Panan pikku G sai hyvät pisteet

Uutta elektronista etsintä testaajat pitivät hyvänä ja suuntaa-antavana etsimien kehitykseen.
http://www.dpreview.com/reviews/panasonicdmcg1/page33.asp
9721
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Mutta, jos kokoa ja painoa vertaa Olyn E-420:een, niin erot jäävät paljon pienemmiksi, kuin mitä tuo m4/3 julkistus väitti. Lisäksi on vielä kallis peli.
Ehkä tulevaisuus tuo tullessaan vielä parempiakin esityksiä m4/3-linjalta.

Äänestä
  • > Mutta, jos kokoa ja painoa vertaa Olyn E-420:een, niin erot jäävät paljon pienemmiksi, kuin mitä tuo m4/3

    Mutta nämä 4/3-järkkäritkään eivät, kaikesta mainosjargonista huolimatta, ole mitenkään merkittävästi APS-C järkkäreitä pienempi? Joten what's the point?

    Kun itse kuulin ensimmäistä kertaa tästä 4/3-zydeemistä, niin kuvittelin, että tulossa on jotain tämän panan kaltaista eli peili hiivattiin jne. Se olisi ollut aito puhtaalta pöydältä aloitus. Olympuksen valinta oli kuitenkin - kaikkien puheiden vastaisesti - nimenomaan vanhojen, rakennella kameransa vanhoista kino/puolikinojärkkäreistä kopioitujen peiliratkaisujen pohjalta. Ynnä lähteä kilpasille jo kilpailluille markkinoille, sen sijaan, että olsi lähtenyt tavoittelemaan uusia laitumia, jolla kilpailua ei vielä ollut.

    Ja nyt nähdään päättömän sinkoilun tulos. Muutaman vuoden aherruksen tuloksena meillä on kaksi erilaista objektiivibajonettia, joiden välillä vaihtokelpoisuus on niin ja näin. Lisäksi on poltettu XXXXX euroa/dollaria kahden erilaisen vakaajan kehittämiseen. Tuurista sitten riippuu, saako käyttöön kumpaakaan tai joituuko maksamaan kahdesta, joista vain toista voi käyttää kerrallaan. Ei näin.

    Panan tyyppisessä kamerassa pitäisi olla runkovakaaja, koska elektronisen etsimen kanssa se vakauttaa myös etsinkuvan ja "automaattitarkennuksen anturit".

    Äänestä

Miten elektroninen etsin toimii pakkasessa? Alkaako hidastella kuten näytöt, eli liveview on ainakin pakkasessa käyttökelvoton. Jos hyytyy samalla tavalla, millä sitten tähtäilet kun kamerassa ei toimi mikään?

Äänestä
  • Elektroninen etsin hämärässä, kenties paremmin kuin kompaktikameran lcd näyttö. Jolla ei näe hämärässä mitään, varmaan kehitystä tapahtunut sen osalta.

    Entäs tarkennuksen nopeus, ei muistaakseni ole omaa kennoa tarkennukselle.

    Äänestä

  • Eipä ainakaan minulle ole ollut elektronisen etsimen kanssa ongelmia - etsin toimii, jos vaan virtaa riittää.

    Tässähän on tekniikka täysin erilainen kuin LCD näytöissä yleensä. Normaalisti yhden pikselin aikaansaamiseen tarvitaan kolmen, erivärisillä suotimilla varustetun pikselin rypäs. Täydellisen sekaannuksen varmistamiseksi tietokonenäyttöjen tapauksessa lasketaan aioastaan aitoja pikseleitä, mutta kameroiden näytöissä lasketaankin kaikki osavärit, ns. sub-pikselit, erikseen. Tällä tempulla saadaan tyypillinen n. 240x180 = 43200 pikselin moponäyttö muutettua 3x43200 = 130000 pikselin näytöksi.

    Mutta Panan näyttö onkin multiplexattu eli siinä "nestekidesulkimet" ovat niin nopeatoimisia, että eri osavärit voidaan näyttää vuoronperään ts. näyttöä valaistaan vuoronperään punaisella, vihreällä ja sinisellä valolla ja näköaistin/aivojen hitaus summaa nämä sitten täysiväriseksi kuvaksi. Panan tapauksessa kuvia vilkutellaan 3x60 Hz taajuudella. Vastaava kikka on käytössä myös yksipaneelisissa DLP videotykeissä.

    Ilmeisesti Panan näytön todellinen tarkkuus on SVGA eli 800x600, koska 800x600 = 480 000 ja tämä kun markkinointihenkisesti kerrotaan kolmella, saadaan tulokseksi 1 440 000 japaninpikseliä. Kusetus perustellaan tietysti toisella kusetuksella eli VGA-tarkkuuden LCD-näyttöjen myymisellä 640x480x3 = 921 600 japaninpikselin näyttöinä.

    Edellisen kerran tällainen heijastavaan LCD-paneeliin ja multiplexaukseen perustuva elektroninen etsin nähtiin Minota Dimage 7:ssa vuonna 2001. Tässä oli vaan lukemat vähän eri luokkaa, tarkkuus QVGA eli 320x240 ja virkistystaajuus 75/25 Hz luokkaa. Tuollakin vehkeellä sai -15°C pakkasessa kuvattua niin kauan kuin akuissa riitti virtaa. ...eli käytännössä niin kauan, kuin akut sai pysymään lämpiminä.

    Seuraava askel elektronisissa etsimissä oli resoluution paraneminen aidolle VGA-tasolle (A2 2004), mutta tämä olikin tavanomainen, taustavalaistu LCD-näyttö, jonka dynamiikka oli huonompi kuin tuossa heijastavassa näytössä.

    Elikkäs tuon panan EVF:n voisi olettaa olevan vaaka/pystysuuntaiselta resoluutioltaan n. 3 kertaa tarkempi ja dynamiikaltaan/väritoistoltaankin hieman parempi kuin tyypilliset pokkarien/superzoomien 130-200 "kilopikselin" etsimet.

    Äänestä

Löytyy samsungin pentaxin järkkäreistä ja sitä väitetään jossain testissä sitten tosi hyväksi.Toivottavasti siihen ei koskaa jouduta.
Panasonicin lumixissä aikoinani olen sitä käyttänyt ja toivottavasti on kehitystä tapahtunut,koska ihan peestähän se oli silloin.

Äänestä
  • Seuraava askel siitä olis että zoomien valmistus loppuu ja sen korvaa digitaalinen zoom, järkkäreissäkin.
    Minä kannatan mahdollisimman vähän sähköä syöviä keksintöjä. Tahtoo kylmässä olla muutenkin tuo virta aina vähissä kun pitäis kuva ottaa eikä kameraa viitti hautoa missään lämpiössä kun pitää olla valmiina äkkitilanteita varten.
    Se on hienoa että nuo uudet keksinnöt testataan lämpimässä studiossa kahvia hörppien, mahdollisimman kaukana oikeista kuvaustilanteista.

    Äänestä

  • kusetusmainoslauseita kirjoitti:

    Seuraava askel siitä olis että zoomien valmistus loppuu ja sen korvaa digitaalinen zoom, järkkäreissäkin.
    Minä kannatan mahdollisimman vähän sähköä syöviä keksintöjä. Tahtoo kylmässä olla muutenkin tuo virta aina vähissä kun pitäis kuva ottaa eikä kameraa viitti hautoa missään lämpiössä kun pitää olla valmiina äkkitilanteita varten.
    Se on hienoa että nuo uudet keksinnöt testataan lämpimässä studiossa kahvia hörppien, mahdollisimman kaukana oikeista kuvaustilanteista.

    Eikös järkkäreissä ole jo menty digitaalisiin zoomeihin. Ennen kamerassa oli 2Mpix, jonka oli riitettävä. Nyt kameroissa on 20Mpix, josta on helppo kuvankäsittelyllä "zoomata" 2Mpix kuva.

    Äänestä

Ilmeisesti pojat ei osaa lukea tai kääntää testaajan tekstiä. Panan näyttö on aivan eri planeetalta kun nuo aikaisemmat näytöt. Siinä on 2X suurempi etsinkuva kun E-XXX sarjan Olympuksessa. Myös näytön nopeutta testaajat kehuivat. Pakkaskestävyys on sitten toinen juttu. Pakkaskuvaajat on kuitenkin niin pieni marginaaliryhmä, joten ei näitä kuluttajille suunnattuja kameroita ole tehty -20..40° pakkasiin.
http://74.125.43.113/translate_c?hl=fi&sl=en&tl=fi&u=http://www.dpreview.com/reviews/panasonicdmcg1/page33.asp&prev=_t&usg=ALkJrhjfBCQ9Yv-PrgBE-RA2sZ1FmZYzgQ

Äänestä

Kommentoi aloitusta


YrjöJurri kirjoitti:

Uutta elektronista etsintä testaajat pitivät hyvänä ja suuntaa-antavana etsimien kehitykseen.
http://www.dpreview.com/reviews/panasonicdmcg1/page33.asp

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu