Jatkuva väsymys ja torkkuminen mitä eriskummallisimpiin asentoihin on saanut hartiat ja niskan niin totaaliseen jumittumiseen, ettei päätä paljoa voi enää kääntää. Panadol auttaa hetkeksi päänsärkyyn, mutta pitkäaikaista apua ei tunnu löytyvän. Hierojalle en voi mennä, sillä lihakset ovat tulehtuneet kosketusaroiksi, eikä lihaksiarentouttavia lääkkeitäkään voi raskaana ottaa. Mitä avuksi? Mobilatistakaan ei löytynyt apua, jumppakin vaan taisi pahentaa.
Olisiko jollain hyviä vinkkejä/ kokemusta asiasta? Uimaan tekisi mieli mennä, veden tiedän auttavan, mutta halli vaan puuttuu.
Olisiko jollain hyviä vinkkejä/ kokemusta asiasta? Uimaan tekisi mieli mennä, veden tiedän auttavan, mutta halli vaan puuttuu.
Vastaukset 10
Vanhimmat
vaikka lämpötyynyä (semmosta jyväpussia) muukin lämpö käy tai vastaavasti kylmää. Kylmägeelikin vois auttaa (varmista että sopii odottavalle).Ota ensteks panadolia ja sit lämpöö tai kylmää (kumpi tuntuu paremmalta) ja kun kipu helpottaa varovaista venytystä, venyttele monta kertaa päivässä, pitäs helpottaa pikkuhiljaa. Jos hartiat kovin tulehtuneet kokeile ensin kylmää.
Säännöllinen ja jatkuva hoito/huolto ois hyväksi:)
Voimia sulle! Hartiasäryt voi olla tosi pirullisia...:(
Täytyykin kokeilla heti töiden jälkeen. Alkaa pieni epätoivo hiipimään ajatuksiin, kun tuntuu pää räjähtävän ja silmissäkin alkaa kohta sumenemaan (ja siihen lisäksi vielä kokopäiväpahoinvointi ja väsymys..) Täytyy yrittää jaksaa työpäivä loppuun, ja kokeilla sitten ensihoitokeinoasi!
Kiitos vielä Sara ja oikein mukavaa viikon jatkoa!
Ymmärrän täysin tuskasi. Itse kärsin paljon hartia ja niska säryistä, ja odotus ajat oli rankkoja. Pitäs vaan aina muistaa vähän jumpata ettei kivut iske, mut sitä vaan on niin laiska. Kantsii varmaan kysyä neuvolasta tai lääkäristä myös lisävinkkejä jos ei olo rupee helpottuun. Voimia sinulle ja onnellista odotusta!
Mainitsemasi uinti on yksi hyvä hoitokeino, mikäli ui oikealla tekniikalla eli ei pidä päätä epäluonnollisessa asennossa pinnalla. Yritä myös levätä ja varovasti liikuttaa hartioitasi, jotta veri alkaisi kiertämään. Älä mene saunaan jos lihaksesi ovat pahasti tulehtuneet. Ikävä vaiva, josta tuntuu olevan vaikea päästä eroon.
Myös ibuprofeenia (Burana, Ibusal, Ibumax, Ibumetin) voi käyttää raskausaikana. Itselläni Panadolista ei ollut koviin niska-, hartia- ja päänsärkyihin mitään apua. Suurimman avun sain raskausaikana kipuihin - myös iskiaskipuihin - akupunktiosta.
Kun saat tulehduksen hoidettua alta pois, aloita jokapäiväinen sauvakävely kuntosi mukaan. Parantaa hapenottokykyä, piristää, saat hartiasi takuuvarmasti liikkeeseen.
Pahoinvointiini on auttanut liikkuminen ulkona kuntoni sallimissa rajoissa, yöllä saa nukuttua paremmin ja nukkuminen on rennompaa. Pääasia, että kivut ja jumitukset ovat poissa ja olo parempi.
Sauvakävely korjaa automaattisesti muutkin selän virheasennot, jos sellaisia on kävellessä ilman sauvoja. Osta oikean mittaiset sauvat, sovita niitä niiden kenkien kanssa kaupassa, joilla liikut ulkona. Myyjät neuvovat, kävelytekniikkaan apua saat vaikka fysioterapeutilta tai kuntosalilta. Teleskooppisauvoja en suosittele.
Tosi hyvää ja tehokasta hartia jumppaa:)
Kiitos hyvistä vinkeistä! Sain tulehduksen hoidettua pois ja uskalsin mennä eilen jo varovaiseen hierontaan. Että tekikin hyvää!
Akupunktiota tekisi mieli kokeilla, kuulostaa aika mielenkiintoiselta! Hieroja ehdotti myös sauvakävelyä, kun ei täällä Helsingin seudulla taida ihan heti hiihtämäänkään päästä..
Kiitos vielä kaikille hyvistä vinkeistä, koitetaan jaksaa pitää pää pystyssä!
Jos asut Helsingissä, on täällä niitä uimahalleja vaikka muille jakaa. Esim. Mäkelänrinne. Sinne vaan polskuttelemaan. Tekee varmasti hyväöä koko kropalle. On kaiken lisäksi erittäin tehokas kuntoilumuoto.
Siinä olet kyllä oikeassa, mutta ikävä kyllä kaikki eivät asu Helsingissä. Lähimpään uimahalliin on matkaa noin 70 km eli 140 km edestakaisin, kovin usein ei haluta lähteä ajamaan tätä matkaa. Mutta kiitos vinkistä, Mäkelänrinne on hyvinkin tuttu paikka opiskeluajoilta!