Miksi Jumalaa pitää palvella?

Itse en ole koskaan ymmärtänyt miksi Jumala vaatisi, että nimen omaan häntä tulisi palvella? Uskon, ettei Jumala todellakaan olisi niin pikkusieluinen.

Itse ajattelen, että palvelen parhaiten Jumalaa, kun toimin ja elän täällä maapallolla omatuntoni mukaan. Silloin noudatan melko hyvin Raamatun 10 käskyä.
4120
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Niin on Raamattuun kirjoitettu

Äänestä

vaikeuksia älä tapa käskyn kanssa. Hyttysen voin tappaa täysin kylmäverisesti, mutta kärpäsen kanssa alkaa jo olla vähän niin ja näin. Paniikki iskee, jos ampiainen on posessa sisällä, eikä se suostu poistumaan, vaikka sulkee sälekaihtimet ja viisaa sille tietä valoon.

Etananakin vielä salaattipenkistä, mutta tarttee tarkkaan katsoo kesällä mihin astuu, kun alle voi jäädä muurahainen (saattaa kovuutensa vuoksi selvitäkki) tai töihin menossa oleva sontiainen. Eihän sekään mitään sille mahda, että on sontiaiseksi syntynyt.

Äänestä
  • 24 "Jumala, joka on luonut maailman ja kaiken, mitä siinä on, hän, joka on taivaan ja maan Herra, ei asu ihmiskäsin tehdyissä temppeleissä. [Ap. t. 4:24, 14:15 | Ap. t. 7:48,49]
    25 Häntä ei myöskään palvella ihmiskäsin, ikään kuin hän tarvitsisi jotakin -- itse hän antaa kaikille elämän, hengen ja kaiken muun. [Ps. 50:12]

    Äänestä

Jumala ei tarvitse palveluamme, vaan rakkautemme yli kaiken. Ja kuten helposti huomaat, tähän me ihmisinä emme kykene, kun vain katselemme ja kuuntelemme ympärillemme ja huomaamme niin paljon pahuutta ympärillämme ja ennen kaikkea myös itsessämme.

Sensijaan meidän palveluamme odottaa meidän lähimmäisemme. Ja kohta huomaamme ettemme tähänkään kykene. Vaan käy kuten on kirjoitettu 'sitä sitä hyvää jota tahdon en tee, vaan teen pahaa jota en tahdo' ja tämä kirjoitus jatkuu näin 'tätä pahaa en tee kuitenkaan minä, vaan synti joka minussa asuu'.

Eli meissä asuu synti, mutta Jumala luodessaan ihmisen omaksi kuvakseen tiesi miten ihmiselle tulee käymään eli tekee syntiä. Tämän takia Jumala lähetti poikansa Jeesuksen tänne maailmaan ihmisten keskelle, joka Pyhän Henkensä kautta kutsuu ja lohduttaa edelleen ihmisiä Hänen seuraajakseen Hänen Valtakuntaansa. Vain tämän yhden uskon kautta käy tie kerran perille Taivaan kunniaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nimimerkki K.K. kirjoitti:

Itse en ole koskaan ymmärtänyt miksi Jumala vaatisi, että nimen omaan häntä tulisi palvella? Uskon, ettei Jumala todellakaan olisi niin pikkusieluinen.

Itse ajattelen, että palvelen parhaiten Jumalaa, kun toimin ja elän täällä maapallolla omatuntoni mukaan. Silloin noudatan melko hyvin Raamatun 10 käskyä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu