KESTILÄ

Extinen

Vieläkö siellä on elämää vai onko kaikki muuttanut kaupunkeihin paremman elannon perässä?

5

2395

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kestinen

      Muuta koskaan,no jalat edellä sitten.Vielä täällä eletään.Peruspalvelut toimii jopa paremmin kuin ruuhkakeskuksissa.Teollisuus työpaikkoja ei juuri ole,jonkun verran kuljetaan muualla töissä.Maatalous pysyy pinnalla,kiitos siitä muutamille rohkeille rakentajille,siis laajentajille,ja sille, että joka päivä täytyy syödä.Metsäpuolella olisi töitä raivaussahan kuljettajille runsaasti.Taimikonhoidossa rästejä.
      Kaikenkaikkiaan paratiisi sellaiselle joka tykkää rauhallisesta,turvallisesta,puhtaasta elinympäristöstä ja ennenkaikkea tunnetusti ystävällisistä ihmisistä.Tervetuloa.

      • Senverran

        Että asuntojen hintataso on alhainen.Kun myyt n.s. kasvukeskuksesta asunnon,täältä saat vastaavan,ja jäärahaa tilille rutkasti.On myös ammatteja joiss a asuinpaikalla ei ole väliä,.Miksi siis ei Kestilä.


    • Anonyymi

      Ei siellä kaupungeissa ole sen parempi elanto kuin maallaesim Kestilässä,ainakin ihmiset on ystävällisempiä ja auttavaksemme ja talkoohenkikin on vielä tallella,ja toisista ihmisistä huolehditaan enempi kuin kaupungeissa,kaupungeissa saattaa yksin asuva ihminen maata kuolleena asunnossa viikkoja mutta maalla ruvetaan heti huolestumaan kun ei ihmistä näy

    • Anonyymi

      Kommarit tulloo, helemat paukkuu!

      • Anonyymi

        Miksi pitää aina olla suu väärällään ja aina pahansuopa,Kestilä on hyvä paikka asua ja elää suosittelen asumaan Kestilään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kela tukee virallisesti Pride-liikettä

      Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k
      Maailman menoa
      35
      3775
    2. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      51
      1704
    3. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      73
      1369
    4. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      75
      1211
    5. Hitaille omat kassat

      Kassoilla hidastelevat ärsyttävät. Menee heti loppupäivä pilalle, kun kauppareissu kestää hidastelijoiden takia. Näille
      Maailman menoa
      172
      1067
    6. Ensimmäisenä Helluntaina ei uudelleen kastettu KETÄÄN!

      Raamattu kertoo, että Helluntaina kastettiin. Mutta vaikka Raamattu ei erikseen kerro tiedän VARMASTI Ettei
      Kaste
      691
      1051
    7. Kävisikö tällainen sopimus?

      Olisitko valmis juttelemaan jo ensi viikolla kahden kesken?
      Ikävä
      84
      935
    8. Olisit ollut niin

      Minunlaiseni. Ehkä se on helmpompi kun emme kohtaa. Kipeältä se tuntui ettet valinnut minua
      Ikävä
      41
      836
    9. Mitä yhteistä sinulla

      on kaivattusi kanssa? Sama musiikkimaku, tai huumorintaju, tai ehkä työpaikka? Vai ettekö tunne vielä niin hyvin?
      Ikävä
      49
      781
    10. Mikä tekee kuuman

      Kaivatustasi?
      Ikävä
      39
      760
    Aihe