Ei ollut tilillä rahaa joulukuussa kun korot olisi mennyt maksuun. mitä nyt tapahtuu? vieläkö pankki ottaa suoraveloituksena vai tuleeko maksumuistutus tai jotain?
Opintolainan korot
Mitä tapahtuu
2435
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ainakin joissakin pankeissa tulee maksumuistutus, mutta suoraveloitus tuskin enään menee tililtä. Kannattaa ottaa itse yhteys pankkiin ja sopia maksusta jos ei tule maksumuistutusta.
sitten niin että jätin kerran tilille juuri sen suoraveloitusta vastaavan rahan.Taisi olla viikon kuluttua kun pankista ilmoitettiin että eivät onnistuneet veloittamaan kun katetta ei ollut.Tietämättäni pankki oli ensin veloittanut muutaman euron palvelupakettimaksun ja rahaa ei sitten riittänyt suoraveloitusta varten.Ihme että sinulle ei ole vielä tullut muistutusta.