Kilpailijoita halvempi ja seitsemän vuotta takuuta. Ajettavuutta kuin Focuksessa. Kian kovat lupaukset lataavat odotukset tappiin. Nyt selviää, miten Cee’d siementää.
Huoltovälit ja hinnat
20 000 km 152,23
40 000 km 289,12
60 000 km 310,11
Huoltovälit ja hinnat
20 000 km 152,23
40 000 km 289,12
60 000 km 310,11
Vastaukset 46
Vanhimmat
Missä Deltahuollossa? Kaupunki ja Deltan nimi? nuo hinnat pätevät ja kuinka kauan, tännän klo 10-10:15(deltan rehtiin tyyliin) vai pidempään ?
Siis koko huollon hinnat, saisko mista Deltasta kirjallisena niin meen heti huomenna ja päteekö ne vielä ylihuomenna??
Muuten puhut taas sitä ihtiään !!
olen liikkeellä varastetulla nimimerkillä luuseri kun olen.
mahdatko saada deltasta,
kun et saa mistään muustakaan laatuauton huoltohintoja,
vai
jos saat, kerro Toyota, Vw ym hinnat, kiinnostaisi kovasti
jonkin "rimpulan" huoltohintoja kerrotaan, koska muuten niitä ei saa myytyä,
mutta eihän sellaisia kannata ostaa, arvo laskee ja jäävät käteen, ei saa myytyä.
VW:n "pikkuhuolto" näitä LL-juttuja
Jaksohuolto ja liikkumisturva mittarissa 95000km
-raitisilmasuodatin
-öljysuodatin
-Mobil 1 ESP-formula 3,2lt, helkatin kalllista
-pientarvikelisä
-Öljyjätemaksu
-akkutesti +renkaiden urasyvyysmittaus
158,23+ALV 22% 193,04
En huomannut,että joku olikin jo laittanut vastaavan jutun. Mulla bensa 1,6.
Varaan heti huollon jos tuolla hinnalla saa 20tkm huollon. Minulta pyydettiin huomattavasti suurempaa hintaa.
Juuri vaasassa 533.95€, ainoa lisätyö huollossa oli ajovalolampun vaihto.
nuo on kaiketi bensamallin hintoja.
Jos mainittu hinta on totta, on kyseessä rikollinen asiakkaan ryöväys. Huoltohommaan ei saa mitenkään kulumaan yli kahta tuntia yhden äijän tekemänä.
onkin varmasti kallis, umpiokin on kallis, polttimo suhteellisen halpa...ihmettelen oikeastaan huollon halpuutta?!
"Huoltohommaan ei saa mitenkään kulumaan yli kahta tuntia yhden äijän tekemänä."
siinäpä oli asiantuntijan kommentti,
tuntuu kuin olisit jonkun "yleissivistävän" opintosi juuri saanut valmiiksi yliopistosta ja valmistut työttömäksi koulutetuksi.
osuinko oikeaan ?
Jauhat paskaa, olen omin silmin todennut, että Deltassa 40 tkm:n huoltoon kului yhden äijän suorittamana jokseenkin tasan YKSI TUNTI, huoltoon "laskettu" kuluvan aikaa vajaa 4 tuntia ja senmukainen veloitus!
säköaitaan kusemisella, kyllä provot osaa.
Minulta otettiin 40000km huollosta 533.95€ ja huoltoon sisältyi ylimääräisenä ainoastaan ajovaloPOLTTIMON vaihto. Siis VAASAN deltassa. Tämä ei ole mikään provo vaan totta. Minulla ei ole mitään salailtavaa asian suhteen eikä varmasti delta-autollakaan, kaiketi ovat huoltonsa reilusti hinnoitelleet. Jos joku haluaa niin voin kyllä lähettää sähköpostiin mallikappaleen hinnoista joita minä olen huollosta maksanut. Ei se ole mikään salaisuus kun kerran puhun totta. Eikä Delta-autolla varmasti ole asiaan mitään lisättävää. Reiluahan tuo on tuollainen hinta. 20000 huolto muistaakseni 340€. Autoni 1.6 crdi farmari.
ei muitakaan autoja tänä päivänä ilmaseks huolleta.Täällähän voi kirjotella mitä vaan provoillakseen.
itse huollatin sonata 2.4 45tkm ja vaihdettiin yks lamppu ja pyyhkimen sulat hinta oli 218€
noin 370-390:-crdi
2-3 esimerkkiä jo olemassa.
Jokin mättää ??
Pystytkö skannaamaan kuitin s-postiin?
[email protected]
Katotaan,riittääkö pokka!
Ja tottakai laitan palautetta tälle palstalle.!
Olisi lisätty ilman lampunvaihtoakin. 484.56 14.12=498.68 hintaa 40000km huollolle.
..150th km tulee täyteen noin viidessä vuodessa.
Yhteensä 3750:-huoltokuluja.
Keskimäärin 750:-vuodessa.62,50kk.
Hyvää vain se,että tuon kaiken tietää etukäteen.
En pidä yllätyksistä.Onhan auto sinänsä osoittautunut erittäin hyväksi.
20000km huolto 290€
Hämeenlinnan teltta-autossa huoltojen hinnat tällähetkellä suhteellisen halvat. Ja jos käyttää hieman maalaisjärkeään, niin huoltoon mennessä katsoo että valot toimivat ja jos eivät toimi, niin kieltää huoltomiehiä vaihtamasta polttimoita. Huollossa polttimon vaihtotyö saattaa hyvinkin kustantaa joissain liikkeissä kusipäisen paljon. Eli vaihtakaa hyvät ihmiset itse polttimonne, uusi Kiia Crdi ex on varustettu nokkaketjulla joten kallista hihnanvaihto huoltoa ei tule. No niin hinnathan pääasiassa aina nousevat harvoin laskevat, kolmen liikkeen välillä tekemieni vertailujen perusteella tällä hetkellä kiian Sport wagon crdi ex mallin huollot olivat hämeessä halvimmat. ja täysitakuu 150tkm. No mene ja tiedä.
20tkm maksoi 367€, Delta espoossa. 40tkm tulee maksamaan 490€ kun kysyin tiskiltä. Pitähän se 7 vuoden takuu joistain rahaa saada!
Vieläkö sahaavat kyseisessä yrityksessä linssiin???
Huollon voi teetättää missä tahansa osaavassa autohuollossa. Siitä tullut oikeuden päätös Eu:ta myöten!
Mulla oli fiu 5 vuoden takuulla. Sanoivat että ei saa teetättää muualla. Mutta MÄhän teetätän. Jos ilmenee auton kanssa ongelmia niin viedään vaik oikeuden kautta. Tuleepahan liikkeelle oikeuden käyntikulut kalliiksi. Mut pää asia on että auto taas toimii!!! :)))
Seinäjoki delta 60000huolto maksoi 17.12.2010 -tasan 300e
Nämä hinnat tuskin olivat kyseistä automerkkiä myyvän liikkeen huoltohinnastosta..??
No voi hyvät ihmiset, ostakaa sitten joku toinen auto jos kuvittelette pääsevänne halvemmalla. takuuhuollot maksavat rahaa joka helvetin liikkeessä. Ostakaa vaikka wolkkari, myyjä lupaa kahdenvuoden takuun ilman kilometrirajaa. eipähän tarvitse käydä kuin kaksi kertaa takuuhuollossa ja aivan yhtä paljon maksaa. Wolkkari perustelee, että sitä ei tarvitse huoltaa kuin 30tkm välein muutta sivulauseessa kuitenkin huomauttaa että 30tkm tai vuoden välein. So fucking what, 30tkm huolto maksaa 250e eli mitä, 100e hintaeroa, ja takuu umpeutuu kahden vuoden kuluttua siitä kun olet ostanut auton. pidä autoa itselläsi takuu ajan yli ja mene vaihtamaan, huomaat eron. Itse olen tyytyväinen Kia:n ominaisuuksiin ja kulutukseen jos minulla olisi rahaa ostaisin wolkkarin passatin diesel versiona, kaikilla herkuilla ja automaatti vaihteistolla, mikäli saatavilla, mutta kun köyhällä ei ole varaa, niin pakko yrittää järkeillä nämä autokaupat aina sen mukaan mitä sillä pienellä rahalla saa. Eipähän tarvitse pelätä, että hajoaako auton kone, jonka sitten korjautat omalla kustannuksella tai jotain muuta vastaavaa, ps. uudetkin autot hajoavat.
Järkevin näistä tuo äskeinen...köyhän ei kannata ostaa paskaa. Itsellä KIA ja rahat kyllä riittää pitämään ihan Deltankin kautta...50 000 takana eikä mitään vikaa...DELTA hoitaa hommat, ni ei paikat renklaa. Minulle on jo käynyt selväksi, että huolloissa tehdään hommia, kun muualla osataan piirtää raksit hätäisesti tarkastuskorttiin...lue:VI..UN KALLISTA MUSTETTA MAINOSKYNÄSTÄ!
>>30tkm huolto maksaa 250e
Ei muuten maksa. Alle 200:lla saa. Mulla maksoi 180e (golf 2.0TDI), paikkana vemix. VW:n huolloissa on hyvä kilpailu, kun skoda-liikkeetkin huoltaa niitä. Skodalla ja VW:llä eri maahantuoja ja myyntiliikkeet.
Kaikki työ ja materiaalit maksaa: Bensa Auris 30 tkm huolto pohjois-suomalaisessa - toyota- valtuutetussa huoltopisteessä 225 €.
Se menee kyllä oikeasti ihan itsekkin todenneena että: sikakalliista ääräaikaishuolloista huolimatta delta vetää V..un kalliita rasteja ruutuun !!!!!
Hyundai Sonata CRDi 2,0L diesel-automaatin 30.000km huolto Pirkanmaalla 185€ sisältäen myös "ne kalliit" suodattimet. Autossa 5 vuoden takuu ilman km-rajaa.
Sama konetta löytyy myös KIA-malleista.
SÄHÄN VALEHTELET,PUHUT TÄYTTÄ PASKAA !!!
TÄYTTÄ PASKAA!
kukaan oikeasti tarvinnut takuuta ceediinsä? Eli onko tullut takuukorjauksia vai maksetaanko tässä kalliita huoltoja ihan vaan huvikseen ja rauhallisten yöunien vuoksi?
Olis nimittäin autotalli.comissa myytävänä yksi 2,0 crdi joka kiinnostaisi minua ostomielessä, mutta huoltohinnat ei kiinnosta kun osaan itsekin fiksata autoa jonkinverran.
Ei oo ollu mitään vikoja 1.6 CRDI:ssä, 40 tkm mittarissa. 40 tkm huollossa saavat kattoa koiranluutko vai mitkä kolahtelee, mut nehän menee takuuseen.
Muuten, 20 tkm huollosta kärsin Konalan Deltassa viime syksynä 360 €. Perushinta, ei mitään lisätöitä.
40 tkm huolto toisessa pk-seudun Deltassa tulee maksamaan about 460 €.
Aika halpaa?!
Terve, meikäläisen 2.0crdi sw-ceediin on vaihdettu takuuseen jakopää kokonaan vesipumppu(30tkm, vika pumpussa), suutin(10tkm)ja koiranluut (50tkm) ym. Jos vikaa ilmenee, niin ei muuta kuin auto deltaan eikä maksa mittään. Takuu 7v. puskurista puskuriin. Perushuollot Tampereen deltassa n.400e.
ominaisuuksilla:
http://www.taloussanomat.fi/omatalous/2008/10/31/katso-miten-paljon-rahaa-autosi-nielee/200828181/139
Kia Serato bensa 2l automaatti Kaksivuotishuolto Espoon Deltassa 420 €.
Helvetin suolainen hinta mielestäni.
20tkm oli 180€
40tkm oli 420€ joka tosin sisälsi pari polttimoa
Espoo.
Kattaako takuu katalysaattorin ?
Todella paskaa palvelua ja ylimielistä käytöstä saat sitäkin enemmän. Rahat kyllä kelpaa, mutta kian takuu on yks vitun vitsi. Asiakas maksaa.
Autoa ei ole pakko huollattaa merkkiliikkeessä takuuaikana, vaan voit viedä ihan mihin huoltoon vain, joka lyö leiman auton huollosta. Ettekö ole lukeneet tästä asiasta jo aikaa sitten Kuluttajaviraston sivuilta. Kannattaa käydä tutustumassa, ettei tule turhan suuria laskuja merkkihuoltamolta.
Kuka alkas ottamaan selvää näistä KIAn huolloista ja varaosista, että voitas saada halvempaa palvelua ja tarvittaessa myös varaosia.
"Kannattaa käydä tutustumassa, ettei tule turhan suuria laskuja merkkihuoltamolta.
Kuka alkas ottamaan selvää näistä KIAn huolloista ja varaosista, että voitas saada halvempaa palvelua ja tarvittaessa myös varaosia. "
Joo, ja voihan sitä käydä hammaslääkärin sijaan naapurin rapella revityttämässä hampaansa pois. Väiteet kian kalliista huolloista ovat täyttä paskaa. Ainakin ceedissä on ollut halvimmat huollot kaikista autoista mitä ikinä olen omistanut. Ei tulisi mieleenkään viedä uutta autoa johonkin ei-merkkiliikkeeseen huoltoon.
120 tkm huolto 680 € , lisätyönä vain takapään koiranluut ja keskuslukon
patteri kun ei toiminut. Lämppärin korjaus 2 kk sitten takuuseen.
Edelleen takapää kolisee. Auto 1.6 CRDI SW .Hyvä ajaa, kulutus 5,5 L/100km
Huoltohinnat 2-2.5 verrattuna Mazda 626 1.8 be SW jota pidin 12 v.
Kia huoltoväli liian tiheä 20 tkm
Seuraava auto Mazda..
Jatkoa edelliseen
Huoltopaikka Delta LPR. 80 tkm huollon jälkeen vaihdoin itse
jarrupalat eteen. 1 pala ihan loppu kun jossain 4 mm !
Takalevyt nyt kuluneet ja ruostuneet. Jarrupalat sentään saa Motonetistä.
Käsijarru huono.