Pääkaupunkiseudun työllisyystilanne

Onko pääkaupunkiseudun työvoimapula helpottunut "suuren laman" myötä, vai vieläkö isännät joutuvat palkkamaan kielitaidottomia kuljettajia?

Edellisen laman v.1991-96 aikana ammattitaitoista työvoimaa oli alalle runsaasti tarjolla.
2516
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Asiallisista kuskeista pula

Äänestä

Tosin vieläkin yövuoroja ajaa melkoinen joukko parikymppisiä räkänokkapoikia ja -tyttöjä. Eiköhän nämäkin saa kenkää jahka insinörtit saavat kurssit suoritettua...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kysynnän ja tarjonnan laki kirjoitti:

Onko pääkaupunkiseudun työvoimapula helpottunut "suuren laman" myötä, vai vieläkö isännät joutuvat palkkamaan kielitaidottomia kuljettajia?

Edellisen laman v.1991-96 aikana ammattitaitoista työvoimaa oli alalle runsaasti tarjolla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu