Olemme opettaneet kissojamme pyytämään "Murkinaa", kun haluavat ruokaa, joten nykyään kun ovat nälkäisiä niin maukaisevat "Murnaa!"
Lisäksi kissamme tietysti osaavat maukua ulko-ovella, kun tulee vessahätä.
Vanhin kissaamme on opetettu vähän enemmän:
- Kun pidetään korkealla herkkupalaa, se nappaa sen kynnellä
- Sitten ollaan opetettu, että jos halutaan vain että kissa HAISTAA pelkästään makupalaa kädestä niin viedään varovasti kissan eteen syötävä ja se tietää että sitä ei saa napata.
Itse vanhin kissamme on oppinut:
- Jos hyvä makupala on ruoka-astian syvyyksissä, niin se ottaa tassulla makupalan omaan suuhunsa :D
Siinä joitaki mitä kissamme osaavat :)
Kissoille opetettua
3
563
Vastaukset
- <gjb<dfhb ja
Kaikki kissat osaavat nuo taidot ihan luonnostaan, joten älä kersku niillä.
Oletko itse kerskari, kun tuolla tavalla haukut toisia kerskareiksi?
Halusin vain kirjoittaa, mitä kissamme osaavat ja ajattelin, että muutkin varmasti haluavat kirjoitella mitä kissansa osaavat. En vain muistanut, että tämä palsta on täynnä hölmöjä ihmisiä, jotka olettavat toisten kirjoittajien olevan samanlaisia kuin itse ovat...
Tuo nyt oli muutenkin ihan turha palaute, joten ensi kerralla kun vastaat jollekkin niin mieti pari kertaa ennenkö kirjoitat mitään.
- kissat osaa
Mun vanha kissa osasi istua kun sille sanoi istu tai näytti käsimerkin. Se avas ovet ja salpojakin nosteli.
Sen pennuista yksi jäi meille, oppi sekin istumaan makupalasta, muttei muuten.
Sen pentu taas korkeintaan avasi raollaan olevan oven.
Että juu kissat osaa kyl monia asioita, samojakin. Onhan niitä kissoja jotka käyvät wc:ssä yms.. Kissat oppivat kuitenkin niin hyvin itse ja myös matkimalla. Jos talossa on koira, niin samoja temppuja ne oppii. Tiedän kissan joka on oppinut noutamaan ja toisia jotka murisevat vieraille ovella, vaikka ovatkin ihan kilttejä (perheen koira tekee niin)
Kyllä ne vaan on ihania veitikoita!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie572543Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää492315Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta22302Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten722223Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut512072Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1372027HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363981765Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1081706Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt221589Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241524