Nyt on Eurajoella hyvä tilaisuus rahastaa Fennovoiman ydinjätteillä. Yhtiö koittaa saada lupaa voimalalleen ja jätteen Posivan loppusijoitusvarastoon. Kunnalla on tässä veto-oikeus mikäli valtio määrää Posivan ottamaan jätteen varastoonsa. Muutama miljoona vuodessa Fennovoimalta Eurajoella varmaan olisi mahdollista rahastaa. Toivottavasti uusi kunnanjohto ei sössi tätä mahdollisuutta.
Eurajoella hyvä tilaisuus rahastaa
Jäte on arvokasta
6312
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Eurajoki on pääkaupunkiseudun ulkopuolinen Kauniainen. Posiva ja TVO tuottavat pelkällä kiinteistöverolla melkoisen potin Eurajoelle. Muut Satakunnan kunnat ja kaupungit saavat vain haaveilla kuntaliitoksesta Eurajoen kanssa. Eurajoki oli pitkään luultavasti ainoa suomalainen kunta, jossa mm. lukiolaiset saivat kunnan kustamana koulukirjat. Enpä tiedä onko enää.
Vai Kauniainen ?
täähän asumiskelvoton kunta ,melkein.
lääkäriin pääsy onnenkauppaa,
kaapeli TV puuttuu kokonaan,
tietoverkko heikko ,nopeus valettelee.
vesijohto jossain ,viemäriä vielävähemmä.
Hartela saveaa keskuntan tiet,samaa tehtiin jo 40 luvulla joten saveus on hyvää tiehoitoa.
kansainvälisyys hyvä hoippuvia ulkomaan eläviä nurkat pullollaan.
Kunnanrahat hukattu posivan pääkonttoriin.
Hienoa että edes joissakin kunnissa on varaa antaa kolmas kalapuikko opiskelijoille - ilman että poliisit tulevat paikalle ?
..vaikka useimmiten se voi pahoin vasta Isonnevan soidesuojelualueen kohdalla. Silloin meillä on myös perinteinen kusitauko justiinsa siinä, levähdyspaikalla. Se on tunnelmallinen paikka. Kurjet lentää ylitte ja sanoo HONK, HONK..
Siellä ne ottavat vastaan kymmenen tunnissa, ei mene turhia aikoja haaskuun ja kurkkusi tulee hoidettua. Suutelutauti se kuitenkin on.
Vaan korkeintaan neljä. Noin keskimäärin. Flunssakautena.
Itse olen pysynyt suht terveenä, kiitos terveiden elintapojen ja positiivisen elämänasenteen. Jokainen josta on ammuttu ohitte, on ainutlaatuisessa asemassa. Elämä on ikäänkuin jatkoajalla. Monasti mietin kun sota-ajan kansiotani selailen. Vuonna 1979 Rautavaaran Tapsakin liukastui Tikkurilan uimahallissa. Huippu-urheilija, joka oli harjoitellut ja hionut ikänsä askelkuvioita keihäänheitossa. Sitten yksi Selukos-shampoo läikkä kaakelilla koitui hänen turmiokseen. Tasapaino meni. Samalla meni eräs Suomen monipuolisimmista urheilijoista, elokuvatähdistä ja laulajista. Tapsan tapasin muutamaan otteeseen rintamalla. Peloton soturi ja huumosrintajuinen asevali. Keksi aina tilanteeseen sopivan laulun. Hieno mies.