Sipilä lapsiperheelle?

äippä

kertokaapa jos aluetta tunnette, millainen paikka Sipilä on pienlapsiperheelle? Kannattaako sinne kolmen alle kouluikäisen mukulan kanssa muuttaa, onko tekemistä, kavereita??? Onko uimarannasta mihinkään..?

11

1668

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rutakko ja,,

      Harkitse ! Alue tulee logistiikkakeskuksen ja ohi menevän ohitustien myötä muuttumaan meluisaksi , saasteiseksi, kuka sellaisessa viitsii asua.
      Alueella on kauan ollut myynnissä OK-taloja, en viitsi tarkistaa onko vielä, minä en Sipilään muuttanut, vaan Valkeakoskelle. Täällä ei enää haise paskakaan = tehdas lopetti ! Taitaapa käryt olla siellä Sipilässä tai ainakin tulee muutosten mukana.
      Nyt Sipilä on ollut lapsiperheiden toivepaikka, ei enää tulevaisuudessa.
      Tekemistä ei ole, kuin pahanteko. Kavereita varmaan saa, piilorikollisuus pesii Sipilässä, alueella asuu ent. pedofiili ja uimarannasta ei ole mihinkään.
      Käyttäkää järkeä ja jättäkää Sipilä muiden murheeksi.

      • Juttusi on perseestä

        Muutit Koskiin kun siellä maksaa talot kolmanneksen Sipilästä, jutustasi paistaa perse aukisen kateus


      • kun maksoin
        Juttusi on perseestä kirjoitti:

        Muutit Koskiin kun siellä maksaa talot kolmanneksen Sipilästä, jutustasi paistaa perse aukisen kateus

        samasta tavarasta lähes puolet vähemmän. Sipilässä olisinkin maksanut ilmasta, joka lähivuosina on entistä saastuneempaa.
        Kateudella ei asiassa ole mitään tekemistä, pian täällä maksaa talot enemmän kuin Sippilässä.


      • viljelet?
        kun maksoin kirjoitti:

        samasta tavarasta lähes puolet vähemmän. Sipilässä olisinkin maksanut ilmasta, joka lähivuosina on entistä saastuneempaa.
        Kateudella ei asiassa ole mitään tekemistä, pian täällä maksaa talot enemmän kuin Sippilässä.

        Koskissa on hyvää että on paljon vapaita työmiehiä poimiin mansikoita. Toivotaan että ovat myös ahkeria ja nöyriä etteivät mene pienestä asiasta lakkoon. Ilman ja maaperän puhtaus on koskissa varmaan huippuluokkaa verrattuna Sipilään kun Sipilän lehmät pasko pellolle vielä 60-luvulla.


      • puhtoinen
        kun maksoin kirjoitti:

        samasta tavarasta lähes puolet vähemmän. Sipilässä olisinkin maksanut ilmasta, joka lähivuosina on entistä saastuneempaa.
        Kateudella ei asiassa ole mitään tekemistä, pian täällä maksaa talot enemmän kuin Sippilässä.

        järkevyydestä. Sipilässä saa tulevaisuudessa halvalla kivimursketta jos Ruduksen louhoshanke toteutuu.


      • koulu ihminen
        kun maksoin kirjoitti:

        samasta tavarasta lähes puolet vähemmän. Sipilässä olisinkin maksanut ilmasta, joka lähivuosina on entistä saastuneempaa.
        Kateudella ei asiassa ole mitään tekemistä, pian täällä maksaa talot enemmän kuin Sippilässä.

        Tietääköhän kukaan ton sääksjärven koulun historiasta?


      • Anonyymi

        Huuhaata! Olen asunut Sipilän alueella vuodesta 1996. Alue on kehittynyt mukavasti säilyen siistinä ja turvallisena. Ilma on puhdasta ja luonto runsasta - peurat ja jänikset - ovat säännöllisiä vieraita. Eikä täällä ole ollut mitään piilorikollisuutta tms mitä väität.

        Alueella on paljon lapsiperheitä ja Suomen parhaimpiin oppimistuloksiin kuuluva Sääksjärven koulu (oli 2005 Pirkanmaan paras Pisa-tuloksissa ja Pirkanmaa oli Suomen paras alue 2005) on antanut hyvät eväät täältä aikuistuneille lapsille.


    • Onnekas Sipiläläinen

      Asumme Sipilässä ja olemme asuneet yli 15 vuotta. Meillä on kaksi pientä lasta (kouluikäistä kuitenkin). Olemme erittäin tyytyväisiä asumiseen täällä. Mukavia naapureita, paljon lapsilla leikkikavereita, turvallinen liikkua (olemme saaneet jalkakäytävän), uimaranta vieressä ja oikeastaan kaikista parasta: Treen keskustaan täältä ajaa vajaa 10 minuuttia ilman ruuhkia.

      Ainoa epämiellyttävä asia on mahdollisen murskaamon tulo. Itse en sen tulemiseen usko, koska uskon edelleen että päättäjillä ovat aivot siellä missä pitääkin. Täällä on tiivis yhteishenki asiaa vastaan ja kyllä sillä on vaikutusta asiaan.

      Jokatapauksessa hienoa seutua, joka kehittyy kokoajan. Yleensä tällä alueella ei ole ollut taloja edes myynnissä että halukkaat eivät ole edes tänne päässeet.

      • Rahaton ostaja

        Lainaus onnekkaalta:
        "hienoa seutua, joka kehittyy kokoajan. Yleensä tällä alueella ei ole ollut taloja edes myynnissä että halukkaat eivät ole edes tänne päässeet."

        Nyt on mahdollista päästä nopeasti asuun Sipilään kun näyttää olevan taloja on paljon myynnissä ja myyntiajat näillä kohteilla on todella pitkiä. Tontteja tulevaisuudessa on myös paremmin tarjolla kun Koskisen Oy myy Sipiläläisten ulkoilumaastot tontteina ja Lempäälän kunta myös myy tontteina pohjattoman suonsa. Rakennusliikkeellä on myös paritaloille varattu "tiivis ja kova" rakennupaikka, mutta ostaja halukkaita taloille ei ole löytynyt vaikka kolmevuotta on etsinyt.

        Ostajana odotan että nämä talven lumet sulavat etten huomaa keväällä olevani suolla.......tai vinossa talossa. Ostajat meillä on yhteisvoimaa näillä markkinoilla kun tarjoamme -70% ja silloinkin olemme reaalihinnoissa!


    • sipilä?

      Kertokaapa nyt totuus Sipilästä? Mikä on alueen todennäköinen tulevaisuus (louhos, tielinjaukset, logistiikkakeskus)? Kehittyykö Sipilä vai käykö sille niinkuin eräälle Pripjatin kaupungille aikoinaan? Entäpä köulut (esi-ala-ylä). Meidän lapsiperheen muutto muualtapäin suomesta on nyt realisoitumassa ja tarvitsemme ennen lopullisia päätöksiä asuinpaikan suhteen rehellisiä mielipiteitä. Provosoijat älkööt vaivautuko tähän vastaamaan vaan kaipaan mielipiteitä tervejärkisiltä, täysi-ikäisiltä lapsiperheiden huoltajilta !

    • Pois tahtoo

      Kehittyykö Sipilä kyselet? Miltä kannalta kukin katsoo kehittymistä, ainakin huumeita saa Siwan pihalta perjantai iltaisin. Siis emme ole mikää takapajula eli tervetuloa suureen maailmaan louhoksen äärelle kuunteleen murskaimen jumputusta....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      90
      2947
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      210
      1161
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      82
      1116
    4. Suomalaiset nuoret Eu:n köyhimpiä?

      Suomalaisen nuoren varallisuus keskimäärin 5000e. Eu:ssa keskimäärin 25 000e.
      Maailman menoa
      120
      1047
    5. Mikä on sun ja kaivattusi nimen viimeinen kirjain?

      Välillä näin päin...
      Ikävä
      81
      1043
    6. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      201
      1008
    7. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      65
      852
    8. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      21
      740
    9. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      71
      727
    10. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      57
      588
    Aihe