Paremmat jarrut vanh. 900:een?

Minulla on vanhempi 900, eli 4x114,3mm jaolla. Tähän malliin ei saa jäähdytettyjä levyjä. Onko kokemuksia miten pärjää (250hv) esim Speed Partsin sport levyillä, vai olisiko syytä vaihtaa 4x108mm jakoon ja jäähdytettyihin levyjarruihin.
3365
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ainakin og900T16 jenkki-malleissa on löytynyt jäähdytettyjä 114,3 jaolla olevia levyjä/satula systeemejä. Helppo olisi tietysti laittaa jostain purkuautosta 108 jaon koko paketti ja saisit tosi helppohoitoiset jarrut. Eteenkin vaihtaa jarrupalat 5-10min/puoli ja saat käkkärinkin taakse!!

Äänestä

Kannattaa tietenkin harkita kaikki vaihtoehdot. Yksi varteenotettava vaihtoehto on uusia kaikki jarrulevyt ja palat. Lisäksi purkaa kaikki satulat ja asentaa uudet tiivisteet. Uudet jarruletkut eteen. Jarruletkutkin vaikuttavat jarrutuntumaan, jos vanhat joustaa. Lopuksi uudet jarrunesteet.

Niiden jäähdytettyjen 4x114,3 jakoon käyvien jarrusatuloiden saatavuus on kuulemma hiukan huono...

Jos päätät kuitenkin vaihtaa uudemman malliset jarrut, joudut vaihtamaan navat levyineen ja jarrusatuloineen. Taakse taitaa joutua vaihtamaan koko taka-akselin. Lisäksi täytyy käsijarrukahvakin vaihtaa. Vanteetkin menee vaihtoon. Liekkö pääsylinterikään saman kokoinen? Kuulostaisi äkikseltään aika paljon kalliimmalta ja työläämmältä, koska täytyyhän tämäkin jarrupaketti tietenkin kasata uusilla paloilla, levyillä ja satulat kannattaa kunnostaa.

Äänestä
  • Kannattaa tosiaan kunnostaa pääsylinterikin kunnolla. Tarvittaessa hoonata ja ainakin vaihtaa tiivisteet/ tai hommata korjaussarja.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jarmo kirjoitti:

Minulla on vanhempi 900, eli 4x114,3mm jaolla. Tähän malliin ei saa jäähdytettyjä levyjä. Onko kokemuksia miten pärjää (250hv) esim Speed Partsin sport levyillä, vai olisiko syytä vaihtaa 4x108mm jakoon ja jäähdytettyihin levyjarruihin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu