Olisiko liikaa…
..ajatella, että selvittäisi itselleen, mitä tämä tällainen lamajaksottelu tarkoittaa, mistä se tulee ja miksi. Emme me Ihmiset ole ansainneet järjestelmää, joka aika-ajoin pudottaa meistä 10-20 % työttömyyteen ja köyhyyteen, josta emme heitä päästä enää koskaan pois.
Tämän ymmärtäminen edellyttää vapaata mieltä ja arkipäivän tylsyyden ylittämistä. Moni meistä kuitenkin siihen pystyy, kunhan vain saa osoitteen mitä tehdä ja pistää sitten toimeksi. Kapitalistinen talousjärjestelmä on tarkkaan ja perusteellisesti analysoitu ja tämä tulee itselleen selvittää. Tulee myös huomata ero rahatalouden ja kansantalouden välillä. Nämä talousnerot tuossakin artikkelissa ovat juuri näitä rahatalouden osaajia, mutta todellisesta kansantaloudesta he eivät ymmärrä yhtään mitään tai eivät ainakaan halua meille mitään kertoa.
Jos ei ole aivan pakko kuulua ahneiden ja itsekkäiden, vielä keräilyasteella olevien joukkoon, voi itseään lisä sivistää. Ja parasta tähän on opetella kolmen keskeisen opin kokonaisuus ja niiden yleinen metodiikka. Tarkoitan kansantaloustiedettä, filosofista ja historiallista materialismia. Näin saa haltuunsa sen, mitä meille ei muuten missään kerrota ja oppii ymmärtään tuossa alussa ihmettelemäni työttömyyden ja lamajaksottelun yleisen, yksityisen ja erikoisen sisällön.
..ajatella, että selvittäisi itselleen, mitä tämä tällainen lamajaksottelu tarkoittaa, mistä se tulee ja miksi. Emme me Ihmiset ole ansainneet järjestelmää, joka aika-ajoin pudottaa meistä 10-20 % työttömyyteen ja köyhyyteen, josta emme heitä päästä enää koskaan pois.
Tämän ymmärtäminen edellyttää vapaata mieltä ja arkipäivän tylsyyden ylittämistä. Moni meistä kuitenkin siihen pystyy, kunhan vain saa osoitteen mitä tehdä ja pistää sitten toimeksi. Kapitalistinen talousjärjestelmä on tarkkaan ja perusteellisesti analysoitu ja tämä tulee itselleen selvittää. Tulee myös huomata ero rahatalouden ja kansantalouden välillä. Nämä talousnerot tuossakin artikkelissa ovat juuri näitä rahatalouden osaajia, mutta todellisesta kansantaloudesta he eivät ymmärrä yhtään mitään tai eivät ainakaan halua meille mitään kertoa.
Jos ei ole aivan pakko kuulua ahneiden ja itsekkäiden, vielä keräilyasteella olevien joukkoon, voi itseään lisä sivistää. Ja parasta tähän on opetella kolmen keskeisen opin kokonaisuus ja niiden yleinen metodiikka. Tarkoitan kansantaloustiedettä, filosofista ja historiallista materialismia. Näin saa haltuunsa sen, mitä meille ei muuten missään kerrota ja oppii ymmärtään tuossa alussa ihmettelemäni työttömyyden ja lamajaksottelun yleisen, yksityisen ja erikoisen sisällön.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Ajattelun avulla voit sivuuttaa niin lamat kuin nousutkin. laske itsellesi seuraavan nousun aikana 1% vuosittainen nousu ja laita loput säästöön, kun seuraava lama iskee sinulla on mukava pesämuna käytettäväksi laman vaikutusten rajoittamiseen. Voit tällöin laskea kulutustasi sopivalla määrällä jotta pääoma ei heti haihdu, varaudu vaikka 18 kk huonoon aikaan. Näin toimien olet ajattelusi voimalla saanut taloutesi pysymään hanskassa muista riippumatta.
Jos nousun aikana rajoitat kulutustasi vaikka 200€/kk niin vuodessa saat puskuria 2400€, kun nousu kestää vaikkapa 10v niin puskuri on ilman korkoja 24'000€ jolla jo täytät mukavasti 18 kk palkan ja korvauksen eroa. Ajattele, ajattelussa on VOIMAA.
Miksi kaikki kuvittelevat, ettei omaa vastuuta elannosta ole lainkaan vaan muiden pitää siitä huolehtia? Kun ajattelee niin huomaa yhden aikakausilehden mainoslauseen universaalin paikkansapitävyyden, "OMA APU PARAS APU" ja myös varmin.
Nosta hattua työeläkeläiselle ja KORKEALLE!
Yksilötason vikisijät, kuten Rainesto, ulkoistavat
itsensä omasta elämästään.
AJATTELUA! JUURI NÄIN!
Omista lähtökohdista.
Siihen sitten päälle ansiosidonnaista ja
muutosturvaa.
Lama kun iskee niin sosialismiin kuin kapitalis-
miin.
Siltä ei välty kumpikaan.
Kansantalous, josta on ulkoistettu rahatalous
on nollasumma peliä.
Ilman rahnaa on kansantalous pelkkää Rainestolais-
ta huuhaata, jossa kansa kerää lämpimikseen
käpyjä, joita ei osta kukaan.
..hoidatte seurausta, ette syytä. Tapa sekin on pakoilla totuutta, mutta oikeintekemällä eli syyn hoitamalla, pääsemme ikiajoiksi kapitalistien kriiseistä.
Kun aletaan kaikki pingviineiksi!
Niilläkään ei ole lamaa!
Miten voidaan tuottaa tavaraa piittaamatta
yksikkökustannuksista ja markkinoista?
Siten että työläinen tienaa palkkansa vaihdetta-
vassa valuutassa?
ratkaisu tuohon jatkuva lama ilman nousua.
..nousuun on sosialismi. Mikä siellä aiheuttasi laskun??
ja säätely. Näin kävi myös NL kokeilussa.
Tehottomuus, apatia ja jne.
Uskotko että ihminen ei todellakaan halua elää
pomotetussa maailmassa jossa RainestoByro päättäisi
yksilöiden elämästä tarpeiden suhteen resurssien
mukaan.
Ei pienintäkään halua.
Sosialismissä kaikki tekevät mahdollisimman vähän.
Markkinataloudessa taas paljon enemmän.
Oman itsensä eteen ja se onkin sellainen moti-
vaattori ettei komissaarilla ole siihen
nokan kopauttamista.
Sosialismissä tehdään siis mahdollisimman vähän
kustannuksista piittaamatta.
Loppuu rahnat maailman rikkaimmalta valtioltakin.
Kuten loppui.
Reaganin tähtien sota tehtiin kustannukset halli-
ten.
Näin köyhempi voitti HUOMATTAVASTI RIKKAAMMAN!
Tekemällä VÄHEMMÄLLÄ ERITTÄIN PALJON ENEMMÄN!
Et voi kiistää Ameriikan ja neukkutunkion
luonnonvarojen välistä eroa.
Että silleen.
Mihin työläiset kaipaavat turhaa työtä, jonka
tuloksista päättää harvain vähemmistö?
Ei mihinkään.
Ja edellinen on väistämättä edessä kun parlamenta-
rismi ei toimi.
Ihminen on ahne luonnoltaan.
Niin kommari kuin kapitalisti ja kaikki siltä
väliltä.
Kuka enemmän, kuka vähemmän.
Siksi sosialismin aamunkoitto on AINA MENNYT
VITUIKSI!!!!
VIITSITKÖ VÄLILLÄ ANALYSOIDA MIKSI SE MENEE
AINA VITUIKSI!!!!!
AINA, JOKA JUMALAN KERTA KUN SIIHEN ON SORRUTTU!
Eväät?
Näin se keskustelu kommarin kanssa kusahtaa.
Käytännön perusteluihin,jotka ovat FAKTAA!
"Tehottomuus, apatia ja jne."
Siinä monen kapitalistisen maan työläisten tuotannollinen ja muukin todellisuus kovan riiston alla!
"Uskotko että ihminen ei todellakaan halua elää
pomotetussa maailmassa jossa RainestoByro päättäisi
yksilöiden elämästä tarpeiden suhteen resurssien
mukaan."
Kapitalismi on toden totta monessa maassa varsinaista pomovaltaa. Kun työväenliike ja muut antikapitalistiset voimat ovat heikoilla, kamppailu palkoista ja työehdoista, on meilläkin mennyt työmailla ay-liikkeen hampattomuuden takia poskelleen, eli pomovaltaan!
"Sosialismissä kaikki tekevät mahdollisimman vähän."
Päinvastoin, todellisessa leniniläisessä sosialismissa työläiset ja koko kansa työskentelee ihan ilokseen! Tästä on paljon esimerkkejä reaalisosialismistakin. Miten luulet esimerkiksi NL:n talousihmeen syntyneen? Mutta kun poiketaan leniniläisestä sosialismin toteuttamisesta, kuten esimerkiksi NL:ssa stalinismin ja jälkistalinismin kausilla, neukkuduunarikin hyyty, ei viitsinyt byrokratian takia painaa kuin pakollset kuviot! Mutta marxismi-leninismin noudattaminentakaa sosialismin onnistumisen!
"Markkinataloudessa taas paljon enemmän."
Enemmän riistoa vai? Aivan oikein, koska markkinatalous, eli kapitalismi, perustuu riistolle!
"Oman itsensä eteen ja se onkin sellainen moti-
vaattori ettei komissaarilla ole siihen
nokan kopauttamista."
Todellisessa leniniläisessä sosialismissa, kuten jo aiemmin sanoin, josta esimerkkejä siis löytyi ns. reaalisosialismistakin, työläinen työskentelee itsensä ja koko riistosta vapaan sosialistisen kansakunnan eteen! Se on todella sellainen motivaattori, jota ei ole ihmiskunnan riistohistorian puitteissa koettu. Kapitalismi on nimensä mukaisesti palkkaorjuutta, jossa työläisen asema kohentuu ainoastaan hänen ja luokkansa käymällä luokkataistelulla!
"Reaganin tähtien sota tehtiin kustannukset halli-
ten.
Näin köyhempi voitti HUOMATTAVASTI RIKKAAMMAN!
Tekemällä VÄHEMMÄLLÄ ERITTÄIN PALJON ENEMMÄN!"
Tähtien sota tehtiin varmasti huipputeknologialla, mutta sen teknologiankin oli sunnitellut tuotannossa ollut ihminen, jonka panos olisi sosialismissa hyödyttänyt koko kansaa, ei pelkästään asejärjestelmiä tuottavia kapitalisteja eikä imperialistisen valtion, kuten USA tuolloin ja edelleen on, militarismia! Eikä todellakaan kustannuksia hallittu, koska hukkaanhan panostus meni, siis USA:n kansantalouden miljardien dollarien satasaus ylipaisuneen asejärjestelmän ja -konseptin kustannusten peittoamiseen. Ja hukkan meni myös tuhansien työläisten ja suunnittelijoiden työn tulokset, koska ne hyödyttivät vain USAn imperialistista sotataloutta.
"Et voi kiistää Ameriikan ja neukkutunkion
luonnonvarojen välistä eroa."
Ei sitä ole kukaan kiistänytkään, mutta jenkki-imperialistit riistivät rikkautensa paljon kehitysmailta, puhumattakaan siitä riistosta, jonka USA:n valtaapitävät imperialistit kohdistivat oman maansa työläisiin ja kansantalouteen! Mutta NL harjoitti muiden maiden kanssa tasavertaisuuteen ja suunnitelmalisuuteen perustuvaa teknistaloudellista työnjakoa, esimerkkinä tästä SEV, ja kauppaa, esimerkkinä tästä Suomi!
"Mihin työläiset kaipaavat turhaa työtä, jonka
tuloksista päättää harvain vähemmistö?"
Mihin työläiset kaipaavat kapitalismia, ei mihinkään!
"Ja edellinen on väistämättä edessä kun parlamenta-
rismi ei toimi."
Totta monessa kapitalistisessa maassa parlamentarismi on enemmän tai vähemmän verhottua kapitalistien luokkavaltaa, jossa työväenluokan demokraattisia oikeuksia ei paljoa huomioida, elleivät he itse lähde oikeuksiaan peräämään!
"Ihminen on ahne luonnoltaan."
Ei ole, vaan kapitalistiset tuotantosuhteet, yhteiskunnallinen oleminen, muokkaavat ihmisestä näköisensä, ellei sille laiteta luokkataistelustoppia, siis ahneen ja itsekkään paskiaisen! Mitään ahne-geeniä ei ihmisellä ole!
"Siksi sosialismin aamunkoitto on AINA MENNYT
VITUIKSI!!!!"
Silloin sosialismin aamunkoitto on mennyt vituiksi, kun lahtariporvaristo on vallankumousprosessin ja vallankumouksen lyönyt takaisin väkivallalla ja murhilla sekä imperialistisilla asevoimilla, kuten Suomessa lahtariporvaristo teki 1918. Mutta siis sirtyminen sosialistisiin tuotantosuhteisiin voidaan hoitaa myös rauhanomaisesti jos työväenluokka liittolasineen homman hoitaa omista lähtökohdistaan. Aseellisen väkivallan ja väkivaltaisen edistyksen vastustamisen vallankumoukseen tuo aina porvaristo!
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=4500000000000333&posting=22000000041074513
Tällaista kuitenskin päästelit "Miten luulet esimerkiksi NL:n talousihmeen syntyneen?"
Sinulla on edelleenkin antamatta tuloslaskelma
pohjainen riisto esitelmäsi.
Mikä tili riistää ja mikä ei.
Väistelet vastaväitteellä!
Kuten kommarin pitääkin kun ei osaa vastata
ja haluaa näyttää pesunkestävältä kommarilta.
Puhumassa pyydetyn vierestä.
Vastaus on tuossa alempana.
Pyydä eukkoasi neuvomaan jos et itse löydä.
Eihän sosialismissä sokeilla ollut edes opaskoiria,
ei ole tottunut kuin pimeässä hapuiluun!
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=4500000000000333&posting=22000000041077332
Ihme touhua!