kun se näköjään puuttuu kaikista n;s R,alueista se kun vääristää monopoolia siis luo kilpailua.
Onko ahvenanmaalla
6
2509
Vastaukset
Juuri oli paikallislehdessä juttu, että Lidl suunnittelee tuloa Ahvenanmaalle.
- Miina ja Suoma
Mitä ilmeisemmin Lidl tulee ruotsista, eihän suomesta saa mitään perustaa ahvenanmaalle.
Ahvenanmaa suosii ruotsalaista ja ruotsalaiset saavat kyllä perustaa virmojaan sinne.
Mikä mätä paikka ja kehuvat vielä olevansa suomalaisia hävetkää senkin lierot! Miina ja Suoma kirjoitti:
Mitä ilmeisemmin Lidl tulee ruotsista, eihän suomesta saa mitään perustaa ahvenanmaalle.
Ahvenanmaa suosii ruotsalaista ja ruotsalaiset saavat kyllä perustaa virmojaan sinne.
Mikä mätä paikka ja kehuvat vielä olevansa suomalaisia hävetkää senkin lierot!No Suomen Lidlin johtaja täällä on käynyt, eli kyllä se Suomesta näyttää tulevan. Ruotsalaiset saavat perustaa tänne firmojaan aivan samoin perustein kuin suomalaiset.
Ahvenanmaa on hyvä paikka eikä meillä ole mitään hävettävää.- Suoma ja Miina
ahvennainen kirjoitti:
No Suomen Lidlin johtaja täällä on käynyt, eli kyllä se Suomesta näyttää tulevan. Ruotsalaiset saavat perustaa tänne firmojaan aivan samoin perustein kuin suomalaiset.
Ahvenanmaa on hyvä paikka eikä meillä ole mitään hävettävää.Olemme käsittäneet niin, että kotipaikkaoikeus estää muualta tulevien perustaa yrityksiä Ahvenanmaalle.
Jokin aika sitten Ahvenanmaalle perustettiin ruotsalainen El-Giganti liike ja meillä suomessahan on samoja liikkeitä.
Onko ruotsalaisella jotain merkittäviä hintaeroja, että ahvenanmaalla suosittiin ruotsalaisia? Vai oliko kieli se mikä vaikutti?
Suomessa pitäisi suosia suomalaista. - saksa että jos
ahvennainen kirjoitti:
No Suomen Lidlin johtaja täällä on käynyt, eli kyllä se Suomesta näyttää tulevan. Ruotsalaiset saavat perustaa tänne firmojaan aivan samoin perustein kuin suomalaiset.
Ahvenanmaa on hyvä paikka eikä meillä ole mitään hävettävää.vaikka meikä perustais supi-suomalaisen kaupan vaikka marimekon en onnistuisi kun se ei onnistu mantereellakaan.
- ASDG
Suoma ja Miina kirjoitti:
Olemme käsittäneet niin, että kotipaikkaoikeus estää muualta tulevien perustaa yrityksiä Ahvenanmaalle.
Jokin aika sitten Ahvenanmaalle perustettiin ruotsalainen El-Giganti liike ja meillä suomessahan on samoja liikkeitä.
Onko ruotsalaisella jotain merkittäviä hintaeroja, että ahvenanmaalla suosittiin ruotsalaisia? Vai oliko kieli se mikä vaikutti?
Suomessa pitäisi suosia suomalaista.Ahvenanmaalaisten yhtiöiden osakkeita saa omistaa kuka tahansa mutta maakuntaan rekisteröityjen yhtiöiden hallitusten ennemmistöjen onolatava kotipaikkaoikeuden haltijoita.
Mikäli liiketoimintaa haluaa harjoittaa maakunnassa ilman kotipaikkaoikeutta niin maakuntahallituksen lupaa tarvitaan. Lupia on myönnetty perusteluna mm että lisäämällä kilpailua paikalliset (tunnetusti korkeat) kuluttajahinnat eivät karkaa käsistä.
Tästä johtuen ilmeisesti saksalaisomisteinen Lidl (tosin ilmeisesti Suomen tytäryhtiönsä kautta) on saanut kyseiset luvat. Gigantti/El_Giganten taas kuuluvat norjalaisomisteiseen Elkjöp konserniin.
Sekä Gigantti että Lidl ovat tunnetusti edullisen hintatason liikkeitä jotka ovat myös tuoneet Suomeen tervettä ulkomaista kilpailua. Suuria kansainvälisiä suomalaisia kauppaketjuja ei juuri ole.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eroa Orpo! Orpo eroa!
Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa1112732Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!
Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava621734SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa
Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän181728Naiset ei halua kilttejä miehiä
Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,2691612Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti
Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --111564Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat
Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue271268Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä
Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.271139Kiinteistökauppoja
Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan411072Menettämisestä
Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?881048RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI
Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä4041022