http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/arkistot/kotimaa/2009/01/782475
Jälleen yksi osoitus siitä, että hilat ovat hengenvaarallisia ja turhia sähköhärpäkkeitä. Ladalla kun ajaa niin on turvallista ja taloudellista kyytiä. Hilavitkuttimia joutuisi tuon tuostakin korjaamaan ja hengenvaarallisia ovat vielä kaiken lisäksi.
Uskookohan joku tosissaan, että joku ilmapallo ohjaamossa voisi lisätä turvallisuutta. :D Tosiasiassa vain Ladan tukevat pellit suovat riittävän turvan autoillessa.. Näin minä asian näen.
Jälleen yksi osoitus siitä, että hilat ovat hengenvaarallisia ja turhia sähköhärpäkkeitä. Ladalla kun ajaa niin on turvallista ja taloudellista kyytiä. Hilavitkuttimia joutuisi tuon tuostakin korjaamaan ja hengenvaarallisia ovat vielä kaiken lisäksi.
Uskookohan joku tosissaan, että joku ilmapallo ohjaamossa voisi lisätä turvallisuutta. :D Tosiasiassa vain Ladan tukevat pellit suovat riittävän turvan autoillessa.. Näin minä asian näen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Ei vakionopeussäädin ole vaarallinen, jos osaa käyttää sitä oikein. Ohjekirjassa lukee selkeästi, ettei sitä saa käyttää liukkaalla kelillä. Olen itse asentanut Ladaani vakionopeussäädimen, jotta matka-ajossa ei tarvitse vahtia nopeusmittaria, ja kaasujalka saa levätä. Ihmisillä on vaan paha tapa ulosmitata turvallisuus - oli auto mikä tahansa.
aina kun ajan oli liukas tai sula tie
kun osaa niin voi pitää sehän
lähtee pois jos sutia vetää
Ladistin arkipäivää on saada päänsä sekaisin. Näin Lada-kärsimys unohtuu.
Kunnon jarrut Ladan takapyöriin nykyisten hilavitkuttimien tilalle!
"Näin minä asian näen." Kommentti: Käynti optikolla riittää usein.
Valitettava tapaus. Jos vakionopeussäädin todetaan onnettomuuden aiheuttajaksi niin mielestäni vakionopeussäätimen käyttäminen pitäisi olla lailla kiellettyä aikana, jolloin on talvirengaspakko. Miten sitä voisi valvoa on toinen juttu. Ehkäpä joku extravalo palamaan hattuhyllyllä merkiksi kun se on päällä.
Henkilökohtaisesti en käytä vakionopeussäädintä. Yhdessä autossa se on ollut ja se sai jäädä viimeiseksi. Turha kapistus. Naurettavin väittämä on ollut se, että sen avulla välttyy ylinopeussakolta. Suomen teillä viimeinen ylinopeussakko on tullut joskus 80-luvun puolessa välissä. Siinä mielessä Suomen poliisi on fiksu, etteivät kyttää paikoissa missä liikennettä vaarantamatta voi pitää vauhtia. Kameratolpatkin on sijoitettu ihan oikeisiin paikkoihin.
Joululoman aikana olin Italiassa ja siellä ovat alkaneet kytätä keskinopeuksia moottoritiellä, ainakin varoitustekstien mukaan. Se pitäisi saada Suomeen myös. Sillä saadaan kaaharit kuriin. Viimeisen vuoden aikana on tapahtunut liikaa onnettomuuksia, kun nuorukaiset ovat innoissaan ajaneet liian kovaa. Kovaakin voi ajaa turvallisesti. Siihen vaaditaan vaan ajokokomusta elämänkokemuksen lisäksi.
Nyt kaikki Reiskat ja muut tientukot ajavat satunnaisnopeutta maanteillä ja aiheuttavat normaaliliikenteelle vaaratilanteita. Vakionopeussäätimellä koko jono liikkuisi tasavälein muita häiritsemättä. Ehdottomasti pitäisi saada pakolliseksi Suomeen.
Ajan tasanopeutta ilman säädintäkin ja se on noin 15% yli nopusrajoituksen, mittarin mukaan. Silloin mennään lievää ylinopeutta.
Voit tietysti kuvitella ajavasi. Mutta vakionopeussäädintä vauhtisi muuttuu jatkuvasti. Ja Ladalla et varmasti aja 15% ylinopeutta muualla kuin kaupungissa. Tie ei suuremmissa nopeuksissa riitä sille.
Viimeiset Ladat näkyvät majailevan slummialueiden parkkipaikoilla ja välillä sossun ja viinakaupan luona. Maanteillä niitä ei enää näy. Nyvä näin.
se "ilmapallo" suojaa päätä törmäystilanteessa.
Vaikka toisaalta olet oikeassa,
ei ladaihmiselle siitä hyötyä olisikaan.
Ladakuskit ovat pääsääntöisesti "erikoisen" näköisiä, eli ei ole eroa ennen ja jälkeen kolarin...
Airbagillä selvitään hengissä monesta kolarista jossa muuten kuoltaisiin. Ladan keppoisen vetelässä tynnyripeltikorissa ei auta airbagikään. Henki lähtee joka tapauksessa.
Käyttää mitä hyvänsä laitetta väärin, siitä saattaa olla ikäviä seurauksia. Myös väärällä kaasupolkimen käytöllä. Pitäisiköhän nekin kieltaa turhina hilavitkuttimina?
Kaasulla täytetys ilmapallot ohjaamossa voivat tosiaan olla vaarallisia. Siksi en sellaisia kuljetakaan autossa edes vappuna. Turvatyynyt sen sijaan ovat ihan hyvä lisäapu turvavöille onnettomuustilanteessa. Onneksi en ole tarvinnut kumpiakaan tositilanteessa.
Jos pidät turvatyynyjä tarpeettomina, et voi ostaa uutta Ladaa, koska siinäkin sellaiset ovat. Katsoshan vaikka täältä: http://keskustelu.suomi24.fi/autoilu_show.fcgi?category=95&conference=590&posting=22000000040808360
Tuosta hilavitkutin näkökulmasta Lada alkaa olla varsin kyseenalainen peli, siinäkin niitä alkaa olla riitämiin. Et taida oikein tuntea nyky-Ladaa. Ei myöskään ReiskaS, joka hillittömästi kehuu Ladaa, mutta joutuukin sitten yllättäen selittelemään http://keskustelu.suomi24.fi/autoilu_show.fcgi?category=95&conference=590&posting=22000000041020828 Muutoinhan ette esittäisi paikkansa pitämättömiä väitteitä Ladasta. Vai oletteko huijareita?
Huijarit kertovat vain osan ja nimenomaan sen osan joka on itselle myönteinen.
Tässsä minun vastine Huijari-Auvolle:
http://keskustelu.suomi24.fi/autoilu_show.fcgi?category=95&conference=590&posting=22000000041021422
Myös omaa merkkiä kohtaan pitää pystyä olemaan kriittinen. Ja minä en suitsuta sitä, että Ladaan on survottu turhia kapistuksia.
Hienoa, että tunnistat huijarin tuntomerkit. Teet itse juuri niin, kerrot vain osan asioista ja kun jäit siitä kiinni, nimittelet paljastajaa huijariksi. Siinäkään ei ole mitään uutta. Jo keskiajan markkinoiden taskuvarkaat käyttivät samaa taktiikkaa. Juostessaan jonon kärjessä karkuun he huusivat "Ottakaa varas kiinni".
Sikälikin mielenkiintoista, että en sanonut kenenkään olevan huijarin, vaan esitin kysymyksen, joka näköjään kolahti kunnolla.
Menestystä kuitenkin valitsemallesi uralle.