Tässä mietiskelin meidän poika frettiä, joka on tosi iso kooltaan, ja pissatessaan lattialle levittää peräpään kanssa pissaa ympäriinsä.
onko haittaa jos pesasee muutaman kerran viikossa masun ja pepun ihan vaan vedellä, vai kuivuuko iho?
Haittaa vesipesusta?
4
525
Vastaukset
- tykkää
vedestä. mulla on aina aika ajoin uima-allas freteille. saavat polskia iahn itse. en näkisi sitä haittana jos vedellä huuhtoo massun
- ...
Meillä pötköt molemmat pelkäävät vettä kuollakseen. Meillä pojan haju vahvistuu pesun jälkeen aika paljon, jonka vuoksi olen pessyt vain kerran kuussa. Jalat olen pojalta pessut aina silloin töllöin kun pistää laskien omille jaloilleen :).
Liika vesipesu voi, ainakin minun tietämykseni mukaan, kuivattaa niiden ihoa. - kuussa
... kirjoitti:
Meillä pötköt molemmat pelkäävät vettä kuollakseen. Meillä pojan haju vahvistuu pesun jälkeen aika paljon, jonka vuoksi olen pessyt vain kerran kuussa. Jalat olen pojalta pessut aina silloin töllöin kun pistää laskien omille jaloilleen :).
Liika vesipesu voi, ainakin minun tietämykseni mukaan, kuivattaa niiden ihoa.Pesetkö koko frettisi siis kerran kuussa vai?
Minusta sekin on jo liian useasti..Itselläni on viime kevään uros pentu enkä ole kertaakaan pessyt sitä :D
- SiljaH-R
Hei!
Fretin mahan ja pepun voi kyllä huuhtaista vedellä tai esim. pyyhkäistä kostealla paperilla tarvittaessa. Ei pitäisi tulla ongelmaa, mutta seuraile toki tilannetta ja jos iho näyttää kuivuvan niin lopetat sitten.
Itse laitan kesäisin parvekkeelle pieneen pesuvatiin vettä missä fretit tykkäävät touhuta ja kalastella leluja, tosin eivät ne kokonaan ikinä kastaudu. Näyttävän kuitenkin kovasti tykkäävän eikä iho kuivunut.
Sen sijaan frettiä ei tosiaan tulisi _pestä_ viikottain tai edes kuukausittain. Fretti tulee pestä shampoon kanssa vain kun se on oikeasti likainen. Kerran vuodessa pitäisi riittää.
Shampoopesu kuivattaa fretin ihoa ja myös voimistaa hajua!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke653306- 1432340
- 921878
- 1711579
- 881468
- 651436
Mitä harrastuksia kaivatullasi on?
Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?741409- 711205
Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi
Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂771140Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?
Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t351098