Onko kenelläkään tietoa/kokemusta mesen diisselien piristämisestä ajotuksia ja pumppua rukkaamalla? onko hyötyä eli kannattaako tehdä vai antaako olla ja vain ajella?
paukkua koneeseen?
jorkka
81331
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kuin vaihtaisit moottoria,rukkaamisen tasosta ja onko turbollinen vai turboton riippuen,tehot ja vääntö kasvaa niin paljon kuin haluaa. Eikä nosta kulutusta käytännössä lainkaan normaalissa ajossa,ohitukset vain huomattavasti nopeampia ja muutenkin ajaminen helpottuu. Kokemusta on ja suosittelen mynä-dieseliä!
Omistan MB 200D vm 91 ja ainoa puute autossa on heikko suorituskyky. Miten autoa voisi piristää vai voiko? Onko mahdollista asentaa turboa vai meneekö katsastuksesta läpi jos asentaa? Onko muita vaihtoehtoja kuin turbon asennus? Kuka voisi asentaa tai "virittää"? En varmasti ole ainut jota tämä aihe kiinnostaa ;-)
... Vain taivas rajana:-) Turbottomanakin pumppu asiantuntevaan huoltoon,esim. mynä-diesel ja johan muuttuu.
http://www.mersuforum.net/forum/
Tuolta tekniikka osiosta 300D super-turbo,386hv.
Siellä juttua hieman enemmänkin,ja kaikki totta,livenä nähnyt kaikki ja yks niistä keskustelun aiheista poistui pihalta vartti sitten:-)
jaa täälä on taas samaltapäin olevia keskustelijoita!
täälä kyllä onnistuis toi turbottaminen.
onnistu ihtellekkin hyvin 2,5:en turbottaminen!
ja hyvin pelaa nyt tuo 300 turbodieseli w201 kopasa!
ei muutako tuot auton tänne niin laitamma voimaa enemmän.
terv:diesel
Kyllä kiinnostaa! Mitä maksaa yhteensä ( turbo työt)? Paljonko tulee vääntöä ja tehoa?
En minä mitään tykkiä haluaisikaan mutta hiukan liukkaampi saisi olla...hah hah hah!
Entä pelkkä pumpun säätö? Nykyäänhän autossa on 70 hp ja vääntöä 12,7 kg (tai joskus ollut). Ottaako kone sitten vain enemmän kiekkoja nykyisen 5200 rpm sijasta ja tehot vain huippukierroksilla? Kasvaako vääntö matalilla kierroksilla myös?
ollu sama aihe esillä, mutta kaikki ei noissa lukemissa täsmää.. teho/vääntökäyrät ei vakuuta, niistä puuttuu auton yksilöivät tiedot. Volvon cooleri ei virtaa riittävästi isoille tehoille (ensimmäisiä osia joita Volvoon vaihdetaan sitä viritettäessä)
Mutta tää oli punainen josta kyse eilen. Eli täältä vihreän varmarin pitäjästä...;-)