Eli kone jumittanut jo jonkin aikaa, lähinnä konetta käynnistettäessä. Käynnistyminen kestää siis ikuisuuden. Konetta sammuttaessa kone sammuttelee ohjelmia jotka 'ei vastaa' (joita ei siis edes avattu). Ja mm. ilmoitus rundll32.exe ohjelma ei vastaa.. jne.
Mikä koneessa vikana ja mitä toimenpiteitä sille voisi yrittää tehdä?
Kiitos avusta, t. tumpelo
Mikä koneessa vikana ja mitä toimenpiteitä sille voisi yrittää tehdä?
Kiitos avusta, t. tumpelo
Vastaukset 5
Vanhimmat
testata kiintolevyn mekaaninen kunto.
HD tune 2.55-ilmaissoftalla saa ainakin jonkinlaisen tiedon kiintolevyn kunnosta. Valitse "error scan" ja pitkä testaus (ei Quick scan).
http://www.hdtune.com/
Irroita verkkojohto.
Käynnistä -> Suorita - msconfig
Eli tuo "msconfig" kirjoitetaan siihen suorita-kohtaan ja hyväksytään. Nyt käynnistyy hallintaruutu josta valitset oikeasta reunasta Käynnistys-välilehden ja otat KAIKKI ruksit pois sieltä. Käynnistä tietokone uudelleen.
Mikäli oire ei poistunut niin kyse ei ollut XP:n mukana käynnistyvistä palveluista. Mikäli oire katosi sen aiheutti jonkin siinä ruksivalikossa olevan ohjelman prosessi. Tutki mitkä kuuluvat virus- ja palomuuriohjelmiin ja ruksaa ne uudestaan käyttöön ja käynnistä tietokone uudestaan, tarkista että virustorjunta ja palomuuri ovat käytössä. Mikäli oiretta ei vieläkään ilmene niin jätä asaetukset näin. Mikälöi oire ilmeni nyt uudestaan niin sen aiheuttaa jokin äsken ruksaamistasi ohjelmista.
Toinen tapa ja ehkä nopeampi on mennä Ohjauspaneeli, Valvontatyökalut, Tapahtumienvalvonta ja sieltä katsoa sovellukset että mikä ohjelma tai palvelu kaataa konetta. Riippuen tietenkin siitä missä ohjelmassa se errori on niin jatkotoimet sen mukaan.
Lopuksi se verkkojohto vielä kiinni kunhan virus ja palo toimivat ;D
Koetan toimia ohjeidesi mukaan ja katsoa miten käy.
Osaatko muuten sanoa et mikä tän aiheuttaa??
Käynnistysvaihe tosiaan hidas (voi mennä jopa 10-20min), mut sen jälkeen pelittää ihan (suht) hyvin.
DLL eli "Dynamic-Link Library" on pieni ohjelman palanen jota voivat käyttää useammat ohjelmat. Esim. jokin usein ja useissa ohjelmissa toistuva ohjelmafunktio voidaan koodata dll:ksi joten sitä ei tarvitse koodata enää erikseen kaikkiin uusiin ohjelmiin sisään vaan ohjelmasta lähetetään kutsu hakemistoon jossa yleiset dll:t majailevat ja kutsutaan tarvittavaa dll:ää suorittamaan jotakin rutiinitoimintoa.
Rundll32.exe kutuu jotakin DLL:ää ja yrittää ajaa sitä ohjelmana, tässä sinun tapauksessasi toimenpide kuitenkin epäonnistuu ja saat tuon virheilmoituksen. Ohjelma voi olla ihan laillinen mutta jostakin syystä rikka tai se voi olla jokin haittaohjelma, monet virukset näet hyödyntävät tätä metodia. Jos sulla on XP home niin et oikeastaan voi muuta kuin tutkia asiaa kertomallani tavalla tai hankkia jonkun ohjelman jolla asiaa voisi tutkia tarkemmin, en kyllä tunne noita softia. XP Prossa sen sijaan on "tasklisst" niminen apuohjelma jolla tuo rundll32.exe:n sisältö voidaan leikellä auki ja tutkia mitä se yrittää käynnistellä.
Mutta kuten sanottu, saattaa sieltä Tapahtumienvalvonnan kautta sada vinkkiä jos jokin ohjelma näyttää kaatuneen virheisiin että mistä on kysymys. Tai sitten estää ylimääräisten ohjelmien käynnistyksen XP:n buutissa, useinkin nuo virheet ovat niissä.