mittanauha

ota selvää

Kysyisin rakennuspiirustuksista. Kesällä olisi tarkoitus rakentaa mökille pieni varastorakennus n. Ongelmana tuntuu olevan rakennuspiirustusten lukeminen. Joskus aiemmin kun rakennettiin kesämökkiä niin rakennuspiirustukset oli 1 suhteessa 1oo. Jolloin yksi sentti piirustuksissa tarkoitti mittanauhalla mitattuna 1,mtriä.Nämä nykyiset piirustukset ovat 1,5 suhteessa. Ja muitakin mitoituksia on. Voisiko joku neuvoa taavi tavalliselle miten nämä mitoitukset oikein menee. Siis niin että tavallisella mittanauhalla niitä voi mitoittaa.

6

3257

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siinä

      tapauksessa milli on 1,5m tosin metrimitalla aikalailla suurinpiirtein mittaamista.

    • völjari

      Kaikki tarpeelliset mitat pitäisi olla valmiina. Käytännössä tietysti joutuu toisinaan mittaamaan kuvasta ja suhteen mukaan laskemaan. Suhde näkyy nimiölehdellä.

      • ole viel

        nähnyt pohjakuvaa, missä olis ikkunoille oville väliseinille mitoitus, vaan on pitäny kuvasta mitata.


    • csi049

      Siinä piirustuksessa lukee suhdeluku eli mittakaava. Aiemmassa tapauksessasi se on ollut 1:100, eli yksi mittayksikkö kuvassa vastaa sataa mittayksikköä luonnossa. Kuten sanoit 1 cm kuvassa vastasi 100 cm luonnossa. Sata senttimetriä on tosiaan metri.

      Vastaavasti 1 mm samassa kuvassa vastaa 100 mm luonnossa. 100 mm on yhtä paljon kuin 10 cm tai 0,1 m.

      Nykyisessä tapauksessasi mittakaava lienee 1:150, jolloin 1 cm kuvassa on 150 cm luonnossa. Toisin sanoen 1 cm vastaa 1,5 m. Jos nykyinen mittakaava on jotain muuta kuin 1:150, niin silti sama idea pätee.

    • Rkm.Kuikka

      suhdetikku.Kuvissa on kyllä yleensä mitat kerottu joten et tarvitse mittailla.

    • voi*

      muuttaa mittakaavaa sopivaksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      309
      2695
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      78
      2465
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      55
      2205
    4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      77
      1903
    5. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      125
      1682
    6. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      59
      1554
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      138
      1460
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      73
      1328
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      88
      1150
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      77
      1124
    Aihe