Kannataako hankkia enää yliopistollista tutkintoa, kun töitä ei monilla aloilla ole juuri lainkaan? Ei tittelillä elä. Monet humanistiset ja yhteiskunnaliset opintosuunnat (ja muutkin alat) eivät voi työllistää jatkuvasti lisääntyvää määrää opiskelijoita. Tänä vuonna valmistuneen se noin 8000 vanhan opiskelijan joukko, jotka joutuvat ikävään saumaan. Gradut tuli tehtyä, mutta onko enää hommia. Voi alkaa miettiä esim. hoitoalan koulutusta samantien, koska niille vielä on töitä. Palkkauskin taitaa olla joitain 2500-3000 e kuussa monilla humanisteilla ja myös hoitsuilla. Töitä on, mutta ihmiset hankkiutuvat vääriin koulutusputkiin.
Miksi? Em. alojen koulutustarjontaa pitäisi nopeasti vähentää, jotta inhimillisiltä kärsimysnäytelmiltä vältyttäisiin. Tulee mieleen että opiskelijoita otetaan siksi, että laitosten henkilöstö saa pitää omat työpaikkansa.
Hyvät ihmiset. Kun haette opiskelupaikkaa, selvittäkää etukäteen työllisyysmahdollisuudet. Esim. taidehistorian opiskelu voi olla kiinnostavaa, mutta töitä on tosi vähän. Ei kannata hukata paukkuja alaan josta ei pääse alan töihin. Elettävä on opiskelunkin jälkeen, ja mielellään omalla palkalla. Vai mitä mieltä olette? Millä aiotte elättää perheenne tulevaisuudessa?
Kannattaako yliopisto-opiskelu enää
24
5005
Vastaukset
- jo rekisteröity nimimerkki
Eiköhän tuo ala nykyisin olla useimmille selvää. Yliopistokoulutus kannattaa edelleen, jos ja kun osaa valita _itselleen_ sopivan alan. Jokaisella alalla on menestyjiä, myös humanistisilla. Mutta on myös heitä, jotka eivät ole onnistuneet valinnoissaan nappiin.
Se, että nykyään on enemmän akateemista työttömyyttä, ei yhtäkkiä vienyt koulutukselta pohjaa. Puhutaan kuitenkin muutamista prosenteista, ei suinkaan mistään enemmistöä koskevasta ilmiöstä. Pätkätyöt toki koskevat jo suurempaa joukkoa.
Näissä aina liioitellaan. Edelleenkin lekurit, juristit, kauppatieteilijät ja insinöörit menestyvät yleisesti ottaen mainiosti - kuten ennenkin. Eivätkä humanistit ennenkään palkkakuninkaita/kuningattaria olleet.
Sitten on myös monia, jotka opiskelevat ihan aidon innostuksen vuoksi, miettimättä juuri tulevaisuuttaan. Elämä ei koskaan ole täydellisen suunnitelmallista, ja hyvä niin.
Mutta mitä tulee koulutusmääriin, niin itse olen ollut pitkään sitä mieltä, että seulan pitäisi olla Suomessa tiukempi.- onpa
diplomi-insinöörejä ja kauppatietieden maistereitakin jo molempia yli 1000 työttömänä!
- Humanistimaisteri
>
Meinaatko, että niitä hommia olisi enemmän tai työnhakijoita vähemmän, jos gradut olisi jätetty tekemättä?
Muuten kyllä olen kanssasi samaa mieltä. Valmistuin itse sattumalta edellisen tutkinnonuudistuksen pakkoraossa, ja graduseminaarissa istui kavereinani pitkän työuran tehneitä kuusikymppisiä vanhoilta ajoilta. Menneitä ovat nuo päivät, kun meitä tultiin kesken opintojen puoliväkisin hakemaan töihin. Moni jäi sille tielleen, muutama tuli vielä sen kivuliaan gradun rutistamaan. Yhteinen nimittäjä oli se, että töitä oli sekä ennen että jälkeen, tekipä melkein mitä hyvänsä.
On harmi, ettei yliopistossa enää kannata opiskella juuri sitä kivaa, mikä itseä kiinnostaa (voi toki, muttei se kannata). Jo ennen pääsykokeita pitäisi osata päättää, millaisena pakettina lopulta valmistuu. Selkäpiitä karmii.
Minä, 80-luvulla opiskellut ja 90-luvulla viimeinkin valmistunut, kadehdin aikoinani 60-luvun reippaan ruohoisia vanhanvaltaajia. Olikohan silloin yliopisto hauskimmillaan?- yksi ratkaisu
Suomessa on selainen hassu piirre monissa ihmisissä, että, oletetaan automaattisesti, että joku muu tarjoaa työpaikan. Monissa muissa Euroopan maissa yrittäjyysaste on huomattavasti korkeampi kuin Suomessa. Niimpä olisikin hyvä, jos myös yliopistoissa alettaisiin tarjota enemmän sivuaineena liiketalouden peruskursseja, jotta saataisiin myös muutkin kuin kauppatieteilijät ja insinöörit kiinnostumaan oman osaamisen myymisestä.
Toki monien humanistien voi olla vaikea keksiä toimivaa liikeideaa, jolla kaupata esim historian tietämystä yms. mutta periaatteessa yritäjyyteen pitäisi kannustaa yliopistoillakin enemmän. - Humanistimaisteri
yksi ratkaisu kirjoitti:
Suomessa on selainen hassu piirre monissa ihmisissä, että, oletetaan automaattisesti, että joku muu tarjoaa työpaikan. Monissa muissa Euroopan maissa yrittäjyysaste on huomattavasti korkeampi kuin Suomessa. Niimpä olisikin hyvä, jos myös yliopistoissa alettaisiin tarjota enemmän sivuaineena liiketalouden peruskursseja, jotta saataisiin myös muutkin kuin kauppatieteilijät ja insinöörit kiinnostumaan oman osaamisen myymisestä.
Toki monien humanistien voi olla vaikea keksiä toimivaa liikeideaa, jolla kaupata esim historian tietämystä yms. mutta periaatteessa yritäjyyteen pitäisi kannustaa yliopistoillakin enemmän.Onhan noita kursseja saatavilla, jos niitä osaa etsiä, mutta useimpia opiskelijoita ei taida huvittaa edes ajatella mokomaa. Virkamiesruotsin voisi poistaa olemasta kokonaan ja tuoda tilalle muutaman opintopisteen verran yrittäjyystietoa. Ovat kuulemma kannustamassa yrittäjyyteen jo tarhassa ja alakoulussa, joten ehkä asia kuitenkin lutviutuu ajan mittaan.
Minun alallani on tavanomaista helpompi ryhtyä yrittäjäksi, vaikka humanisteja ollaankin. Yrittäjänä pärjääminen vaatii kuitenkin järeän ammattitaidon lisäksi niin paljon rohkeutta, sitkeyttä ja kykyä pitää narut oikosessa, etten ollenkaan ihmettele useimpien halua päästä turvaan työnantajan hoiviin. Minä olen muutaman vuoden yrittäjyyden jälkeen jäänyt suorastaan koukkuun omana pomonani olemiseen, mutta ei tähän kaikista ole. Kokeilla kyllä kannattaa, vaikka ihan pienesti freelancerina.
- Nälkäinen humanisti
Voi minua reppanaa kun olen lähtenyt yliopistoon ihan väärälle alalle. Kuolen varmaan köyhänä, yksinäisenä ja perheettömänä. On se kauhea paikka tämä yliopisto. Vankilankin kautta pääsisi parempaan uraputkeen.
Jos humanistit noudattaisivat neuvoasi ja siirtyisivät sankoin joukoin hyötytieteisiin, niin silloin työllisyys heikentyisi hyötytieteissä ja alkaisi parantua humanistisilla aloilla. Kannattaisi taas ryhtyä humanistiksi. Hyötytieteistä alkaisi siirtyä porukkaa humanistipuolelle ja taas oltaisiin takaisin alkupisteessä. Pakopaikkaa ei ole.
On parempi vain luopua turhasta alanvalinta-angstista ja hyväksyä se kylmä tosiasia, että yliopiston jälkeinen elämä on julmaa, rankkaa ja raadollista. - korkeak. tutkinnon osalta:
http://nettitv.mtv3.fi/uutiset/index.shtml/uutiset/uutiset/kymmenenuutiset?143695#143695
- kyllästynyt..
Lopeta tuo VALITTAMINEN. Kukaan ei jaksa kuunnella tuollaista hysteeristä VALITUSTA.
Opiskelkaa ihmiset mitä huvittaa. Kerranhan täällä eletään ja asioilla on usein tapana lutviutua. Jos eivät lutviudu, niin ei siihenkään maailma kaadu. Et kuole nälkään eikä kukaan vie sinua keskitysleirille vain siksi, että olet hankkinut maisterintutkinnon "väärältä" alalta. Tämä on Suomi. - meidän yliopistossa
toitotettiin pari vuotta sitten siitä, miten hyvät saumat juuri meillä on saada töitä, kun vanhempi polvi poistuu työelämästä. Ja pah!
- waertserye
Itse opiskelen teknillisessä ja täältä valmistuneista tilastojenkin mukaan tosi suuri osa saa oman alan töitä ja nopeasti. Humanistisilla aloilla voi olla toisin, en väitä siitä mitään tietäväni, mutta itse olen suhteellisen luottavainen siihen että tyhjän päälle en joudu ja että parempaa valintaa en olisi voinut tehdä. Epäilen, että ympäristöteknologiaosaajille on nimenomaan lähitulevaisuudessa paljonkin tarvetta.
Tietysti työllistymiskysymys on yksi tärkeistä asioista joita kannattaa miettiä koulutukseen hakeutuessa, mutta ei kuitenkaan ainoa. Työmarkkinoita on muutenkin hirveän vaikea ennustaa etukäteen.
En myöskään pidä siitä asenteesta joka ihmisillä on, että yliopisto-opiskelijat ovat 'turhia' yhteiskunnan kannalta ja kaikkien pitäisi olla vain duunareita. Koen alani erittäin tärkeäksi ja uskon, että saan tulevaisuudessa töitä ja ihan kelpo palkankin.- dippainssejäkin
yli 1000 työttömänä!
Itse olen opettaja yhteiskuntatieteilijä...yliopistokaupungissa, kuinkas muuten! Opettajia on myös hemmetisti työttömänä! - metsätöll
dippainssejäkin kirjoitti:
yli 1000 työttömänä!
Itse olen opettaja yhteiskuntatieteilijä...yliopistokaupungissa, kuinkas muuten! Opettajia on myös hemmetisti työttömänä!Kumpaan suuntaan uskotte työötömyyden muuttuvan kolemn tai viiden vuoden kuluessa tähän päivään verrattuna. Eri yliopistollisilla aloilla; opettajat, yleishumanistit, sosiologit, yht. kuntatieteilijät, lääkärit, insiröörit, media alan koulutetut, jne?
Ja kuinka paljon arvioisitte työttömiä olevan muuten. Siinä tärkeetä pohdittavaa kun opintoalaa valitaan. - kasvanut kok 2000-luvun
metsätöll kirjoitti:
Kumpaan suuntaan uskotte työötömyyden muuttuvan kolemn tai viiden vuoden kuluessa tähän päivään verrattuna. Eri yliopistollisilla aloilla; opettajat, yleishumanistit, sosiologit, yht. kuntatieteilijät, lääkärit, insiröörit, media alan koulutetut, jne?
Ja kuinka paljon arvioisitte työttömiä olevan muuten. Siinä tärkeetä pohdittavaa kun opintoalaa valitaan.ja trendi tuskin siitä muuttuu :(
Lue lääkäriksi, eipä paljon muita varmoja "nakkeja" nykyään...
- Massapostittaja
Muistakaamme että kaikesta huolimatta, onneksi olemme hengissä emmekä esim. Venäjällä.
- kirjastonhoitajksi
kannataa toki , pääsee esim kirjastonhoitajksi, koska osaa aakkoset. Sitä vatren tarviii yliopistotutkinnon, ja palkka on 2 tonnia kuussa.
Kukahan se tyhmä tässä maassa on?
- hui kauheeta
Kyllä täällä jaksetaan jauhaa akateemisesta työttömyydestä. Mulle on tärkeintä, että saa opiskella sitä mistä tykkää. Ja muutenkin pidän opiskelusta. Jos valmistumisen jälkeen ei saa oman alan töitä, pääseehän sitä aina johonkin paskaduuniin tai voi kouluttautua uudelleen. Tärkeintä on se, että on edes sen 5 vuotta elämästään tehnyt jotain, mikä on mielenkiintoista ja mistä tykkää. Töissä ehtii tylsistyä myöhemminkin. Ja työllisyystilanteita on TODELLA vaikea ennustaa vuosiksi eteenpäin.
- eri mieltä!
Valitettavasti jo valmistuneen kokeneella rinta äänellä kerron sinulle, että tulet olemaan vanhempana päin vastaista mieltä.
Köyhänä, satunnaisesti paskatöitä tekevänä et pysty perustamaan perhettä, etkä löydä pysyvää kumppania. Rahaa tarvitset myös terveytesi ylläpitämiseen. Kun terveytesi menee et kykene enää töihin.
Kivaa aihetta voi aina harrastaa, mutta 5 vuoden tuhlaaminen sellaiseen mitä ei voi muuttaa rahaksi on iso virhe. - ...
eri mieltä! kirjoitti:
Valitettavasti jo valmistuneen kokeneella rinta äänellä kerron sinulle, että tulet olemaan vanhempana päin vastaista mieltä.
Köyhänä, satunnaisesti paskatöitä tekevänä et pysty perustamaan perhettä, etkä löydä pysyvää kumppania. Rahaa tarvitset myös terveytesi ylläpitämiseen. Kun terveytesi menee et kykene enää töihin.
Kivaa aihetta voi aina harrastaa, mutta 5 vuoden tuhlaaminen sellaiseen mitä ei voi muuttaa rahaksi on iso virhe.No mä olen tässä vaiheessa ollut koko elämän köyhä, ei se tulotaso siitä ainakaan huononnu.
Perhettä en aio ikinä perustaa ja pysyvä kumppanikin on jo. Rahaa ei välttämättä tarvitse terveyden ylläpitämiseen. Asuntolainastakaan en haaveile.
Eli mikäs tässä on ollessa ;) - Kokemuksen kertomaa
... kirjoitti:
No mä olen tässä vaiheessa ollut koko elämän köyhä, ei se tulotaso siitä ainakaan huononnu.
Perhettä en aio ikinä perustaa ja pysyvä kumppanikin on jo. Rahaa ei välttämättä tarvitse terveyden ylläpitämiseen. Asuntolainastakaan en haaveile.
Eli mikäs tässä on ollessa ;)Nuori ihminen ei tiedä kokemuksen puuttuessa mikä elämässä on todellla tärkeätä.
Hyvä koulutus, ammatti ja raha ovat jonkin verran tärkeitä, mutta kororstuneeesti sitä nuorille.
Iän karttuessa huomaa, että oma perhe ja erityisesti lapset ovat kaikki kaikessa. Niin se ihmisolento on rakennettu että se rakastaa lapsiaan kaikista eniten tässä maailmassa. Ja niin pitää ollakin. Edellytysten luominen omien lapsien kasavttamiselle vaati työtä ja tietysti rahaa. Myös terveys on tärkeä asia, sen vanhemmiten ymmärtää.
On asioita joita ei osaa arvostaa vasta kun ne puutuvat; terveys, oma perhe, lämmin yhdessäolo.
Hieno titteli ei ketään viisaaksi tee sen tiedän itse kokemuksesta. Ei kouluts ketään hyväksi tee jos ei myöskään pahaksi. Sivistys asuu sydämessä. - fm-englanti
Kokemuksen kertomaa kirjoitti:
Nuori ihminen ei tiedä kokemuksen puuttuessa mikä elämässä on todellla tärkeätä.
Hyvä koulutus, ammatti ja raha ovat jonkin verran tärkeitä, mutta kororstuneeesti sitä nuorille.
Iän karttuessa huomaa, että oma perhe ja erityisesti lapset ovat kaikki kaikessa. Niin se ihmisolento on rakennettu että se rakastaa lapsiaan kaikista eniten tässä maailmassa. Ja niin pitää ollakin. Edellytysten luominen omien lapsien kasavttamiselle vaati työtä ja tietysti rahaa. Myös terveys on tärkeä asia, sen vanhemmiten ymmärtää.
On asioita joita ei osaa arvostaa vasta kun ne puutuvat; terveys, oma perhe, lämmin yhdessäolo.
Hieno titteli ei ketään viisaaksi tee sen tiedän itse kokemuksesta. Ei kouluts ketään hyväksi tee jos ei myöskään pahaksi. Sivistys asuu sydämessä.Ok, ihan hyviä asioita kirjoitit, mutta holhoava sävy on aina lukijalle hivenen kurja.
Minä olen 33-vuotias. Avopuoliso on, ei lapsia. Ja lapsia tuskin tuleekaan. Se on toistaiseksi ollut ihan tietoinen valinta.
Entä sitten ne muut "keskiluokkaisuuden" merkit? Ei ole autoa (asun keskelle kaupunkia ja kannatan vihreitä arvoja), eikä tule; ei ole asuntolainaa (asun vuokralla), eikä tule. Koiran tai jonkun muun karvaisen lemmikin haluaisin, mutta olen allerginen.
Koulutuksesta. Olen pitkälti samaa mieltä kuin ed. kirjoittaja: "Hieno titteli ei ketään viisaaksi tee sen tiedän itse kokemuksesta. Ei kouluts ketään hyväksi tee jos ei myöskään pahaksi. Sivistys asuu sydämessä."
On tosin sanottava rehellisyyden nimissä, että paremmin tulen toimeen sellaisten ihmisten kanssa joiden koulutustaso ja mielenkiinnon kohteet ovat jossain määrin samanlaiset kuin itselläni - ajoittain on jopa ongelmia päästä ymmärrykseen omien vanhempien kanssa, koska he ovat kouluttamattomia. Ei kouluttamattomuus silti kenestäkään tyhmää tai huonosti menestyvää tai moraalisesti pahaa tee - sitä en missään nimessä väitä, se olisi typerää.
Usein (ei kuitenkaan aina eikä mitenkään kategorisesti!) korkeakoulutetuilla on esimerkiksi yhteiskunnallisissa asioissa kohtalaisen laaja perspektiivi (ainakin puheissaan, toisen mielenliikkeistä on tietenkin mahdotonta mitään varmaa tietää).
Entä kannattaako koulutus (yliopisto-opiskelu)? Kritisoin kysymyksenasettelua. Kysymyshän pitää sisällään ajatuksen siitä, että koulutuksella (ollakseen kannattavaa) tulisi olla jonkinlainen itsensä ulkoinen hyöty. Koulutuksesta pitäisi kyetä tekemään jonkinasteisia kannattavuuslaskelmia ja toisaalta koulutus voisi olla myös (suhteessa johonkin muuhun) kannatamatonta. - yo-opiskelija
fm-englanti kirjoitti:
Ok, ihan hyviä asioita kirjoitit, mutta holhoava sävy on aina lukijalle hivenen kurja.
Minä olen 33-vuotias. Avopuoliso on, ei lapsia. Ja lapsia tuskin tuleekaan. Se on toistaiseksi ollut ihan tietoinen valinta.
Entä sitten ne muut "keskiluokkaisuuden" merkit? Ei ole autoa (asun keskelle kaupunkia ja kannatan vihreitä arvoja), eikä tule; ei ole asuntolainaa (asun vuokralla), eikä tule. Koiran tai jonkun muun karvaisen lemmikin haluaisin, mutta olen allerginen.
Koulutuksesta. Olen pitkälti samaa mieltä kuin ed. kirjoittaja: "Hieno titteli ei ketään viisaaksi tee sen tiedän itse kokemuksesta. Ei kouluts ketään hyväksi tee jos ei myöskään pahaksi. Sivistys asuu sydämessä."
On tosin sanottava rehellisyyden nimissä, että paremmin tulen toimeen sellaisten ihmisten kanssa joiden koulutustaso ja mielenkiinnon kohteet ovat jossain määrin samanlaiset kuin itselläni - ajoittain on jopa ongelmia päästä ymmärrykseen omien vanhempien kanssa, koska he ovat kouluttamattomia. Ei kouluttamattomuus silti kenestäkään tyhmää tai huonosti menestyvää tai moraalisesti pahaa tee - sitä en missään nimessä väitä, se olisi typerää.
Usein (ei kuitenkaan aina eikä mitenkään kategorisesti!) korkeakoulutetuilla on esimerkiksi yhteiskunnallisissa asioissa kohtalaisen laaja perspektiivi (ainakin puheissaan, toisen mielenliikkeistä on tietenkin mahdotonta mitään varmaa tietää).
Entä kannattaako koulutus (yliopisto-opiskelu)? Kritisoin kysymyksenasettelua. Kysymyshän pitää sisällään ajatuksen siitä, että koulutuksella (ollakseen kannattavaa) tulisi olla jonkinlainen itsensä ulkoinen hyöty. Koulutuksesta pitäisi kyetä tekemään jonkinasteisia kannattavuuslaskelmia ja toisaalta koulutus voisi olla myös (suhteessa johonkin muuhun) kannatamatonta.Koulutus nyt ei varsinaisesti kuitenkaan tee kenestäkään viisasta, siis nimenomaan viisasta. Oma puoliso on amistaustainen, eikä kommunikoinnissa yms. ole mitään hankaluuksia. Mielestäni hän on "valveutuneempi" esim. yhteiskunnallisista asioista kuin moni opiskelukaveri. Äitiäni olen aina pitänyt fiksuna, viisaana... hän vasta vanhemmalla iällä hankki koulutusta (sitä ennen kansakoulu). Ja oli fiksu ja viisas jo ennen koulutusta. Eli ei se nyt niin suoraviivaisesti mene, että automaattisesti tulisi parhaiten toimeen akateemisten ihmisten kanssa.
- roope ankka 113v
Jotain on syytä opiskella, mutta myös käytännön taitoja olisi syytä olla. Esim kuinka hoitaa raha-asiat tai tehdä jotain käytännön työtä jos ei saa alaa vastaavaa työtä. Siihen on joidenkin pakko sopeutua. Elämä jatkuu vaikka elitaso romahtaa. Se ei välttämättä ole katastrofi, raha ei ole ainut asia maailmassa. Matkailu ei ole välttämätöntä, eikä autoakaan välttämättä kaikki tarvi. Voi asua pienemmässä asunnossa ja elää halvalla ruualla.
- karuton kertoja
Työttömiä opettajia tuhansia ja tiettävästi äidinkieli, historia ja biologia erityisen vaikeita! Akateeminen työttömyyshän ylipäätään on ennätyslukemissa!
Akateeminen työttömyys on tuplaantunut Jyväskylässä muutamassa vuodessa ja on pahinta Jyväskylässä, Tampereella ja Turussa, kuten ao. uutispätkästä voidaan havaita:
http://nettitv.mtv3.fi/uutiset/index.shtml/uutiset/uuti set/kymmenenuutiset?143695#143695
Pelkästään Tampereella ja Jyväskylässä on yhteensä yli 2000 työtöntä maisteria!
Tuohon yli 10 000 lukuun lisäksi saman verran alemman korkeakoulututkinnon suorittaneita työttömiä. Moni yliopistosta ja ammattikorkeakoulusta valmistunut tarvitsisi töitä:
Oikeustieteen kandeja työttömänä noin 400 maisterit, kasvatustieteen maistereita työttömänä noin 700, kauppatieteiden maistereita yli 1000 työttömänä samoin diplomi-insinöörejä, filosofian maistereita työttömänä 3000, inssejä AMK/opisto 3000 työttömänä jne. jne.
Eipä paljon muista kuin lääkäreistä ole pulaa...- joppeli-koppeli
ei muuta kun lääketieteitä opiskelemaan. tason voi ollla monille ylläättävän "haastava".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 30311669
- 1447146
- 1045962
Vanhempi mies
Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa425309- 534399
Minne sä aina välillä joudut
Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta304289On niin vaikea olla lähelläsi
En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na323621- 623618
- 833238
Nyt peukut pystyyn
Nyt kaikki peukut pystyyn, siirtopersu on aikeissa muuttaa Kannuksesta pois. Facebookissa haukkui tänään Kannuksen peru223145