Ilomantsia messuilla

Ilomantsi on jälleen Matkamessuilla Helsingissä. Toivotaan, että tyttäret ja pojat muistavat puhua karjalan murteella ja kuka vain osaa Ilomantsin murretta käyttäköön sitä.
Usean matkailuyrityksen ihmiset kertovat kuinka juuri täkäläinen murre kiinnostaa matkailijoita. Useimmat kehuskelevat murretta ja ovat siitä hyvin kiinnostuneita.
Toivotaan menestystä ja kotimurteen muistamista.
4440
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Muistakaa myös hymyillä ja olla iloisia vaikka jalat kuinka väsyisivät. Iloinen Ilomantsi, vaikka paikkoja kolottaa.
Kertokaa myös kaikista kohteista, kun teidät on sinne lähetetty.
Möhkön porukkakin voisi mainostaa koko Ilomantsia, ei se ole Teiltä pois vaikka kehuisitte myös Pogostaa ja Koiteretta.

Äänestä
  • Ilmanmuuta pitää mainostaa ihan kaikkia:kuulostellen messuvierasta ja esitellen kaikkea mahdollista niin kauan että löytyy se erityinen mielenkiinnon aihe - olipa se sitten missäpäin
    Silloin on onnistuttu kun muutaman hetken keskustelun päätteeksi messuvieraalla on tunne siitä että juuri häntä me olemme odottaneet vieraaksemme - ja kohta onkin jo sovittu kyläreissusta.Jos vierailu meille ei onnistu,neuvotaan kylättelemään naapuriin ja tulemaan sitten paremmalla ajalla..

    Äänestä

Ilomantsi oli aikoinaan esillä ja pääsi niin iltalehtien sivuille kuin televisioon. Eipäs nykyisin näy, vaikka jotkut junantuomat koreasti kehuskelevat kuinka he nostavat koko seudun maan kuuluksi.
Missäs ovat ne komeat uutiset?
Vain Pölösen "kylä" on päässyt esille ja sitä näyttää myös maakuntaliiton henkilö mainostavan. Taitaa olla turhaa reissata etelään kun alueella ei ole mitään annettavaa, vai onko.

Äänestä
  • tuomat "tuliaiset"! Jotakin tämän suuntaista saatoin kuvitellakin! Olisi pitänyt messuille matkata "Ilomantsin kunta" mukanaan palveluita tuottavat yritykset, muutkin kuin Möhköläiset, Pääskynpesä ja Parppeinvaara! Hyvä, mikäli näillä oli "näkyvyyttä"!
    Eipä siellä paljon saa aikaiseksi yhtä kuntaa kohden, kun P-K Maakuntaliiton ja Karelian matkailupalvelun pitäisi mainostaa 18 kunnan matkailupalvelut!!
    En todella lainkaan ymmärrä, että ei Ilomantsi käytä tälläistä tilaisuutta hyväkseen, ja yritä vetää turisteja kesällä että talvella tänne rauhallisiin, kauniisiin vaaramaisemiin pois ruuhkasuoman kiireestä!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pogostalainen lukija kirjoitti:

Ilomantsi on jälleen Matkamessuilla Helsingissä. Toivotaan, että tyttäret ja pojat muistavat puhua karjalan murteella ja kuka vain osaa Ilomantsin murretta käyttäköön sitä.
Usean matkailuyrityksen ihmiset kertovat kuinka juuri täkäläinen murre kiinnostaa matkailijoita. Useimmat kehuskelevat murretta ja ovat siitä hyvin kiinnostuneita.
Toivotaan menestystä ja kotimurteen muistamista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu