Miten saan parhaiten onnistumaan mustasilmäsusannan esikasvatuksen. Istutanko kukkapurkkiin paljon siemeniä,vai vaan muutamia. Varmaan siemenet pitää kylvää helmi-maaliskuulla.
"Susannan ystävä"
Mustasilmäsusannan kylvö+kouliminen
4
28772
Vastaukset
- puutarhaaja
Tee vaikka näin:
Täytä pienet turvepotit kostealla,kuohkealla mullalla. Merkillä ei niin väliä, kunhan ei ole voimakkaasti lannoitettua multaa. Piilota siemenet pintamultaan, yksi per potti. Kerää potit samaan astiaan, jossa niitä on helppo kastella, ja laita astia sitten lämpimään ja valoisaan paikkaan. Itämistä odotellessa pidä huoli, että multa pysyy kosteana, ei märkänä eikä kuivana. Turvepotit on helppo kastella kun ne ovat reunallisessa astiassa, mutta ne ovat myös helposti kuivahtavia, varsinkin kuuman lämpöpatterin päällä olevalla ikkunalaudalla.
Muutaman päivän päästä pitäisi alkaa ituja puskea pintaan. Kun taimet ovat kasvaneet jo reilusti pituutta ja alkavat roikkua ruukun reunoilla, laita niille tukikepit. Kun pikku turvepotti alkaa näyttää ahtaalta ja juurta puskee potin läpi, istuta taimet potteineen isompiin ruukkuihin, ehkä jopa jo tuleviin kesän kasvatusastioihinsa. Sitten joskus, toukokuulla ehkä, kun taimet on isoja ja ulkona jo reilusti plusasteita, niin taimet voi viedä päiväksi ulos, totuttelemaan ulkoilmaelämään.
Eipä siinä sen kummempaa, tasainen kosteus, lämpö, valo ja lannoitus on tärkeää kaikelle kasvulle.
Mustasilmäsusanna on aika nopee kasvunen, kovin aikasin ei esikasvatusta kannata aloittaa, jos kasvit on tarkoitus kesäksi ulos sijoittaa. Pitkä sisäkasvatus tuottaa yleensä hentoisempaa kasvua, valon määrä on kumminkin sen verran heikompi kuin ulkona. Toivotaan aikaista ja aurinkoista kevättä, niin saadaan hyvin taimet kasvuun!- kysyy jos on vastaajaa
Minullakin on susannan(kin) siemeniä, pitääkö se latvoa?
Ja yleensä, mitä voi latvoa, ja voiko jollekin olla haitakin jos latvoo eikä se sille kasville käykään.. - puutarhaaja
kysyy jos on vastaajaa kirjoitti:
Minullakin on susannan(kin) siemeniä, pitääkö se latvoa?
Ja yleensä, mitä voi latvoa, ja voiko jollekin olla haitakin jos latvoo eikä se sille kasville käykään..Eipä sitä yleensä köynnöstävästi kasvavia tarvitse latvoa. Latvonnallahan pyritään saamaan kasvi haaroittumaan ja kasvamaan tuuheammaksi. Aika useita kesäkukkien taimia latvotaan, mutta se ei ole mitenkään pakollista tai aina tarpeenkaan, kasvikohtainen juttu. Itsellä on kokemusta samettikukista ja lobeliasta, niitä ei tarvinnu latvoa, mutta taasen petuniat ja ahkeraliisat olen aina pätkäissyt ja saanut sitten tukevia ja runsaasti kukkivia taimia.
- Sirakusa
Olen muutamana kesänä iloinnut rehevistä mustasilmäsusannoista terassillani - myös tänä kesänä. Susannassa on ollut koko kesän kukkia runsaasta ja niin on edelleen. Tutkin kuihtunutta kukkaa ja "kukkapohjaa", mutta en mielestäni näen siemeniä. Pitääkö kannan antaa aivan kuivahtaa, vai mistä ja milloin siemeniä löytyy? Olen nyppinyt kukkineet kukat kantoineen pois varmistaakseni kukinnan jatkumisen siinä onnistuen mainiosti. Olen tähän asti ostanut valmiin taimen, mutta haluaisin kokeilla susannan kasvatusta alusta saakka ja siis mieluusti oman kasvin siemenillä. Pistokastakin aion kokeilla talven yli.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä751410Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2481312Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1521096Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2551078- 51785
- 65774
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em62747Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui39718Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤44701- 30647