Kipua ja pahoinvointia - eli mitä?

Hei,

mulla on ollut pää kipeä jo reilun kuukauden ja tähän on liittynyt pahoinvointia. Pääkipu tuntuu lähinnä vain toisella puolella. Muita oireita ovat toisen korvan ajoittainen tinnitus, puutumista raajoissa ja jonkinasteinen sekavuus.

Neurologille olen varannut ajan, mutta vastaanottoon on vielä pitkä aika. Tämä olotila ja tiedottomuus riipaisee aivan liikaa... Kellään tietoa mihin viittaa?
6767
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

voi olla tasapaino aistissa vikaa ja korvissa saa aikaan kipuja ja pahoinvointia.Pääset heti tutkimuksiin kun sairaalan päivystykseen soitat ja kerrot sekavuuden ja puutumisen olet mielestäni hätätapaus.Mene vaikka ambulanssilla jos muu ei auta.En halua pelotella mut kauan olet kärsinyt jo joten kunnon tutkimus paikallaan.

Äänestä
  • taitaa tosiaan ambulanssi olla ainoa vaihtoehto että saisi hoitoa. Menin muutama päivä sitten päivystykseen kertoen oireet, ja vastaus oli tulenkatkuinen. Lääkäri kiukustui kun tulin kuulemma kuormittamaan päivystysjonoa "vain" päänsäryn takia. Tulos: Näytettiin sormella ulko-ovea, eikä diagnoosia.

    Nyt siis on yksityiseltä neurologi-aika.

    Äänestä

reilun kuukauden vastaavanlaista ja pahempaakin päänsärkyä ja huonoa oloa/pahoinvointia ennenkuin diagnoosiksi saatiin migreeni.

Äänestä
  • tehtiinkö millaisia tutkimuksia, esim. kuvattiinko pää? Niskat ovat itsellä olleet ajoittain jumissa, mutta migreenistä en ole tietääkseni kärsinyt koskaan.

    Äänestä

  • Riippaus kirjoitti:

    tehtiinkö millaisia tutkimuksia, esim. kuvattiinko pää? Niskat ovat itsellä olleet ajoittain jumissa, mutta migreenistä en ole tietääkseni kärsinyt koskaan.

    erikoiskokeita; perusverikokeet ja varmuudeksi otettiin pään tietokonetomografia, josta ei syytä löytynyt. Neurologi haastatteli tosi tarkkaan oireista ja niiden kestosta sekä oireiden vaikutuksista arkielämään.

    Äänestä

Käyhän neurologilla ja jos sieltä ei apua tule niin fysioterapeutti voisi opettaa oikeanlaista niska-/hartia venytystä.

Itselläni vastaavia ja rajuja oireita niskavamman vuoksi.

Oletko toimistotyössä tai kassalla tai muuten vaan niska joutuu koville. Väärä istuma tai seisoma asentokin aiheuttaa jos jonkinlaista vaivaa.

En halua vähätellä vaivojasi mutta joskus vastaus on lähempänä kuin luulemmekaan;)
Tiukat hartia niskajumit voivat aiheuttaa vaikka verenkiertohäiriötä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Riippaus kirjoitti:

Hei,

mulla on ollut pää kipeä jo reilun kuukauden ja tähän on liittynyt pahoinvointia. Pääkipu tuntuu lähinnä vain toisella puolella. Muita oireita ovat toisen korvan ajoittainen tinnitus, puutumista raajoissa ja jonkinasteinen sekavuus.

Neurologille olen varannut ajan, mutta vastaanottoon on vielä pitkä aika. Tämä olotila ja tiedottomuus riipaisee aivan liikaa... Kellään tietoa mihin viittaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu