Oottakos jotain erityistä rasvaa tms. käyttäny?Vai ihan perusvoiteilla?
Ku on jotain mainoksia nähny vauvalehdissä, oisko joko Weleda(?) ja sit Body shopilla on kai joku rasvapuikko?
Ku on jotain mainoksia nähny vauvalehdissä, oisko joko Weleda(?) ja sit Body shopilla on kai joku rasvapuikko?
Vastaukset 19
Vanhimmat
Itse rasvailin jokapäivä vauva öljyllä, silti tuli reisiin ja peppuun paljon arpia, vatsaan tuli vasta rv35 ja tuli sitten ihan kunnolla, loppu raskaudesta minulle kerääntyi paljon nestettä.
Kaikilla sukuni naisilla on raskaus arpia ja niitä on tullut herkästi, itelleni tuli ekat jo 13v (reisiin, rintoihin)
Luulenpa että paras ehkäsy keino on lihoa mahdollisimman vähän raskauden aikana.
Joillekkin tulee arpia toisille ei:)
itse apteekista ostanut vichyn voidetta... eipä oo auttanu.. arpii liiaksi asti.. riippuu siis ihosta tuleeko niitä vai ei.. toisilla siis antaa iho enempi periksi ja en usko et noilla voiteilla niit saa ehkäistyy.. meni neljä putelii voidetta ja raha aniihin melkein 100e kunnes tajusin että arvet ovat tullakseen..
mie olen rasvaillu weledan raskausajan öljyllä sekä wishyn raskausajan voiteella ja nyt loppuraskaudessa vielä bepanthenilla..muuten olen arvilta välttynyt mutta lantiossa ja takapuolessa muutama pieni pinnallinen naarmu, varmasti vaalenevat nopeasti. Vatsaan ei ole tullut mitään. Itsellä iho on ollut raskaudenajan myös tosi kuiva ja siihen on auttanut hyvin body shopin kaakaovoi.
Kui hyvin imeytyy?tai no talvella muutenki kuiva iho..ni tuskin jää lillumaan siihen iholle..
Mites sit rinnat..onko auttanu tuo weleda vai? Onkos mitä hinta-luokkaa??
Mulla on kyl ny käytössä body shopilta oliiviöljyä sis. rasva mut tuntuu et ei imeydy..ja en ny kyl viitti koko iltaa viitti heilua alasti ootellen et kuivuu:)
...siä sano kätilö et niihin ei rasvailut auta. Ne tulee jos on tullakseen ja lähtee pois jos on lähteekseen. Ikävä kyllä =(
Minulla on ostettu apteekista Vichyn voide ja ainakin tällä hetkellä arpia ei ole...voi olla että tulee myöhemmin...Voitelen päivittäin iltaisin vatsan seudulle ja lantiolle. Painoa on kuitenkin tullut 6kg mutta vähitelleen. Raskausviikkoa tasan 26 5.
Vichin voide maksaa vähän yli 20 € mutta sillä pärjää hyvin yli 1,5 kk. Joten mun mielestä ei paha hinta...
Edellisessä raskaudessa oli käytössä Decleorin raskausarpien ehkäisyyn tarkoitettu tuote. Nyt minulla on luomupuolelta Mambino Organics:n tuote...ostin sen Englannista samalla kun luomumeikkejä (ostan luomumeikkejä usein Englannista/USA:sta).
minä rasvasin mahaani aivan ekoina kuukausina ihan tavallisella nivea rasvalla, mutta kun kaverini sanoi, ettei rasvaamisesta ollut mitään hyötyä ainakaan hänelle, niin lopetin sen. Nyt menossa rv 40 ja yhtään raskausarpea ei ole vielä tullut.. sanoisin tosiaan, et rasvaamisella ei ole mitään vaikutusta ainakaan omalla kohdallani eikä kaverini kohdalla...
toisille ei vaan tule raskausarpia.toisille tulee.kaikkia ei närästä,toisia senkin eestä.ihan käsittämätöntä uskotella jollain apteekin sonnalla ehkäsevänsä niitä..huhhuh.aivan samaa paskaa käytin kaverin kans,sille ei tullu yhtikäs mitään,mulle senkin eestä kaik arvet.että näin taas.
No ei tarvi raivota..ja tarviikos aina joka ketjuun vastata..jos pitää kilahdella..??
Ja jos ny joku rasvailee nahkaansa ni mitä se sua liikuttaa..syö luumuja ni helpottaa..
Apteekin vichy-merkkinen siis käytössä, viikot 31 eikä arpia vielä näy vaikka napaa ja nahkaa kiristää niin pirusti. Toiminut siis tähän asti, tosin voi niitä vielä tulla eikä sovi unohtaa että toiset käyttää mitä vain ja arpia tulee, toiset ei käytä mitään eikä tule arven arpea..
Päivittäin rasvaan suihkun jälkeen vain vatsan seutua, sitä voi käyttää reisiin pakaroihin ja rintoihinkin vaan kun ei ne näytä kasvavan, paitsi rinnat jonkin verran niin en ola rasvannut niitä. Tiedä sitten kun maidon tuotanto alkaa tarviiko rinnatkin rasvausta.
tai joku sellanen on mullakin käytössä. Osin siksi, että iho näin talvella kuivuu ja käyttäisin vartalovoidetta muutenkin, joten miksi ei sitten raskausarpisellaista. Siitä tuskin on isoa apua, koska alttius arville on tosiaan joillain isompi ja joillain pienempi. kaikkeno olen silti päättänyt yrittää. Olen viikolla 34, eikä arpia ole tullut, ei tullut edellisessäkään raskaudessa, vaikka kiloja tuli liki 20 ja vatsa oli valtava.
Tosin en ole hoikimmasta päästä, olemassa oleva rasvakerroskin vaikuttanee. Jos olisin hoikka ja iho olisi kovin kiinteä, kiristyisi se tietenkin vatsan nopeasti kasvaessa. Ruumiinrakenteellakin on siis ymmärtääkseni vaikutusta arpien syntymiseen.
Itselläni takana 2 raskautta. Ekassa käytin alkuraskaudessa persvoidetta (iho oli muutenkin tosi kuiva) ja puolivälin jälkeen weledaa (aamuisin) body shopin cacao stickiä (iltaisin). Painoni nousi kaikkiaann 13 kg, mutta mahani pysyi melko pienenä. Arpia ei tullut.
Tokassa raskaudessa käytin weledaa 1-2 krt päivässä. (body shopin stickiä ei löytynyt mistään bs:sta). Painon nousu suurin piirtein samaa luokkaa kuin edellislläkin kerralla, mutta vatsa pullistui tällä kertaa esiin paljon aikaisemmin ja on koko ajan ollut paljon isompi kuin ensimmäisellä kerralla. Arvet ilmestyivät navan ympärille rv 30 paikkeilla.
Itse ajattelen niin, että vatsan kasvuvauhtikin vaikuttaa raskausarpien muodostumiseen.. (?)?
hei vaan hei.
kaakaovoi stickiä ei kuulemma nyt tuoteta, kun niillä on tuotannossa ongelmia saada siitä ei-rakeinen. jotenkin noin sanoi body shop-myyjä kokkolassa. sanoi että kaakaovoivoide varmasti toimii yhtä hyvin, mut stickistä ehti tulla suunnillee urbaani legenda. tms.
nyt niillä on raskausarpien minimoija, pregnancy scar minimizer. sanoi, että eihän sillä rikki menneitä kollageeni-säikeitä enää korjata, mut esim. yhellä naisella oli sellasia noin pari senttii leveitä purppuranpunasii arpii maha ja käymäl siel hoidos ja hoitamal koton tol rasval ne vaaleni. ja putelissa lukee, et minimoi niiden tulemist ja näkymist 4 vkn jälkee tms., ja BS ei kuulemma mielellää lupaa mitää, ettei tuu luvattuu liikaa..
nyt siellä joku kiroilee mielessää, et kevyt idiootti häviäähän ne itsestäänkin. vaalenee. niinpä kai. mut ilmeisesti tää nopeuttaa. ja ainakin on täysin varma, et rasvauksesta ei oo mitään haittaa. nim. myös monesti tiukka, kiree, kuiva maha ni paha olla jos ei rasvaa.
catch on että tuo maksaa n. 30 e. satsaus siis.
Kyllä rasvailu auttaa mutta se rasvailu kannattaa aloittaa ihan raskauden alkuvaiheessa jotta ihoon tulee ''kimmoisuutta'' ja jatkaa rasvailua koko raskauden ajan vaikka arpia tulisikin. Itse aloitin heti kun sain tietää ja arpia ei tullut ollenkaa. iloinen siis tästä :)
mahdat tietää, että ilman rasvailua olisi niitä tullut. Ei se rasvailu auta ei. Aika hyvin riittää, kun katsoo äitinsä mahaa, jos sillä on arpia, niin tod.näk itellekin tulee. Vaikka kuinka rasvailisi. Se on edelleen perinnöllisyyskysymys, sitä ei rasvailut muuta.
käyttänyt emotionilta saatavaa biotherm raskausarpi rasvaa molemmissa raskauksissani. eka raskaudessa ei tullut yhtään arpia ja nyt olen viikolla 34 eikä ole tullut yhtään arpia vaikka kilojakin tullut jo 16.
rasvaan silllä joka toinen päivä. voin suositella.rasva muistaakseni maksaa n. 39,-. kannattaa kokeilla.
voi yrittää ihan perusvoidelunjalla pitää ihostaan huolta. Itse kuulun niihin onnelliiin joille ei tule. Jos on taipumus saada ne saa,ihmevoiteet on pelkkää rahastusta.l
kasvuhan on ihan sama asia jos lihois. Samalla tavalla iho siinä venyy, ei raskaus tee siitä ihon venymisestä sen kummempaa. Ei vaikka rasvais. Ei ne lihonneetkaan ole arvilta välttynyt vaikka olisivat kuinka rasvailleet. Ihan tapauskohtainen kysymys tämäkin. Rasvailu tuskin auttaa.