Allerginen lapsi ja päivähoito

miten järjestyy

Kuinka vaikeaa on kotikaupungissanne/kunnassanne saada kunnallinen päivähoitopaikka
allergiselle lapselle?
Onko työvoimatoimistosta karensseja jaeltu kun sopivaa hoitopaikkaa lapselle ei ole löytynyt?
Työpaikka olisi vuodeksi tiedossa,hoitopaikasta ei tietoakaan,haettu on jo yli kuukauden!

7

1164

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siinä

      ollut se aika 4 kk sisällä sääntö ? Hoitopaikkaa kannattaa hakea ajoissa.

      • meidän kunnassa

        täytyy olla työ tai-opiskelupaikka tiedossa ennen kuin voi päivähoitopaikkaa edes hakea :)


      • Sanna-
        meidän kunnassa kirjoitti:

        täytyy olla työ tai-opiskelupaikka tiedossa ennen kuin voi päivähoitopaikkaa edes hakea :)

        Lain mukaan jokaisella lapsella on subjektiivinen oikeus päivähoitopaikkaan. Ja vanhemmat voivat tämän oikeuden perusteella hakea lapselleen päivähoitopaikan, vaikka eivät ole töissä tai opiskelemassa. Lapselle on lain mukaan löydettävä hoitopaikka 4kk sisään hakemuksesta.

        Mikäli vanhemmat taas ovat töissä, niin hoitopaikan pitää lain mukaan löyty 14 vrk sisään hakemuksen saapumisesta ja äidin työelämään siirtymisestä.

        Kunnassanne siis ei noudateta lakia. Kunta ei voi kieltää kotona olevia vanhempia laittamasta päivähoitohakemuksia. Voivat toki ohjeistaa ja pyytää, ettei kotona olevat hakisi päivähoitopaikkaa, mutta lain mukaan jokaisella lapsella on oikeus hoitopaikkaan, myöt kotiäitien lapsilla.


    • lainattua

      Mikäli päivähoidon tarve kuitenkin johtuu työllistymisestä, opinnoista tai koulutuksesta eikä tarpeen alkamisajankohta ole ennakoitavissa, on päivähoitopaikkaa haettava niin pian kuin mahdollista, kuitenkin viimeistään kaksi viikkoa ennen kuin lapsi tarvitsee hoitopaikan.

    • Sanna-

      Eli kuten edellinen keskustelijakin sanoi, 2 viikon sisään sinun lapsellesi on löydettävä päivähoitopaikka sen jälkeen, kun sinä saat tiedon työpaikasta. Toivottavasti työnantajakin joustaa sen verran, että lykkää työn aloituksen kahdella viikolla. Ellet sitten saa esim. mummia tai muuta sukulaista/tuttua hoitamaan lasta pariksi viikoksi.

      Itselläni ei ole lapsia, mutta olen seurannut koko elämäni päiväkotimaailmaa läheltä (äitini takia) ja nyt aikuisena teen työtä, jossa näen mm. päiväkotimaailaa läheltä. Eräässä tutussa päiväkodissa oli aikoinaan lapsi hoidossa, jolla oli paha kosketusallergia, lisäksi hän ei pystynyt syömään suunnilleen mitään muuta kuin riisiä ja hirvenlihaa. Päiväkodissa, jossa itse työskentelin vuoden verran oli hoidossa useita allergisia lapsia. Yhdellä oli sipuliallergia, jonka kanssa piti olla erittäin varovainen ja tarkka. Toinen lapsi taas oli moniallerginen, ja silti hänelle pystyttiin joka päivä tarjoamaan ruoat. Kyllähän keittiön ammattilaiset pärjäävät allergioiden kanssa, kuten tekevät myös hoitohenkilöstö.

      Sinun lapsellesi pitää siis löytyä päivähoitopaikka 2 viikon sisään työn aloittamisesta, lain mukaan.

      • hakija3446

        Entä jos kunta on kyvytön järjestämään mitään hoitopaikkaa? Mitä voi tehdä?
        Onko kunta silloin velvollinen maksamaan jotain..?


    • yksityinenkin on

      Niin jos sitä kunnallista paikka ei jostakin kumman (laittomasta?) syystä löydy teille, niin suosittelen lämpimästi perhepäivähoitoa tai yksityistä hoitajaa jos siksi, että lapset pysyvät monin verroin terveempinä pienemmissä ryhmissä hoidettuina ja se taas vaikuttaa moneen muuhunkin asiaan positiivisesti, esimerkiksi töistä poissaolojen määrään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      190
      2661
    2. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      33
      2285
    3. Huulitäytteet ja tekotisssit

      Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä
      Suomussalmi
      207
      2259
    4. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      269
      1741
    5. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      143
      1371
    6. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      86
      1224
    7. Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.

      Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      102
      1178
    8. Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa

      MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har
      MTV3
      17
      1062
    9. Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?

      Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      1030
    10. Itsensä pidättely

      Pidätteletkö tunteitasi tai itseäsi hänen aikanaan ja jos niin miksi?
      Ikävä
      84
      957
    Aihe