Onko tuo koukun hinta normaali, äkkiseltään kuulostaa korkealta.. onko kukaan ostanut auton ja laitattanut siihen koukun toisaalla, mihin hintaan saa koukun asennettua muualla.. noin hinta riittää, tarkoitan että olisiko siinä mahdollista säästää muutama huntti?
Koukku muuten kyllä on aika must varuste, fillaria tarvii kuskata muutamaan otteeseen vuodessa, tarpeeseen nähden tuo 750e on aika kovahko hinta.
Koukku muuten kyllä on aika must varuste, fillaria tarvii kuskata muutamaan otteeseen vuodessa, tarpeeseen nähden tuo 750e on aika kovahko hinta.
Vastaukset 16
Vanhimmat
oli 580 ekua.
Myykö ne tehdasasennettuna myös kiinteää koukkua?.. katalogin mukaan olisi vain irroittavaa mallia, tuo kiinteä olisi omasta mielestäni parempi sillä se on aina mukana eikä koskaan tarvisi murehtia että joku sen siitä irrottaa ja varastaa.. ulkonäkö taitaa olla useimmilla ton irroitettavan koukun päällimmäinen idea.
lukittua.
Itselläni on Scoutissa sellainen.
Näppärä käyttää, ei tarvitse enää edes polvistua maahan, kun sitä laittaa paikalleen. Pistokkeenkin saa käännettyä puskurin taakse piiloon.
myös kiinteä koukku hinta 185, ei käy peruutustutkan kanssa, sanotaan hinnastossa.
Irroitettava koukku näyttäis olevan 340 330 vetokoukun sähkösarja, 13-napainen adapteri 13/7-napainen n. 29, asennukset - alennukset.
Sanovat tämän koukun "tuntevan" myös peräkärryn luistot!!???
Löytyykö nuo vaihtoehdot netistä jostain .. vai ihanko myyjä noi hinnat ja vaihtoehdot sanoi, en ole ainakaan itse löytäny muita kuin se irroitettava mikä on skodan verkkosivulla mainittu.
.. volkkarilla on ainakin siihen maasturiin saatavilla semmosta, mikä kääntyy auton alta kokonaisuudessaan käyttöön silloin kun tarvii, ei siis edes irroitettava vaan menee kokonaisuudessaan piiloon.. sehän ois makee :) ..mut tuskin saatavilla hlö-auto malleihin ylipäätään.
www.skoda.fi, siellä on Skoda Magazine - lehti ja kun ottaa sivun numeron 38 - 39 aukee lisävarustehinnasto. Lehdessä on muutakin uusiin Skodiin liittyvää.
jälkiasennettuna vieläkin kalliimpi. 840eur
Itelle koukku ja sen asennus maksoi 250 euroo. Eli halvalla sain ja laadusta en tiedä...
Minkä ikänen Ocu sulla on kyseessä ja saako olla niin utelias, että kysyisin missä asensivat?
Mulle väittivät Skodan liikkeessä, että nykyajan autossa ei saa ottaa sähköjä ryöstöliittimiltä takavaloilta, koska se sotkee palaneen lampun valvonnat ym. hienoudet. Sähköt pitää ottaa omalla kaapelillaan edestä saakka sähkökeskuksesta, mikä tekee suuren osan hinnasta. Ei ne koukun raudat ihmeitä maksa.
CAN-väylällä toteutetut sähköt on syynä joittenkin lisävarusteiden kytkennän kalleudelle. Rosvoliittimillä ei voi kytkeä mitään varusteita.
Autoliikkeessä ovat ihan oikeassa,ei saa mennä ottamaan takavaloista (vanhaan malliin) sähköjä koukkuun. Oikealla asennussarjalla BOXI vedetään keulilta asti. Älä missään nimessä mene vetään ryöstöliittimillä. Nykyään ainakin Volkkareissa vedetään keulilta virrat koukkuun. Varmaan Sokodassa sama. Ei kannata itse ruveta "tuusaamaan" nykyajan koukkuja, on sekin homma mennyt sellaiseksi.
Vanhaan ocuumn laitoin itse koulun, 155€/biltema, noihin uusiin kai jäis laittamatta, jos ei roisvoilla enää onnistu sähköt
siinä eniten sen 300 eur ja lisäksi tarvitaan sen 30 euron adapteri eri napaisuuksien takia. Homma on työläs kaikissa Vaggineissa, nostaa hintaa ja vie aikaa, verhoilujakin vissiin purettava ja testerillä pitäävaklot ja väylät sopeuttaa yms. Irtokoukku maksaa suunnilleen sen puolet enemmän ku kiinteä.
Oma Ocu II mallia aikanaan tilatessani myyjä sanoi että koukku kannattaa ottaa suoraan tehdastilauksena, koska asennus on varsin haastava operaatio jälkikäteen. Tein työtä käskettyä vaikka hinta olikin kovanlainen.
Jutun juju on siinä että olivat sitten kuitenkin sössineet tilauksen niin, ettei sitä koukkua ollut tehdastilaukseen mennyt ja olivat sen sitten täällä päässä asentaneet jälkikäteen asiasta kuitenkaan minulle mainitsematta. Tämä selvisi myöhemmin kun vein auton erinäisten pikkujuttujen takia takuuhuoltoon ja selvisi että ko. jutut johtuivat nimenomaan koukun jälkiasennuksesta. Verhoilut nimittäin eivät olleet ihan paikallaan joka paikassa, jne.
Nykyisin saa ihan päteviä telineitä, jotka kiinnitetään suoraan takaluukkuun. Farmari autoihin löytyy useita eri malleja ja myös sedaniin on ainakin yksi tarjolla.
Itse olen käyttänyt 6-vuotta takaluukkuun asennettavaa telinettä eri farmariautoissa ja hyvin on toiminut.