Onkohan järkevää ostaa visalla autoa sais heti omiin nimiin.. korothan tuossa on varmaan samaa luokkaa kuin jollai ge moneyllä, laina ei tule kysymykseen tapauksessani..
visalla auto?
audiman25
91222
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
20,000 euron luottoraja niin mikäs siinä.Minun Amexillani ei oikeastaan ole luottorajaa mutta soittivat kerran kun oli yli 5,000 euroa piikissä.Halusivat varmistaa että kortti oli hallusani.Ja hyvä niin.:)
osto/käyttörjaa, kun ei siinä AMEX:ssa ole koko luotto-ominaisuutta. :p
Ainiin unohtui, että Visa Goldilla yleensä maksimi luotto raja on 10000€, ja normaali Visalla pienempi. Joten ei silläkään viellä mitään tuliterää autoa luotoksi ostella.
tule kysymykseen, mutta visalla maksaminen kyllä. Luotto se on visa-luottokin.
200,-E lei öydy taskusta niin kai sen sitten voi visallakin maksaa. Enempää ei nimittäin ainakaan henkilöautosta kannata maksaa
jott asaisi luottorajan jonnekkin 20000-30000 on oltava kuukausitulot samaa luokkaa eli ei persaukiset sellaisia saa vaikka olisi millin omaisuus sillä tulot ratkaisee.Visa laskuhan on maksettava kuukaudessa pois.
Visa-kortissa on kaksi ominaisuutta: maksimi luottoraja ja kuukausittainen vähimmäissuoritus. Luottorajaa ei kannata ylittää edes hetkeksi ja joka kuukausi on maksettava vähimmäiserä lyhennystä.
Mutta pitää huomata, että nämä eivät sovi lasten käsiin.
siis visa laskua voi lyhentää kk 3 prosenttia luottorajasta on minimi lyhennys! Eli jos luottoraja on 3000 niin sitä voi lyhentää 90 euroa kuussa, jos 6000 niin 160 kuussa, eli
kun tällä hetkellä maksan autolainaa 144E kuussa niin mietin olisiko järkevää maksaa tuo visalla pois sais auton omiin nimiin, ei tarvis kaskoa maksaa ja kk erä pienenis. autossa 3000 lainaa jäljellä.
hieman eri korko kuin sun autoluotossa/lainassa..
visassa ~11%/kk
autoluotossa ~5-7%/kk
mutta jos säästää sitte niissä vakuutusmaksuissa korkojen erotuksen verran ni eihän siinä mitää, entäs sitte ku mälläät autos johki?