Hautamäki antaa yhden epämääräisen vastauksen siihen, että onko ehkäisysynti edelleen SRK:n syntilistalla niin koko vl-kansa alkaa kiertelemään asiassa. Ihmeellistä! VL:t ovat jo 40 vuotta tuominneet kaikenlaisen syntyvyyden säännöstelyn (siis ihmisten) synniksi ja Jumalan luomistyön vastaiseksi. Mutta kun nyt kysyy sinänsä selvää asiaa ihan suoraan, saa vastaukseksi omituista kiertelyä ja kaartelua.
Onko ehkäisysynnistä tulossa ns "vaiettu synti" kuten televisiosynnistä? SRK valehtelee, ettei televisiota ole koskaan kiellettykään, mutta kukaan vl-uskovainen eisilti uskalla taivaspaikan menettämisen pelossa televisiota kotiinsa hankkia.. Suuri on valta SRK:lla alamaisiinsa!
Onko ehkäisysynnistä tulossa ns "vaiettu synti" kuten televisiosynnistä? SRK valehtelee, ettei televisiota ole koskaan kiellettykään, mutta kukaan vl-uskovainen eisilti uskalla taivaspaikan menettämisen pelossa televisiota kotiinsa hankkia.. Suuri on valta SRK:lla alamaisiinsa!
Vastaukset 17
Vanhimmat
ettei uskovaiset toverit heitä minua saatanoille.
Aika hyvin selitetty täällä:
http://scratchpad.wikia.com/wiki/Ehkäisy
Kopioida talteen, sillä olen monesti huomannut esim. Wikipediasta katoaa arkaluontoisia tietoja, kun laajemmat joukot saavat niistä tiedon.
Tallella on.
Selitys on tämä. Ehkäisykiellon PERUSTELUT ovat huterat kuiinkotrttitalo. Raamatusta ei ehkäisykieltoa läydy joten se on perusteltu epämääräisillä sattumanvaraisilla raamatunlauseilla ja puhujamiesten omilla mmielipiteillä.
SRK-opin mukiaan uskovaiset ovat harvoin itse tutkineet Raamattua. heille menee läpi pelottelu ja uhkailu.
Nyt tämä korttitalo on hajoamassa. Paljastui ettei ollut perustuksia!
Hautamäki yrittää nyt taiteilla kieli keskellä suuta. Mutta riittää kun lukee Päivämiestä ja kuuntele esuviseurasaarnoja, niin see paljastuu että ehkäisykielllola ei ole mitään perustaa Jumalan sanassa. Kyseessä on vuosikymmenien huijaus.
Mitä Hautamäki ja Voittonen sanovat lapsille, joiden äiti menehtyi ennennaikaisesti.
tällä hetkellä ehkäisyasiaa! Se kertoo aika paljon SRK:n sisällä vallitsevasta ristivedosta.
Eihän tuo Pakkula uskalla kommentoida oikein mitään. Jo aikoja sitten lakkasi kommentoimasta, kun näki miten maa makaa. Muutama sekava hässäköinti on nähty hänen taholtaan sen jälkeen. Ja OM myös on tyytynyt aika pitkälle lutherlainauksiin. Nuusku ja Weha siellä nyt kirkastavat.
He perustelevat syntyvyydensäännöstelysyntiään sillä, että Jumala sanoi kaikille luomilleen lajeille: "Olkaat hedelmälliset ja lisääntykäät!"
Mutta samaan aikaan kun he pakkosynnyttävät lapsia kuolenkin uhalla, he säännöstelevät koti- ja lemmikieläintensä syntyvyyttä. Ristiriita..
Onko Pakkulalle epäselvää että ehkäisykiellosta luovuttiin juuri kun Kotimaan toimittaja soitti Hautamäelle?
Mutta ei Jumala todellakaan ole antanu muista KÄSKYJÄ kuin KYMMENEN KÄSKYÄ jotka opetataan kristinopissa.
Lisääntymiskäsky ei ole "käksy", opetti Luther: "Se on enemmän kuin käsksy." tarkoittaen että ihminen lisääntyy biologiselta pohjalta, ja lisääntyminen on ihmisessä Jumalan luomana ominaisuutena kuten eläimilläkin. Ei siis tarvitse käskeä. Lisääntyminen on täyusin luonnollista. Ehkäisyä raamattu ei kiellä, päinvastoin, ihmisen tulee järjellään yrittää aina suojella ja varjella olemassaolevaa elämää.
9:1 Ja Jumala siunasi Nooan ja hänen poikansa ja sanoi heille: "Olkaa hedelmälliset ja lisääntykää ja täyttäkää maa.
Miten isä ja poika lisääntyvät keskenään?
Vaikka lisääntyminen kerran vuodessa (yleensä) on vl-maatilankin eläinten luonnollinen tapa jatkaa sukus, vl päättää silti niin koti- kuin lemmikkieläintensä lisääntymisajankohdan. Miksi SRK:lle eläinten hyvinvointi on naisen hyvinvointia tärkeämpi?
ettei vastuuntunnottomasti saa "kiihotta" yksilöä toimimaan tiettyyn suuntaan.
Samasta syystä hoitokokoukset on nyt lopetettu.
Eli toimintatavat ovat tältä osin muuttuneet esivallan tahdon mukaisesti, usko ja sen opetus ei. Edelleen luotetaan sanaan ja herran johdatukseen.
kaikkine julmuuksineen.. Olettepa sakkia.
Etkö tiennyt!
Vl-ihmiset ovat osa hämillään, ja osa saattaa olla jopa järkyttyneitä, ja siksi vaikenevat.
Ei ole varmasti helppoa olla vl-ihminen kun ajattelee, että ikänsä on seuroissa kuullut ehkäisyn olevan synti, ja perustuvan Jumalan sanaan.
Sitten yhtäkkiä onkin tilanne, jossa vl-liikkeen johtohahmo ei uskallakkaan kertoa sitä mitä kerrotaan seuroissa. Miksi ei uskalla kertoa, jos sitä oppia on opetettu vuosikausia ja sanotaan sen perustuvan Raamattuun? Saattavat jotkut vl-ihmiset olla tällä hetkellä sekaisin ajatustensa kanssa, ja kukaan ei uskalla olla enään mitään mieltä ettei vain erehdy olemaan erimieltä kuin SRK:n johto.
ehkäisysynnissä edelleen ja Hautamäen empiminen selitetään heille julkisuuskuvajutskilla..
Kyllä vl-karjaa saadaan ohjattua pakkosynnyttämiseen vielä monta vuosikymmentä.