miten usein synnyttäjälle tulee 3.asteen repeämä? en tiedä, jotenkin minusta on sairasta että nainen synnyttää ja saa tuollaiset jälkiseuraukset. tiedän, onhan se sen arvoista. mutta, en tiedä. jotenkin minua vain ihmetyttää tämä asia. eikö tämä sairaala ja lääkäri homma ole nykyään jo niin kehittynyttä, että edes se 3.asteen repeäminen voitaisiin välttää?? mikä niin suureen repeämiseen on syynä, eikö sitä muka voi estää mitenkään?
3.asteen repeämä
tämä on vain minun jorinaani
152945
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Minulle tuli 3.asteen repeämät kun supistukset loppu ja vauvan syndänäänet heikkeni niin lääkäri otti imukupin ja repi vauvan ulos. Toki eppari leikattiin mutta sitten repesi lisää kun vauva tuli niin vauhdilla.
Mitä olen keskustellut asiasta ystävien kanssa niin 3. asteen repeämät ovat aika yleisiä. Tilastot taitaa kertoa muuta, mutta tilastoihin ei ole luottamista.
Ja voin kertoa että toista kertaa en synnytä. Tietysti raskautuminen vaatisi seksiä mitä ei voi tällaisella toosalla enää harrastaa. 6kk synnytyksen jälkeen tuli peräaukosta vielä verta...
Tunnustan, olen ihan s*atanan katkera!!
tismalleen sama tarina kuin edellisellä, eli imukupilla ulos kun napanuora kaulan ympärillä ja sydänäänet lapsella tippuvat. EN ole kuitenkaan katkera, toimenpide pelasti lapsen hengen. Toipuminen kesti pitkään ja jäi epätäydelliseksi mutta olen lopputulokseen silti kohtuu tyytyväinen. Henkilökunta ei tehnyt hoitovirhettä, oli vain isokokoinen lapsi ja hätä saada lapsukainen ulos. Eli ns, huono tuuri kyseessä.
Lapsella kaikki hyvin, se on hienoa!
Mitäpä jos olisi tehty sektio?! Myös sinä/minä olisi päässyt helpommalla ja toipuminen olisi ollut helpompaa. Minä ainakin pelkäsin että lapsi sai vauriot hapenpuutteen takia.
Nyt te 'alatiemammat' älkää edes viitsikö alottaa että sektio on jotain kamalaa. Tällaiseen synnytykseen verrattuna ei tod. ole. Vaavi oli mulla pieni 2900kg. Eipä paljoa jaksanut hoitaa kun olin niin heikossa kunnossa, osin tietysti verenhukankin takia.
Eipä sanonut neuvolantätikään mitään kun kerroin kuinka kävi, oli niin aikaisemmin paasannut että kyllä siitä alatiesynnytyksetä toipuu nopeasti ja helposti...
voi ei, hirveetä luettavaa, olen pahoillani kaikkien puolesta. Kaikesta olisi selvitty sektiolla, lapsella ei olisi ollut hätää ja äitikin olisi parantunut inhimillisesti ja arvokkaasti.
Itse synnytin omasta vaatimuksestani sektiolla, vauvan piti olla 3200, mutta sitten olikin 4100. en edes uskalla ajatella mitä olisi tapahtunut, jos olisin "murtunut" pelkopolin kuulusteluissa, joissa Suomessa piti käydä lässytystä kuuntelemassa.
Seuraava syntyy myös sektiolla, mutta asunkin jo eri maassa, jossa synnyttävällä naisella on erilainen arvo kuin siellä.
Kamalaa miten naisia Suomessa kohdellaan. Ollaan niin vastaan "mukavuus"sektioita ja naisen oikeutta päättää omasta vartalostaan, ja sitten näistä kammottavista vaurioitumis-asioista pitää vaieta. Ja siis nimenomaan te NAISET olette vastaan näitä oikeuksia. Eikö ole kauheaa!? Melko sovinistista naisväkeä teillä siellä Suomessa. Mutta sen kyllä huomaa vähän joka asiassa siellä nykyään, kaukana on "hyvä sisar -meininki".
Sektiolla on yhtälailla hyviä ja huonoja puolia kuin alakauttakin synttämällä. Sektiossa joudutaan viiltämään vatsapeitteet auki kohtu. Sitten se ommellaan kiinni kun vauva saatu tietenkin ulos. Ystävättärellä meni n. 1,5kk kunnes haava parantu, mäti muutaman kerran. Ja sitä paitsi jos haluaa vielä myöhemmin vauvan voi ne ommellut kohdat ''revetä'' ja mitä siitä seurais? Jotenka älkääs nyt yleistäkö että alapää synnytys olisi jotenkin huono vaihtoehto. N. 50 vuotta sitten melkein kaikki lapset synnytettiin alakautta, ja se on se luonnollisin keino miten vauva pääsee ulos.
on paljon puhuttu kuukausien kakkavaipoissa kulkemisesta pahojen repeämien ja imukuppisynnytysten jälkeen, ja nämä "lievemmätkin" kohtalot ovat kyllä hurjia. Eivätkä tosiaan ole kovin harvinaisiakaan, kun tuttujen kanssa juttelee(niiden, jotka niistä kertovat). Näistä siis pitäisi vaieta ja näiltä nainen ei saisi itseään suojella joidenkin synnytysintoilijoiden mielestä. Mun mielestä kaikkien pitäsi saada valita, minkä riskin itselleen haluaa ottaa, ellei ole oma tai vauvan hengen hätä kyseessä(silloinhan voi joutua vasten tahtoaan sektioon). Molemmat synnytystavat ovat yleisesti yhtä hyviä, mielipiteitä vaan on monia. Toista kun inhottaa räjähtänyt alapää, ja toista taas viilto alavatsassa. Joku voi pelätä kovaa kipua ja toinen taas leikkausta.
Ja muuten kun tullaan siihen luonnollisuuteen, käynnistykset, imukuppi-repimiset ja välilihan leikkelyt ovat yhtä kaukana luonnollisesta kuin sektio. Ja vauvan turvallisuudesta...en ole koskaan kuullut, että vauva olisi vammautunut tai kuollut sektion takia.
Minulle ja vauvalleni sektio on turvallisin ja paras tapa synnyttää, ja se riittää. Muut tehköön miten parhaakseen näkevät.
unohtui sen verran tuosta viestistä jatko, että tosiaan heti tuolloin 3. asteen repeämien jälkeen sanottiin että seuraavat sitten sektiolla, ei oteta riskiä uudelleenrepeämisestä (ei voi enää uudestaan korjata, tikkejä ja arpea jo liikaa).
Toinen lapsi tuli sitten sektiolla ja oli vielä hirveämpi kokemus kuin tuo alatiesynnytys. Haava tulehtui todella pahasti, monta antibioottikuuria, kipulääkkeet eivät tehonneet enkä saanut kipupumppua anomisestani huolimatta, tästä syystä en päässyt kolmena ekana päivänä ylös sängystä ja tuli kivuliaat kiinnikkeet kun tikkikerrokset sektiohaavassa liimaantuivat toisiinsa kiinni.
Joten, miten tämän nyt kauniisti sanoisi - molemmat tavat on kokeiltu ja kummastakaan ei jäänyt hyvät kokemukset. Lapset on nyt totta totisesti tehty :)
Kummatkin tavat koettu ja kummastakin hirveät muistot, onneksi lapsiluku on meillä täynnä!!!!
Mulle tuli synnytyksessä "vaan" toisen asteen repeämä, mutta se kyllä ommeltiin hyvin kiinni ja muutaman kuukauden jälkeen oli ihan entisellään. Tuurista kii vissiin se miten ne paranee.
kun naiset kokee vissiin ylpeydenaiheeksi synnyttää sitten vaikka 50 tuntia lasta ja palkaksi saa revenneet paikat, jotka ei koskaan parane kokonaan. Ainakaan julkisen puolen terveydenhuoltoa jos käyttää, varmaan pitäisi mennä yksityiselle klinikalle, jos sekään sitten auttaisi.
Musta toi on aivan järkyttävää ja onhan se nyt lapsenkin kannalta vaarallista, jos vaan pitkitetään ja pitkitetään ja lopulta on revittävä imukupilla, eikä edes tiedetä tuleeko se sieltä tarpeeksi nopeaa.
Mutta niin kauan kuin nämä alatie-luomusynnyttäjät ovat vallalla niin toiveita ei ole asioiden paranemisesta.
repeämät on yleensä pieniä ja parantuvat hyvin. Niitä voi yrittää ehkäistä esim. sivelemällä säännöllisesti manteliöljyä alapäähän = joustavuus lisääntyy.
Sektiosta sanoisin sen vaan, että jos joku sellaista vaatii ilman lääketieteellistä syytä, maksakoon itse kulut. En haluaisi verorahoja tuhlattavan täysin tarpeettomiin sektioihin.
jonkinlainen amisbimbo noilla mielipiteilläsi. Ja ne manteliöljyt voit työntää omaan alapäähäsi - jos sellaista vielä on jäljellä.
Uskomatonta, kuin typeriä mielipiteitä täällä saa lukea.
juuri tuolta mieltä täytyy minun nyt kyllä sanoa että sinulle ei taida olla takana synnytystä.
On se aika nöyryyttävä kokemus vaikka tosiaan "vain" toisen asteen repeämät tulikin... En usko että millään öljyämisellä olis vaikutusta. Niin paljon riippuu kaikesta se synnytyksen eteneminen. Joskus ei vain kertakaikkiaan onnistu ilman avustusta. Paska mäihä.
Enkä enää usko että olis turhia sektioitakaan - koskaan ei tiedä kuka repeää ja miten. Ainakin naisen mielenterveyden kannalta sektio on parempi kuin revennyt/leikattu pimpero. Seksielämää kun olis kiva olla lapsenkin jälkeen. Toisaalta toki onnistunut alatiesynnytys on parempi kuin sektio MUTTA MISTÄ SEN TIETÄÄ KENELLE SEMMOINEN SATTUU KOHDALLE!
millään öljyämistouhuilla ei tutkimusten mukaan ole todistettu olevan mitään vaikutusta repeämien ehkäisyyn.
"turhien" sektioiden lisäksi yhtälailla minunkin verorahoilla maksetaan elintapatyöttömien, juoppojen, narkkareiden ja elintasopakolaisten huvituksia. Ja näistä yksikään ei ole tärkeämpi kohde kuin juuri sektio, jossa sentään saadaan jotain hyvääkin luotua meidän verorahojemme avulla.
Minäkään en haluaisi verorahojani juopoille ja lorteille antaa, mutta minkäs teet...
Hohhoi, kyllä sulta juttua tulee. Verorahoilla maksetaan aika paljon muutakin, esim. alatiesynnytyksen jälkeen tulleet ongelmat... Sitä paitsi, hyvinvointi ja terveys eivät missään nimessä saisi edes olla sidoksissa rahaan! Ei ihmisen psyykkistä ja fyysistä terveyttä voi rahassa mitata. Ensin terveys, sitten raha.