koska c-kortin hinta nousee merkittävästi? oliko se helmikuussa? ja paljon sille tulee hintaa lisää?
c-kortti
13
975
Vastaukset
- ei mitään helmikuussa
Eihän se nyt vielä helmikuussa nouse, vaan syyskuussa. Siitä en tiiä paljonko lisähintaa tulee, mutta jos sen ammattipätevyyskoulutuksen joutuu suorittaan, niin kyllä se hintaa nostaa.
- siinäää
Ajokertoja lisää kolme kertaa nykyinen.
Ammattipätevyyden tarvitset jos menet vieraalle töihin (35 h ).Ei muuten. - kiki
siinäää kirjoitti:
Ajokertoja lisää kolme kertaa nykyinen.
Ammattipätevyyden tarvitset jos menet vieraalle töihin (35 h ).Ei muuten.Lisää ajokertoja, edelleen ajokertoja tullaan vaatimaan sama 20, kuten nykyjään
kiki kirjoitti:
Lisää ajokertoja, edelleen ajokertoja tullaan vaatimaan sama 20, kuten nykyjään
Kun B-kortin haltija suorittaa C-kortin, nykyisin vaaditaan vain 5 ajokertaa, mutta syyskuusta alkaen kuulemma 20. Yksi ajokerta on vähintään 25 minuuttia.
- joojoo33
siinäää kirjoitti:
Ajokertoja lisää kolme kertaa nykyinen.
Ammattipätevyyden tarvitset jos menet vieraalle töihin (35 h ).Ei muuten.Jos suorittaa sen C-kortin ennen tämän vuoden syyskuuta (en muista tarkkaa päivämäärää koska se syyskuussa muuttuu), niin selviää sillä kun suorittaa sen 35h tuntia kestävän ammattipätevyyskoulutuksen. Jos suoritat sen C-kortin tämän syyskuun jälkeen, se ammattipätevyyskoulutus on pidempi, ja sitten tämä kerran 5vuodessa suoritettava kertauskurssi se 35h.
- koipireisi autokoululta
kiki kirjoitti:
Lisää ajokertoja, edelleen ajokertoja tullaan vaatimaan sama 20, kuten nykyjään
09.09.09 jälkeen täytyy ajaa ensin B-kortti. Ajokertoja 30-32.
Tämän jälkeen pääsee vasta suorittamaan C-korotusta, jossa on ajokertoja todennäköisesti 20.
Eli BC-kortin saadaksesi sinun tulee ajaa yhteensä 50-52 ajokertaa, entisen 30-32 tilalla.
Mikäli haluaa ammattimaisen kuorma-autokortin tarvitaan 280 tuntia ammattipätevyyskoulutusta. - kiki
Timontti kirjoitti:
Kun B-kortin haltija suorittaa C-kortin, nykyisin vaaditaan vain 5 ajokertaa, mutta syyskuusta alkaen kuulemma 20. Yksi ajokerta on vähintään 25 minuuttia.
AInut poikkeus jolloin voi päästä viidellä ajokerralla, on se että jso ollut voimassa B-kortti vähintään 6 kuukautta, mutta pääsääntöisesti aina 20 ajokertaa
- mikä muuttuu nyt
koipireisi autokoululta kirjoitti:
09.09.09 jälkeen täytyy ajaa ensin B-kortti. Ajokertoja 30-32.
Tämän jälkeen pääsee vasta suorittamaan C-korotusta, jossa on ajokertoja todennäköisesti 20.
Eli BC-kortin saadaksesi sinun tulee ajaa yhteensä 50-52 ajokertaa, entisen 30-32 tilalla.
Mikäli haluaa ammattimaisen kuorma-autokortin tarvitaan 280 tuntia ammattipätevyyskoulutusta.Nyt vaditaan 20 ajokertaa C-korttiin, ja jatkossa vaaditaan kanssa, eli juur mikään ei muutu.
Ja mitä ammattipätevyyteen tulee, niin ei kai sitä autokoulun kautta hommata... kiki kirjoitti:
AInut poikkeus jolloin voi päästä viidellä ajokerralla, on se että jso ollut voimassa B-kortti vähintään 6 kuukautta, mutta pääsääntöisesti aina 20 ajokertaa
Valtaosa aktiiviväestöstä lienee kuitenkin juuri sellaisia, joilla on B kortti ja se on ollut yli 6 kuukautta.
- xcxcxcxcxcxcxcxc
joojoo33 kirjoitti:
Jos suorittaa sen C-kortin ennen tämän vuoden syyskuuta (en muista tarkkaa päivämäärää koska se syyskuussa muuttuu), niin selviää sillä kun suorittaa sen 35h tuntia kestävän ammattipätevyyskoulutuksen. Jos suoritat sen C-kortin tämän syyskuun jälkeen, se ammattipätevyyskoulutus on pidempi, ja sitten tämä kerran 5vuodessa suoritettava kertauskurssi se 35h.
Eli meen 2010 autokouluun ja ois suunitelmissa ollu BC kortit. Nyt ilmeisesti tuo hinta nousee, mutta kuinka paljon? Ja muuttuuko se C-korttikoe mitenkään?
Ku mulla ois rojektina tuommonen jenkkipaku joka vaatii C-kortin.....
S**tanan EU! - .........
xcxcxcxcxcxcxcxc kirjoitti:
Eli meen 2010 autokouluun ja ois suunitelmissa ollu BC kortit. Nyt ilmeisesti tuo hinta nousee, mutta kuinka paljon? Ja muuttuuko se C-korttikoe mitenkään?
Ku mulla ois rojektina tuommonen jenkkipaku joka vaatii C-kortin.....
S**tanan EU!Eiköhän siihen jenkkipakuun riitä toi C1-kortti, joiden ajaminen lakimuutoksen jälkeen varmaan lisääntyy, (nykyään pari vuodessa koko maassa). Toisaalta paketti on vielä aika levällään, joten kannattaa katsella miten on sitten kun kortti on ajankohtainen.
Ps. EU-direktiivien toteuttamien on pääsääntöisesti aina kansallinen asia, ja tässä suomalaiset ei kyllä pitäneet tarpeeksi puoliaan. - Hessuw
......... kirjoitti:
Eiköhän siihen jenkkipakuun riitä toi C1-kortti, joiden ajaminen lakimuutoksen jälkeen varmaan lisääntyy, (nykyään pari vuodessa koko maassa). Toisaalta paketti on vielä aika levällään, joten kannattaa katsella miten on sitten kun kortti on ajankohtainen.
Ps. EU-direktiivien toteuttamien on pääsääntöisesti aina kansallinen asia, ja tässä suomalaiset ei kyllä pitäneet tarpeeksi puoliaan.Niin, direktiivi olisi ilmeisesti sallinut 35 tuntisen opiskelun viiden vuoden jaksoissa myös itseopiskeluna ja tietojen ja taitojen osoittamisen. Nyt on pakko löytää aikaa ja resursseja istua pönöttää ne viisi päivää.
- jos se
Hessuw kirjoitti:
Niin, direktiivi olisi ilmeisesti sallinut 35 tuntisen opiskelun viiden vuoden jaksoissa myös itseopiskeluna ja tietojen ja taitojen osoittamisen. Nyt on pakko löytää aikaa ja resursseja istua pönöttää ne viisi päivää.
aloitetaan jo kesäkuussa ja laki voimaan 09.09.2009?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
PropsApp Koodi
Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset23498Persut yrittävät epätoivon vimmalla
kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a983331"Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"
Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin542826IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n
eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-572632Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen
Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.922455Taas nuoren kuolema
Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭411691Jari Sillanpää isossa leikkauksessa - Paljastaa, mitä uralle tapahtuu!
Palaako Siltsu keikoille? Artisti, ex-tangokuningas Jari Sillanpää on ollut lonkkaleikkauksessa ja kotiinpaluu on edessä221289- 961248
Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen on selvä
On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen joten3421114Hämmentävä muutos tv:ssä: Roope Salminen OUT, Sointu Borg IN!
Roope OUT, Sointu IN! Mitä tykkäät tästä muutoksesta? Suositun Myyrä-seikkailusarjan alusta asti juontohommissa on oll161013