Jo kuukausien ajan ihmettelin miksi lapseni ravaa jatkuvasti postilaatikolla. No tänään tulin töistä aiemmin kotiin,ja huomasin että lapselleni on kirje ulosotosta. No minäpä avasin sen, vaikka tiedän että ei sallittua ole.
Lapsella velkaa ulosotossa 8800euroa. Ja on ollut vasta 6kuukautta täysi-ikäinen.
Tuttavapiirissä on ollut muutama muukin tapaus.
Lapseni tuli kotiin,kysyin häneltä tästä.
Vastaus oli: "Mitä sitten?"
Kysyin mikset kysynyt apua?
"No ihan sama ei mua kiinnosta,muutan kumminkin pian, niin ei tarvitse välittää"
Mikä nykynuorisossa on vialla?
Lapsella velkaa ulosotossa 8800euroa. Ja on ollut vasta 6kuukautta täysi-ikäinen.
Tuttavapiirissä on ollut muutama muukin tapaus.
Lapseni tuli kotiin,kysyin häneltä tästä.
Vastaus oli: "Mitä sitten?"
Kysyin mikset kysynyt apua?
"No ihan sama ei mua kiinnosta,muutan kumminkin pian, niin ei tarvitse välittää"
Mikä nykynuorisossa on vialla?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Jo kuukausien ajan ihmettelin miksi lapseni ravaa jatkuvasti postilaatikolla.
--Ja kuuluu jotenkin sulle vai?
No tänään tulin töistä aiemmin kotiin,ja huomasin että lapselleni on kirje ulosotosta.
--So?
No minäpä avasin sen, vaikka tiedän että ei sallittua ole.
--Miksi avasit? Lapsellasi niinkuin kaikilla muillakin on perustuslain turvaama viestinnän suoja.
Lapsella velkaa ulosotossa 8800euroa. Ja on ollut vasta 6kuukautta täysi-ikäinen.
--Sait vastauksen sinua askarruttaneeseen kysymykseen, oletko nyt tyytyväinen? Lapsesi ei enää kerro sinulle mitään, koska sinuun ei voi luottaa ja olet pettänyt hänen luottamuksensa.
Tuttavapiirissä on ollut muutama muukin tapaus.
--On sulla tuttavat, en paremmin sano. Kertoo jotain sinustakin.
Lapseni tuli kotiin,kysyin häneltä tästä.
Vastaus oli: "Mitä sitten?"
Kysyin mikset kysynyt apua?
"No ihan sama ei mua kiinnosta,muutan kumminkin pian, niin ei tarvitse välittää"
-- Hän ei halua kertoa. Et voi muuttaa sitä tosiasiaa. Sinä voisit, jos olisit ollut urkkimatta.
Mikä nykynuorisossa on vialla?
--Mikä nykyvanhemmissa on vialla?
Jos itselläni olisi 18,5-vuotias lapsi, niin olisin kyllä kiinnostunut, jos on mennyt ulosottoon velkoja. Tuli selväksi, että sinua asia ei kiinnostaisi.
Jos 18 vuotias nuori saa merkinnän luottotietorekisteriin ja joutuu ulosottotointen kohteeksi on nuorella tosi huono ennuste. Ennusta hänelle suuria vaikeuksia ja lyhyttä ikää. Valitettavasti. Lisäksi nuoren asenne "muutan kohta pois" viestii todella suuresta kriisistä.
Nyt tarvitaan ammattiauttajia todella. Pelasta lapsesi, kun vielä voit. Pelastamisella en tarkoita lapsen lainojen maksamista.
olis kyl kannattanu olla paljon aikaisemmin kiinnostunu.
Nykynuorten joutuminen velkavaikeuksiin ei välttämättä johdu siitä, että vanhemmat eivät olisi kotona opettaneet normaalia rahankäyttöä.
Nämä kulutusluotot ja pikavipit ovat tulleet kuvioihin vasta viime vuosina, eivätkä vanhemmat välttämättä ole edes olleet tietoisia asiasta.
Maailma on muuttunut paljon lähiaikoina. Ihaillaan menestystä, rahaa jne. Ja jos sinulta ne puuttuvat, niin et kuulu joukkoon tai et ole mitään. Nuorilla usein riittää, että yksi kaveri on käyttänyt esim. pikavippiä ja kehuu kuinka helposti saa rahaa. Sitten tulee tilanne, että pitäisi saada esim. merkkifarkut tai uusi puhelin, johon vanhemmilta ei heru rahaa. Yllättäen tulee mieleen kaverin puheet ja ollaan tilaamassa pikavippiä tekstiviestillä. Siinä tilanteessa ei usienkaan ajatella niin pitkälle, että mietittäisiin millä saadaan maksettua se lasku.
Nuorilla maailma on usein vielä sellainen, että kuvitellaan että olen onnellinen sitten kun minulla on ne farkut, soitin, puhelin tms. Siihen aikaan kun minä olin 18, ja siitä on alle 10 vuotta, kun ei vanhemmilta herunut rahaa johonkin, niin se oli voivoi. Muuta mahdollisuutta ei ollut. Nyt on.
Aloittajalla tuossa tilanteessa ei auta muu kuin yrittää keskustella lapsensa kanssa tulevaisuudesta. Mihin kaikki vaikuttaa jne. Kannatta muistaa myös se, että lapsi ei välttämättä ole tahallaan näitä itselleen aiheuttanut. Taustalla voi olla esim. kiristystä ,"kaverit pakottaneet ottamaan luottoa nimiinsä, jos on ollut kaveriporukan ainoa luottotiedollinen. Ovat tietenkin luvanneet maksaa korkoineen takaisin, mutta maksua ei ole kuulunut. Tuolla summalla on esimerkiksi voitu maksaa kaverin auto. Nuori voi hävetä asiaa, eikä halua asiasta kertoa. Kavereilta ei myöskään välttämättä kehtaa periä näitä velkoja, kun pelkää jäävänsä yksin. Eli hienotunteisuutta mukaan keskusteluun. Syyttämällä ja haukkumalla saat nuoren vain sulkeutumaan entistä enemmän.
Missään nimessä ei pidä mennä maksamaan lapsen velkoja. Vanhemmat voi olla tukena (ja mukana), kun neuvotellaan ulosoton kanssa jne. Mutta (aikuisen) lapsen täytyy ottaa itse vastuu tekemisistään.
Vanhempien tehtävänä on antaa lapsille juuret ja siivet. Itse sitten päättävät miten elämänsä elävät. Tsemppiä!
Pikavipit ovat uusi keksintö, mutta muuten kuvauksesi nuorten maailmasta on ihan samanlainen, kuin 20 vuotta sitten. Itsellä pitää olla, kun muillakin on, sekä illuusio suosion ja onnen saavuttamisesta tavaroilla.
kieltää lailla tai ainakin olla 21v ikäraja. Ja jotain kontrollia. Nykyajan nuori on niin naiivi, ettei hänellä ole ( usein) sitä samaa matikkataitoa, mitä oli 30-40v sitten. Eikä silloin ollut edes paikkaa mistä olisi voinut pyytää lainaa. Maailmalle oli lähdettävä viimeistään rippikoulun jälkeen ja oli pärjättävä omillaan. Ja kaikkea työtä otettiin vastaan. Siinä oppi elämään varojen mukaan.
eli sai pikkulainoja vekselivelkaa vastaan.Silloin puhuttiinkiin vekselikierteestä.Erona toki että joutui näkemään vaivaa mennä pankkiin keskustelemaan asiasta ja tekemään paperit sekä näyttämään palkkatodistuksia etc.
Oliskohan tämä provo? Että on 6 kuukaudessa ehtinyt järjestää itsensä ulosottoon?
Mutta jos oletetaan että juttu on totta, niin kersalta on mitä ilmeisemmin luottotiedot jo palaneet. Tiedot punaisella pentu tuskin saa vuokrakämpää saatikka enää lainaa mihinkään tarkoitukseen. Töissä hän ei mitä ilmeisimminkään käy, niin senkään puolesta ei lainoja tipu.
Tietysti jos hän muuttaa jonkin "kaverinsa" nurkkiin asumaan...
Onneksi on 18 v. ei enää hetkauta sinua - taloudellisesti. Siinähän maksaa sitten velkaa. Ei kovin ruusuiselta tulevaisuus näytä, varsinkin jos logiikkakin on tuota tasoa.
että huono alku nuorelle.Huonon alun sain minäkin vuonna -92 kun työttömyyden takia meni 10,000 euron opintovelka ulosottoon.Minä kyllä otin silloin asiat hyvin raskaasti.reillu kolmen työttömyys/pätkätyövuoden en pystynyt yhtään lyhentämään velkaa ja loppujen lopuksi maksoin silloisilla huippukoroilla 30,000 takaisin.9 vuotta meni että elämä normalisoitui ja pystyin menemään uudestaan pankki kyselemään lainaa.Ensiasunnon pystyin ostamaan vasta 36 vuotiaana.8,800 ei ole järin suuri ongelma mikäli on kohtuupalkaisessa työssä ja aloittaa heti takaisinmaksun.Mutta kuten silloin niin on myös nyt taantuma ja suurtyöttömyys uhkana.