Varusmiehille kriisiapua!

Niinisalossa

Voi jessus mitä sakkia. Miten pärjäisivät sodassa, kun joka päivä kuolee kymmeniä. Kriisitilaisuudet jokaiselle? Ja sitten haukkuvat sivareita mammareiksi, pah, paljon rohkeamman valinnan sivarit tekevät kuin muiden perässä inttiin vaeltavat lampaat.

7

226

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eikös tuota kriisiapua nykyisin anneta jos perunapata tipahtaa lattialle tai musta kissa kävelee tien yli.

      • hahhah----

        ASEET PITÄÄ EHDOTTOMASTI KIELTÄÄ VARUSMIEHILTÄ!
        tai ainakin kolmen psykologin arvio enenkuin päästetään liipasinhulluja koskemaan aseisiin !


      • sivari-

        Mustakissa ! KOPUTETTAVA PUUTA KOLMASTI...autoissa vaan ei ole enää puuta...en ole taikauskoinen,mutta varmuudenvuoksi sylkäisen kolmasti!


      • HÖPÖ HÖPÖ

        Tehdään joka asiasta kaikkia sivullisia koskeva kriisi ja media tapahtuma. Turhaa hurskastelua ja surkuttelua se on vaan elämää aina kuolee ihmisiä tosi elämässä. Kriisiapua niille joita asia koskee ei sitä nyt koko maan kansalaisia tarvitse psykiatrille raahata. Voi sitä ilman mediaakin osanottonsa viedä perille asianosaisille.


      • HÖPÖ HÖPÖ kirjoitti:

        Tehdään joka asiasta kaikkia sivullisia koskeva kriisi ja media tapahtuma. Turhaa hurskastelua ja surkuttelua se on vaan elämää aina kuolee ihmisiä tosi elämässä. Kriisiapua niille joita asia koskee ei sitä nyt koko maan kansalaisia tarvitse psykiatrille raahata. Voi sitä ilman mediaakin osanottonsa viedä perille asianosaisille.

        Itsemurhiahan ei normaalisti uutisoida lainkaan, mutta epäilen, että tällä kertaa julkisuuteen ehti ensin epämääräinen tieto siitä, että varuskunnassa on ammuskeltu.

        Kun tilanteen todellisuus sitten selvisi, oli pakko tiedottaa asiasta, muuten se olisi jäänyt epämääräisenä huhuna liikkeelle ja saanut varmasti villejä lisäjuonteita.


    • Sotatilanne on kuitenkin pikkuisen eri asia kuin rauhan aika.

      Voihan olla, että sinua ei paljon hetkauta jos joku tuttavapiiriisi kuuluva ampuu itsensä... Mutta ikävä kyllä kaikki ei ole niin kovia jätkiä kuin sinä ja heille voi olla hyödyllistä saada pientä kriisiapua. Eikä sitä apua kenellekään pakolla tyrkytetä vaan sen vastaanottaminen on vapaaehtoista.

      Varsinkin kun armeija on varsin tiivis yhteisö, jossa nuoret miehet ovat jatkuvasti tekemisissä toistensa kanssa, tuollainen tpaus voi olla erityisen järisyttävä.

    • hyvä asia

      Kyse on varusmiehistä eli tavallisista nuorukaisista ja itsemurhasta ei sodasta.
      Sodan traumat näkyy vieläkin isiemme kokemuksissa ja ovat välittyneet seuraavaankin sukupolveen. Kyllä kriisiapua silloinkin annettiin vaikka ei ammattimaisesti koulutettuja ollutkaan.
      Kriisiapu on varmasti paikallaan tässäkin tapauksessa.
      Kotimaassa jeesustelevia "kovia kundeja" tapaa silloin tällöin sotaa käyvissä maissa vellit housuissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      38
      3662
    2. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      27
      3219
    3. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      65
      2855
    4. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      82
      2677
    5. Miks tän meidän

      Rakkauden on pitänyt olla näin vaikeaa?
      Ikävä
      35
      1748
    6. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      80
      1680
    7. Elän vastoin

      Kaikkia arvoja kun en pysy sinusta erossa.
      Ikävä
      28
      1507
    8. muista olla

      VAROVAINEN! m
      Ikävä
      15
      1485
    9. Olisitpa se hellä

      Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k
      Ikävä
      23
      1474
    10. Onneksi on edes yksi kuva

      Susta mitä voin välillä ihastella ja kaipailla sua😔
      Ikävä
      28
      1468
    Aihe