääräisestä painosta siivessä.
      Kannattaa tarkistaa, onko siivessä lunta tai jäätä, kärpäsen kokoinen nokare saa jo suuren tärinän aikaiseksi.

    • Anonyymi

      Mulle laitettii juuri Mitsu pumppu. Ulkoyksikkö laitettiin betonilaattojen päälle telineeseen. Ei kuulu mitään ääntä.
      Teen katon pumpulle heti keväällä...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      114
      2758
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      29
      1341
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      102
      1197
    4. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1007
    5. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      997
    6. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      133
      958
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      56
      855
    8. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      22
      683
    9. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      40
      678
    10. Tunnettujen vanhempien lapset, tv-sarja

      Tunnettujen vanhempien lapset saa tv-sarjan. Juurihan yksi heistä oli MTV:ssä 6.5.26 kertomassa ettei halua julkisuutta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      110
      632
    Aihe