kyllä nyt on peli, niin sekaisin, että kannattaisi tuo junttiseura hakea kokonaan konkurssiin.
ripaska on joensuun kansallislaji ja sitä harrastetaan kouvolasta ripatussa karneevalissa hymyissä suin kun juntteja viihdyttää mukahauskat seonsiinnä-miehet.
muutenkin mitä tekee mestiksessä näillä farmiseuroilla, kun tammikuun jälkeen tältä rahattomalta poppoolta viedään kaikki pelimiehet takaisin liigaan? koska omin avuin?
jokipo leijonaliigaan..!
ripaska on joensuun kansallislaji ja sitä harrastetaan kouvolasta ripatussa karneevalissa hymyissä suin kun juntteja viihdyttää mukahauskat seonsiinnä-miehet.
muutenkin mitä tekee mestiksessä näillä farmiseuroilla, kun tammikuun jälkeen tältä rahattomalta poppoolta viedään kaikki pelimiehet takaisin liigaan? koska omin avuin?
jokipo leijonaliigaan..!
Vastaukset 3
Vanhimmat
Onneksi eräille riittää...
Toimitusjohtaja Saari kertoi, oliko lauantain Vasabladetissa, että talousarviosta jäädään mutta ei hirveen paljon. Talousarvioon on laskettu mukaan 2 playoff-peliä. Jos sen perusteella lasketaan että niiden mennessä Sportin yleisökeskiarvo olisi about 2550 (Sportilla sen verran kiinnostavia kotiotteluita nyt edessä että keskiarvo luultavasti nousee) niin jäädän talousarviosta 250 katsojaa per peli mikä euroissa tekee noin 5000 euro per peli (20 euro per henkilö). Kotipelejä on sitten yhteensä 24 mikä tekee miinusta 120 000 euroa koko kaudelle. Jos kuitenkin saadan playkkareissa kotipelejä lisää niistä tulisi tuloja (3300 katsojalla) noin 66000 euroa per peli ja menoja varmasti ainoastaan muutama tuhat per peli. Eli jos Sport pelaa playkkareissa neljä kotiottelua ollaan lähestulkoon nollatuloksessa. Jos edetään finaaleihin tehdään jo reilusti plussaa, puhumattakaan liigakarsinnoista. Eli kaikki on mahdollista talouden suhteen.
talouteen tai muutamaan tappioon, ei saa selvää?
Talous on hyvässä kunnossa. Kulut/piste esim. Vaasaan tai Kouvolaan verrattuna on Jokipojilla plussalla.
Väkeä käy katsomossa sarjassa toiseksi eniten, joten sieltä tulee sellaista fyrkkaa jota ei ole edes budjetoitu.
Jokipojat ovat varmaankin sarjassa kaikkein omavaraisin joukkue pelaajien suhteen. Taitaa yksi stadilainen liigamies olla pysyvästi vaihtopenkillä, viekööt vaan takaisin liigaan.
Enpä muuten haluisi kommentoida humalaisen hörhöviestiä mutta pahimmat ja pahiten haisevat juntit olen nähnyt Helsingissä.